Recenzja książki: A ja na Ciebie zaczekam

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Jeśli w okresie świąteczno-noworocznym mielibyście przeczytać tylko jedną gwiazdkową powieść, koniecznie powinna to być książka Magdaleny Kordel A ja na Ciebie zaczekam.

Emilia budzi się w szpitalu po zabiegu i zaczyna mówić w niezrozumiałym dla nikogo języku. Okazuje się, że potok słów, jaki wypłynął z ust pacjentki, był w języku polskim, o czym przekonuje rodzinę chorej jedna z pielęgniarek. Córka Emilii niepokoi się tą sytuacją – zwłaszcza że matka od pewnego czasu zafiksowała się na punkcie nowo nabytego obrazu, przedstawiającego młodą dziewczynę w granatowym płaszczu, stojącą w bramie.

W tym samym czasie w Warszawie młoda Anastazja próbuje ułożyć sobie życie. Nie ma partnera, pracy, pieniędzy i po raz kolejny nie dostała się na wymarzone ASP. Żyje z „kieszonkowego”, jakie z Krakowa przesyłają jej rodzice. Gdy przyjaciółka oznajmia Anastazji, że firma bombkowa, w której pracuje, na „już” potrzebuje kluczowego „ozdabiacza” bombek, dziewczyna nie może uwierzyć w swoje szczęście. Nie wie jednak, że to dopiero początek nowych kłopotów…

Za to Ernestyna, babcia Anastazji, mieszkająca w Krakowie z rodzicami swojej wnuczki, poinformowała bliskich, że w Wigilię musi załatwić pewną ważną sprawę w Warszawie. Ani naciski syna i synowej, ani wiek i stan zdrowia staruszki nie są w stanie odwieść Ernestyny od jej postanowienia.

O tym, co łączy kobiety i jaka historia kryje się za strzępkami wspomnień, czytelnicy przeczytają w osnutej magią świąt i pachnącej czekoladą wprost z pijalni Wedla powieści A ja na Ciebie zaczekam.

Magdalena Kordel tworzy w swojej książce piękną atmosferę. Pokazuje, że nawet w tym codziennym zabieganiu i pośpiechu można znaleźć chwilę, by dobrze przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. I nie chodzi tylko tutaj o pięknie udekorowany dom czy gustownie ozdobiony wigilijny stół. O trafione prezenty, najmocniej błyszczące światełka czy obłędnie pachnącą w salonie jodłę. Najważniejsze to przybycie z otwartymi ramionami i pełnym miłości sercem do domu, w którym czeka rodzina. To podzielenie się dobrym słowem, rozdanie najbliższym uśmiechu, uściśnięcie spracowanych dłoni, których ciepła dawno zapomnieliśmy.

A ja na Ciebie zaczekam to nie jedna z tych mdłych bożonarodzeniowych historii, które spełniają się tylko w książkach lub filmach. Autorka zadbała bowiem o to, by pokazać, że jej bohaterami są zwyczajni ludzie. Postaci, którym nie raz i nie dwa zdarzyło się upaść. Osoby, które mają na głowie mnóstwo (nie tylko przedświątecznych!) spraw. Które po prostu zmagają się z życiem. Jak każdy z nas. Anastazja, jej przyjaciółka Gabrysia, babcia Ernestyna, rodzice – to postaci bardzo charakterystyczne, w których bez problemu odnajdziemy cząstkę siebie.

Czytaj również: Magdalena Kordel – cytaty

Cudownym zabiegiem zastosowanym przez Magdalenę Kordel było osadzenie akcji książki wokół czekoladziarni Wedla. Atmosfera tego miejsca, serwowane napoje i specjały zdają się wręcz pachnieć. Na tym jednak autorka nie kończy kulinarnych opowieści. W książce niby mimochodem przewijają się czekoladowe ciastka i pierniczki wypiekane przez bohaterów. A przepisy na nie autorka zamieściła na końcu książki. Trudno przejść obojętnie obok takiej zachęty i nie upiec tych bożonarodzeniowych specjałów, zalewając własny dom aromatami świąt.

A ja na Ciebie zaczekam to z jednej strony lekka i przyjemna powieść, którą czyta się z autentycznym zainteresowaniem, a z drugiej – wzruszająca historia o tym, co w życiu tak naprawdę liczy się najbardziej. To zachęta do tego, by zwolnić, by usiąść przy wspólnym wigilijnym stole ze szczerą otwartością, miłością i nadzieją. Otwartością na wady drugiego człowieka, miłością do niego i nadzieją, że kolejne święta spędzimy w tym samym, a może nawet większym gronie.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Kup książkę A ja na Ciebie zaczekam

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce A ja na Ciebie zaczekam
Książka
A ja na Ciebie zaczekam
Magdalena Kordel
Inne książki autora
Zanim wyznasz mi miłość
Magdalena Kordel0
Okładka ksiązki - Zanim wyznasz mi miłość

Każde serce chce kochać Wyobraź sobie ciepły dom, w którym zawsze jest miejsce dla kogoś, kto potrzebuje, by go wysłuchać, wesprzeć i przytulić. Zaprzyjaźnij...

Wino z Malwiną
Magdalena Kordel0
Okładka ksiązki - Wino z Malwiną

W życiu Majki nareszcie wszystko się ustabilizowało. Wygląda na to, że po wielu perypetiach znalazła nie tylko swoje miejsce na ziemi, ale też miłość i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy