Recenzja książki: Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne

Recenzuje: Anna Globisz

Bajki terapeutyczne Hanny Szagi, polonistki, socjoterapeutki, nauczycielki i bibliotekarki, to zbiór siedmiu opowieści, mających oswajać trudne dla dzieci tematy oraz ich codzienne problemy.

Pierwsza historia opowiada o dziewczynce, która przeniosła się do nowej szkoły, do której każdego dnia musi dojeżdżać. Sytuacja jest dla niej podwójnie trudna: samodzielne podróże są dla mniej dużym wyzwaniem, a brak koleżanek i wynikające z niego osamotnienie potęgowane są przez niemożność zawiązania kontaktów ze względu na odległość miejsca zamieszkania od szkoły. Dziewczynka pociechę znajduje w najbardziej magicznym miejscu – w bibliotece. Raz zakosztowawszy mocy literatury, bohaterka nie chce już prędko wracać domu, znajdując w szkole pociechę i radość.

Druga opowieść to historia o nieśmiałości, na którą lekarstwem mają być zajęcia odbywające się w szkolnej bibliotece – takie, do których nikt nie przymusza, a które porywają i pozwalają zapomnieć o troskach.

Trzecie, czwarte i piąte opowiadanie to historie o strachu – chłopięcym i dziewczęcym, inaczej uzasadnianym społecznie i odmiennie traktowanym. Chłopcu nie przystoi płakać i się bać, bo jest mężczyzną; dziewczynka teoretycznie może, ale w  żaden sposób nie potrafi sobie ze swym lękiem poradzić. Dla każdego z nich remedium mają być… zabawki. Jednak zabawki wcale nie zwyczajne, lecz takie, które nocą ożywają, pocieszają, niosą radość i odganiają lęk. Opowieści te poza oswajaniem nocy i mroku uczą szacunku do lalek i misiów oraz skutecznie namawiają do porządkowania swoich rzeczy, mając także dodatkowy walor wychowawczy.

Szósta historia nieco odstaje od reszty. To opowieść o zabawkach, która raz jeszcze podkreśla znaczenie ich sumiennego odkładania na miejsce.

Siódma, ostatnia opowieść, traktuje o osamotnieniu dziecka, wynikającym z zapracowania rodziców, wciąż nie mających czasu dla swojej pociechy, bo pracujących na jej utrzymanie. Ta historia, chyba najsmutniejsza ze wszystkich i - co gorsza - bardzo aktualna, nie tylko niesie pocieszenie, ale jest też nauczką dla zabieganych dorosłych, którzy goniąc za pieniądzem, tracą z oczu to, co najważniejsze i odbierają dziecku miłość oraz beztroskę.

Dobrze pomyślane, pocieszające, prawdziwie terapeutyczne opowieści, które niejednemu dziecku pomogą uporać się z lękami i zmartwieniami codziennego życia. Jeśli towarzyszą Wam omawiane w  niej problemy – szczerze polecam.

Tagi: Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne , Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne recenzja, Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne książka, Hanna Szaga Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne , Hanna Szaga recenzja, Hanna Szaga książka, Hanna Szaga

Kup książkę Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bajki i wiersze. Bajki terapeutyczne
Inne książki autora
Maks, Robi i Stworek z werandy
Hanna Szaga0
Okładka ksiązki - Maks, Robi i Stworek z werandy

Maks ma prawie dziesięć lat i chodzi do czwartej klasy. Jego rodzice rozwiedli się trzy lata temu. Tata zamieszkał w innym mieście, oddalonym o sześćdziesiąt...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Król Myszy
Cienie Paryża
Paulina Kuzawińska
Cienie Paryża
Pokaż wszystkie recenzje