Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2019-05-22
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788379719921
Liczba stron: 320

Ocena: 0 (0 głosów)

Oddajemy do rąk Czytelników księgę, która jest przede wszystkim zbiorem obrazów zgromadzonych w Muzeach Watykańskich. Uznaliśmy jednak, że samo podziwianie dzieł sztuki nie jest wystarczające do poznawania Biblii, a najlepszym objaśnieniem arcydzieł malarstwa będą słowa zaczerpnięte bezpośrednio z Pisma Świętego. W ten sposób powstał album, który prezentuje dzieje zbawienia człowieka, ilustrując je słowem i obrazem.

Dzieła sztuki przedstawione w tej publikacji zostały dobrane w wyniku żmudnej kwerendy prowadzonej w Muzeach Watykańskich. Pod tą ogólną nazwą kryją się liczne mniejsze muzea i pomieszczenia, w których nie tylko zgromadzono cenne przedmioty, ale które były też w kolejnych stuleciach dekorowane przez najwybitniejszych artystów. Dlatego oprócz dzieł malarstwa tablicowego prezentujemy również wybrane fragmenty malarstwa monumentalnego, wśród których prym wiodą freski Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej.

Biblia w obrazach zilustrowana zbiorami Muzeów Watykańskich jest księgą, która wpisuje się w długą tradycję przekazywania Bożego objawienia za pomocą przedstawień malarskich. Zgromadzono w niej reprodukcje prac najwybitniejszych artystów tworzących na przestrzeni wieków, a objaśnieniem do nich są słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego. W ten sposób powstał album, dzięki któremu możemy lepiej poznawać dzieje zbawienia człowieka, rozważając fragmenty Biblii i podziwiając dzieła sztuki.

Tagi: albumy

Kup książkę Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2020-04-19, Przeczytałem,
Obraz i Słowo Współczesność wydaje się epoką dominacji obrazu, najczęściej zresztą ruchomego. Słowa nie mają dziś takiego znaczenia jak sposób ich wypowiadania: najlepiej pewny siebie, głośny, agresywny. Obrazy też coraz częściej bywają dosłowne, również w pewien sposób agresywne, pozbawione subtelności. Obrazy zawsze towarzyszyły człowiekowi, a ludziom niepośmiennym pozwalały nieco więcej zrozumieć, zobaczyć, doświadczyć. Twórcom zaś lepiej wyrazić to, o czym mówiły słowa, bowiem często malowidła (i nie tylko one) bywały ich ilustracją. Tak też było (i jest) w przypadku obrazów o tematyce religijnej, zwłaszcza tych odwołujących się do treści zawartych w Biblii. Mają one pomagać lepiej zrozumieć słowa, pomagać wyobrazić je sobie, zwizualizować zawartą w nich treść. W Muzeach Watykańskich – a tym terminem określa się liczne muzea i pomieszczenia, w których zgromadzono różnorakie wytwory ludzkiej działalności artystycznej – znajduje się wiele mniej lub bardziej cennych dzieł sztuki. W albumie Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich fotografie starannie wybranych spośród nich posłużyły do przybliżenia historii zbawienia, opowiedzianej na kartach Biblii. W książce przyjęto zasadę, że dziełom sztuki towarzyszą nie tyle opisy ich samych i ich twórców, co krótkie fragmenty biblijne bezpośrednio z nimi związane. Wydaje się to ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje