reklama

Recenzja książki: ABBA. Melancholia undercover

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Uznawana za jeden z najbardziej znaczących na rynku oraz kasowych zespołów muzycznych w historii, szwedzka ABBA w 2010 roku wprowadzona została na Rock and Roll Hall of Fame (muzeum rock and rolla i rocka honorujące artystów za ich zasadniczy wkład w rozwój muzyki). Książka ABBA. Melancholia undercover to historia zespołu, którego przeboje – choć od jego rozpadu minęło ponad czterdzieści lat – bez wątpienia długo jeszcze będą  rozpoznawane i cenione.

Trud, jakiego wymaga zawojowanie świata, uwidacznia się od pierwszych stron lektury: spotkanie członków powstającego dopiero wówczas zespołu, życie prywatne każdego z nich (dzieje rodziny, dzieciństwo, młodzieńcze podążanie za marzeniami, związki, szara codzienność) oraz dorobek artystyczny (teksty i melodie, próby, nagrania, koncerty, płyty, albumy, przeboje, festiwale, konkursy, wywiady, projekty, tematyczne inicjatywy) – wszystko to, składając się na niezapomniany kompleks przeżyć, wartości, doznań oraz osobistych doświadczeń, pokazuje ewolucję barwnych osobowości i coraz większy rozwój muzycznej wszechstronności zespołu. Nie brak w lekturze postaci kluczowych (chociażby Stikkan Anderson – swoisty archetyp menedżera w branży muzycznej czy Michael B. Tretow – realizator dźwiękowy, dzięki któremu ABBA oderwała się od ziemi, by potem już móc piąć się drogą sławy coraz wyżej), ale i osób towarzyszących zespołowi na różnych etapach artystycznej działalności (muzycy, aktorzy, producenci, zespoły równoległe).

Podane przez Jana Gradvalla szczegółowe fakty dotyczące ABBY pochodzą z wywiadów z członkami zespołu, wspomnień rodziny, wypowiedzi przyjaciół i opinii znajomych. Są w lekturze relacje i dialogi, decyzje oraz wybory, korzyści, standardy, wymagania, doniesienia, logistyczne trudności i analizy; są nowe projekty, ciężka praca, wysokie osiągnięcia i równie wysokie sumy. Jest mnóstwo historii, odniesień do ówczesnych wydarzeń z kraju i ze świata, muzycznych ciekawostek. Tytuły piosenek przetłumaczono na język polski [w nawiasach kwadratowych]. Pomocą służą przypisy (wyjaśniające i bibliograficzne), źródła (gazety, książki) oraz wykaz wykorzystanych w publikacji piosenek.

ABBA. Melancholia undercover to interesująca publikacja, która uzasadnia, dlaczego przeboje tego zespołu śpiewane są na całym świecie. I to z niesłabnącym natężeniem.

Tagi: Biografie i literatura faktu Biografie artystów i ludzi show biznesu

Kup książkę ABBA. Melancholia undercover

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce ABBA. Melancholia undercover
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy