Recenzja książki: Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich

Recenzuje: Damian Kopeć

Obraz i Słowo

Współczesność wydaje się epoką dominacji obrazu, najczęściej zresztą ruchomego. Słowa nie mają dziś takiego znaczenia jak sposób ich wypowiadania: najlepiej pewny siebie, głośny, agresywny. Obrazy też coraz częściej bywają dosłowne, również w pewien sposób agresywne, pozbawione subtelności.

Obrazy zawsze towarzyszyły człowiekowi, a ludziom niepośmiennym pozwalały nieco więcej zrozumieć, zobaczyć, doświadczyć. Twórcom zaś lepiej wyrazić to, o czym mówiły słowa, bowiem często malowidła (i nie tylko one) bywały ich ilustracją. Tak też było (i jest) w przypadku obrazów o tematyce religijnej, zwłaszcza tych odwołujących się do treści zawartych w Biblii. Mają one pomagać lepiej zrozumieć słowa, pomagać wyobrazić je sobie, zwizualizować zawartą w nich treść.

W Muzeach Watykańskich – a tym terminem określa się liczne muzea i pomieszczenia, w których zgromadzono różnorakie wytwory ludzkiej działalności artystycznej – znajduje się wiele mniej lub bardziej cennych dzieł sztuki. W albumie Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich fotografie starannie wybranych spośród nich posłużyły do przybliżenia historii zbawienia, opowiedzianej na kartach Biblii. W książce przyjęto zasadę, że dziełom sztuki towarzyszą nie tyle opisy ich samych i ich twórców, co krótkie fragmenty biblijne bezpośrednio z nimi związane. Wydaje się to w tym przypadku dobrym pomysłem. Podziwiając reprodukcje obrazów, możemy jednocześnie obcować ze słowami, które były dla nich inspiracją.

Album składa się z dwóch części: Stary Testament i Nowy Testament. Liczba znajdujących się w rozmaitych zbiorach malowideł nawiązujących do Starego Testamentu jest mniejsza, mimo większej ilości tekstów tworzących tę część Biblii. Często zresztą ich ujęcie pokazuje, że w wielu z tych tekstów widziano zapowiedzi przyszłych wydarzeń, które ziściły się w czasach Chrystusa i zostały opisane w Nowym Testamencie. Można stwierdzić, że bardzo wiele z wydarzeń starotestamentowych silnie oddziaływało na wyobraźnię i wrażliwość twórców, by wspomnieć chociażby opis stworzenia świata, wędrówki do Ziemi Obiecanej, działalności starotestamentowych proroków. W Biblii w obrazach z Muzeów Watykańskich tekstom starotestamentowym poświęcono odpowiednio dużo miejsca i nie odczuwa się ich marginalizacji.

Biorąc do ręki Biblię w obrazach z Muzeów Watykańskich, możemy obcować z przemyślanym, starannie przygotowanym i elegancko wydanym albumem. Ze słowami Pisma Świętego, zilustrowanymi dziełami sztuki, na ogół obrazami, rzadziej – rzeźbami, arrasami czy jeszcze innymi formami artystycznego wyrazu. Sporą zaletą jest to, że zebrano je w jednym miejscu. Dostęp bowiem do wielu z nich może być utrudniony. Różne są ich style, daty powstania, wrażliwość twórców, ujęcie tematu – podobne pełne pasji jest za to czerpanie z bogactwa Biblii. Oszczędne użycie tekstów biblijnych pozwala mocniej skoncentrować się na reprodukcjach dzieł sztuki, na ich przesłaniu, wartości artystycznej, na treści. Możemy obcować z dziełami zarówno dobrze, jak i mniej znanych twórców. Pojawia się w albumie twórczość Michała Anioła, Carravagia, Fra Angelico, Rafaela, Cranacha. Zawarto w nim również wiele reprodukcji mniej znanych, trochę niesłusznie zapomnianych obrazów. Postawiono na odpowiedni ich dobór i urozmaicony styl. Teksty i ich ilustracje są przedstawione chronologicznie. Są – w jakimś stopniu – krótkim przeglądem całej Biblii. Tego, co w niej najważniejsze, co przez lata przykuwało uwagę twórców i co stanowi część kulturowego fundamentu świata zachodniego.

Tagi: albumy

Kup książkę Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje