Recenzja książki: Bajki na chwile przy kominku

Recenzuje: Justyna Gul

Bajek bajanie

Kiedy zbliża się wieczór, a Morfeusz już czeka, by przenieść nas w krainę snów, nadchodzi najlepsza pora na bajki. Wówczas „otwiera się przed Tobą świat marzeń i czarów”, pozostaje jedynie podjąć decyzję o wkroczeniu w tę nieznaną przestrzeń.

Wchodzisz? Jeżeli tak, to podróżuj wraz z przewodnikiem jakim są „Bajki na chwilę przy kominku”. Autorka. Bożena Labus, niczym prawdziwa bajarka, ma dar tworzenia magicznej scenerii, która otacza nas, pozwalając zapomnieć o rzeczywistości. Przy tym jej opowieści mają w sobie element edukacyjny, niosąc przesłanie i czyniąc chwile piękniejszymi oraz lepszymi.

Dzięki Labus mamy szansę poharcować z czarownicami w lesie („Czarownice nad Bielszowicami”), tańcząc i śpiewając całą noc. Niestety, tylko tam, ukryte przed ludzkimi spojrzeniami, czarownice mogą być w pełni sobą. Stanowią bowiem postrach wszystkich dzieci, a społeczeństwo uważa, że są złe. Tymczasem o Elfrydzie w kwiecistych sukniach, Gryzeldzie latającej na koniu i Bonifacji o włosach pełnych liści można powiedzieć dużo, ale na pewno nie można nazwać ich czarnymi charakterami.

Przekonuje się o tym chłopiec zamknięty przez niecnego Karodzieja w bryle lodu. Uratowany przez trzy wiedźmowate przyjaciółki, już nigdy nie będzie oceniał kogoś, zanim go dobrze nie pozna.

Ledwie odpoczniemy po hulankach i swawolach, już napotykamy zielonego kota Asparagusa („Zielony kot”), który cierpi z powodu swojej inności. Dopiero zjawa w lodowej sukni uświadamia mu jego wyjątkowość i przestrzega przed dążeniem do stania się kimś innym. Tylko zielony kot może bowiem uratować kolorową dolinę, w której mieszka ptaszek, przed szarzyzną i śmiercią.

Kiedy już, zauroczeni otaczającymi nas barwami, spoczniemy na wygodnym posłaniu, z pewnością obudzi nas, podobnie jak i słonia Kubusia, promyk słonka – Kosmyk („Słoń Kubuś zostaje żeglarzem”).  To nie czas na sen, bo za oknem czeka na nas przygoda i dryfująca na wodzie żaglówka. W trakcie rejsu z Kubusiem i Kosmykiem będziemy mieli szansę spełnić marzenie żabki o lataniu niczym ptak i podziwiać mieszkanie szarej myszki na równie szarym brzegu.

Skoro już o brzegu mowa, a my jesteśmy na tyle odważni, by wraz z Mikołajem wyruszyć na poszukiwanie jego ojca („Duch z wydm”), to możemy porozmawiać z mądrym węgorzem. To dzięki jego wskazówkom i złotemu kubkowi uzyskamy pomoc od Ducha z wydm.

Wsparcie przyda się też smutnemu czarno-białemu pajacykowi („Stara wieża”), który na swoim srebrnym flecie co noc wygrywa przejmująco smutną muzykę. Niegdyś rzucono na niego klątwę za jego dumę, pychę i złośliwości i tak z linoskoczka zmienił się w pajaca, na twarzy którego cierpienie wyżłobiło wielką łzę.

Melancholijny nastrój, w jaki wpędziła nas muzyka fletu, rozproszy Wigilia na starym strychu, która urządzają… zabawki („Na starym strychu”). I już w mig, za sprawą magicznej, pergaminowej księgi oraz Czarodziejki, możemy cieszyć się prezentami wraz z misiem Marcinem, lalką Emilią i pajacykiem Teosiem. Nie możemy zapomnieć jednak, że zarówno w Wigilię, jak i też w inny dzień, wszyscy zasługują na życzliwą myśl. Nawet stary, uschnięty bluszcz może za sprawą miłości innych stać się choinką.

„Bajki na chwile przy kominku” otulają nas miękko niczym ciepły kocyk, a my możemy zasnąć bezpiecznie, mając w pamięci przesłanie płynące z opowieści. Odwaga, życzliwość, pokora i akceptacja siebie i innych – te słowa powinniśmy nosić w sercu wraz z bajkami Bożeny Labus.
Kup książkę Bajki na chwile przy kominku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bajki na chwile przy kominku
Książka
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy