Recenzja książki: 100 pytań do profesora. Opowieści naukowe o świecie. Tom 1

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy. Fakt ten potwierdzony jest istnieniem nieograniczonej ilości zjawisk zachodzących wokół nas. A że ciekawość charakteryzuje zwłaszcza dzieci, do najmłodszych czytelników Wydawnictwo Jedność skierowało wspaniałą publikację (z powodzeniem można ją traktować jak encyklopedię) 100 pytań do profesora. Opowieści naukowe o świecie, która podając satysfakcjonujące odpowiedzi, wyjaśnia trzydzieści ważnych zagadnień.

Bohaterami książeczki są dzieci. Dziewczynki i chłopcy. Jest Robert, Karol i Staś, Amelia, Malwina oraz Natalka. Jest Lilka, Anna, Paulina i Fela, Anastazja, Helena, Basia, Ula oraz Karolina. Jest też Izabela, spędzająca dużo czasu z Elą. Są żądni przygód Jeremiasz, Feliks i Fryderyk, Artur, Boguś, Maks oraz Grześ. Doborowe towarzystwo uzupełniają Janek, Bartek, Antek, a także Zbyszek i Józek (dzieci jest mnóstwo, ale i dla małego czytelnika znajdzie się miejsce w gronie ciekawych świata). Wszyscy szukają pomocy u cechującego się wrodzoną ciekawością Alberta. Ponieważ Albert, obecnie profesor, całe życie spędził na dociekaniach, poszukiwaniach oraz nieustannym dążeniu do prawdy, zdobyta przez niego wiedza i bogate doświadczenie świadczą o znajomości tematu. Bez wątpienia Albertowi można zaufać. Przy okazji można też pobawić się z bernardynem Drapciem, który jako wierny towarzysz profesora obecny będzie w każdym kolejnym tomiku serii.

Pisząc 100 pytań do profesora, Christiane Duchesne i Carmen Marois stanęły na wysokości zadania. Naukową wiedzę o świecie przekazały w sposób atrakcyjny oraz przekonujący, w formie prostej, całkowicie przystępnej i zrozumiałej dla dzieci (sprawne wplecenie wyjaśnień w codzienne życie bohaterów książeczki pomaga przyciągnąć uwagę czytelnika, a tym samym przyczynia się do łatwiejszego przyswojenia treści). Zamieszczona na początku Legenda odnosi się do zagadnień usystematyzowanych w pięć działów (ziemia, zwierzęta, rośliny, ludzie, ciekawe pytania). Każdemu z nich przyporządkowano kolorową grafikę, umożliwiającą szybkie odnalezienie interesującego zagadnienia w tekście.

Dzięki lekturze rozwiązanych zostanie wiele tajemnic. Czytelnik zaobserwuje najokazalszą na świecie glicynię chińską, przyjrzy się najostrzejszym kocim zębom oraz jego aksamitnym łapom, pozna metody odsalania morskiej wody. Dowie się, w jaki sposób kaktusy przeżywają na pustyni, na którą fazę snu przypadają sny oraz dlaczego człowiek szczęka zębami. Wyjaśnienie znajdzie również niebieski kolor nieba, grubość potężnego słonia oraz wierność zwierząt. Podanych zostało także mnóstwo innych faktów i ciekawostek (w kolorowych ramkach).

Publikacja Wydawnictwa Jedność, oprócz przekazu treści naukowych o świecie, ma na celu doskonalenie umiejętności czytania i pisania, do czego przyczyniają się ciekawe dialogi, powiększona czcionka oraz większe odstępy między wierszami. Kolorowe, duże, wyraźne, adekwatne do treści ilustracje są uzupełnieniem tekstu. Lektura przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców: nieważny jest wiek, liczy się zainteresowanie otaczającym światem oraz chęć zdobycia odpowiedzi na nurtujące pytania (pytań przecież są tysiące). Dzięki niej wiedza czytelnika zostanie wzbogacona, a zjawiska staną się bardziej zrozumiałe. 100 pytań do profesora. Opowieści naukowe o świecie to książeczka pasjonująca, wartościowa i pomocna.

Tagi: popularnonaukowe dla dzieci

Kup książkę 100 pytań do profesora. Opowieści naukowe o świecie. Tom 1

Zobacz opinie o książce 100 pytań do profesora. Opowieści naukowe o świecie. Tom 1
100 pytań do profesora. Opowieści naukowe o świecie. Tom 3
Christiane Duchesne, Carmen Marois0
Okładka ksiązki - 100 pytań do profesora. Opowieści naukowe o świecie. Tom 3

Dzieci lubią wiedzieć dużo o świecie i wciąż zadają mnóstwo pytań: Dlaczego łodzie nie toną?, Z czego robi się szkło?, Kto wymyślił godziny?......

100 pytań do profesora. Opowieści naukowe o świecie. Tom 4
Christiane Duchesne, Carmen Marois0