Recenzja książki: Będziesz tego żałować

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Stare porzekadło mówi, że strach ma wielkie oczy. Jak wielkie, o tym na własnej skórze przekonują się bohaterki powieści Alicji Sinickiej Będziesz tego żałować. Czytelnik także za sprawą lektury zobaczy, jak dobrym narzędziem manipulacji może być lęk.

Iga rozstała się ze swoim partnerem, Marcelem. Dziewczyna nie widziała dla ich związku żadnej przyszłości, miała być to jedynie krótka przygoda. Okazuje się jednak, że Marcel nie zamierza tak łatwo odpuścić. Telefony, nachodzenie i zastraszanie sprawiają, że Iga coraz bardziej boi się kontaktu ze światem. Czarę goryczy przelewa brutalny atak na jej przyjaciółkę, po którym Anka trafia do szpitala. Więcej się nie zastanawiając, Iga decyduje się na przeprowadzkę na Osiedle Marzeń. Jak sugerują prospekty reklamowe i jak potwierdza agentka, jest to najbezpieczniejsze miejsce w Polsce. Osiedlem Marzeń rządzą jednak zasady, które mogą wydać się nieco ekscentryczne. Ale dla Igi najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa. A gdzie, jeśli nie na tam może je uzyskać?

Będziesz tego żałować to powieść, która pochłania od pierwszej strony. Najpierw czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń związanych ze stalkingiem, którego ofiarą pada Iga. Potem, gdy wydaje się, że dziewczyna znalazła na Osiedlu Marzeń upragniony spokój, okazuje się, że tak naprawdę wpadła z deszczu pod rynnę. Napięcie rośnie. Strach zaczyna przybierać rozmiary paranoi. Zaczynamy zadawać sobie pytania: czy zło rzeczywiście czai się wszędzie? Czy już nigdzie człowiek nie może czuć się bezpieczny?

Książka Alicji Sinickiej to świetna powieść domestic noir. Zamknięte osiedle, które miało być rajem na ziemi, okazuje się piekłem, a obowiązujące w nim zasady – choć akceptowane przez mieszkańców – mrożą krew w żyłach. Dreszcz emocji nie opuszcza czytelnika ani na chwilę, a rosnące z rozdziału na rozdział napięcie nie pozwala odłożyć książki, nie doczytawszy jej do końca.

Alicja Sinicka sprawnie myli tropy, rzuca podejrzenia na kolejnych bohaterów, wplata intrygujące zwroty akcji, co jeszcze bardziej dodaje powieści dynamiki i przyspiesza bieg wydarzeń. Wertując kolejne strony opowieści, mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do świata Igi – tak bardzo wiarygodnie tworzy autorka atmosferę stale rosnącego strachu, towarzyszącego mu lęku przed światem i obezwładniającej paranoi, która każe Idze praktycznie nie wychodzić poza mury Osiedla Marzeń. Alicja Sinicka rewelacyjnie ukazała także sposoby manipulacji ludźmi. To, jak łatwo można wpływać na innych, żerując na ich strachu, bezbronności, wykorzystując ich wrażliwość czy łatwowierność.

Będziesz tego żałować to pierwszy tom świetnie zapowiadającej się serii Uwikłane. Po lekturze czytelnik niecierpliwie oczekiwał będzie na kolejny tom cyklu.

Kup książkę Będziesz tego żałować

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Będziesz tego żałować
Książka
Inne książki autora
Służąca
Alicja Sinicka0
Okładka ksiązki - Służąca

Miała być pomocą domową. Stała się służącą samego diabła. Julia chciałaby otworzyć firmę sprzątającą. Trafia do domu Państwa Borewskich, w którym...

Winna
Alicja Sinicka0
Okładka ksiązki - Winna

Ona jest zawsze winna... Wendy jest wyczerpana. Otaczają ją toksyczni ludzie: jej ojciec, który obwinia ją o wypadek z przeszłości i jej były ukochany...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

- Myślisz, że tylko kobietom wolno odczuwać strach?

- Uważam, że każdy może go odczuwać w równym stopniu. To nie zależy od płci, ale od wrażliwości.


Więcej

- Myślisz, że tylko kobietom wolno odczuwać strach?

- Uważam, że każdy może go odczuwać w równym stopniu. To nie zależy od płci, ale od wrażliwości.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy