Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2019-05-22
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788379719921

Oddajemy do rąk Czytelników księgę, która jest przede wszystkim zbiorem obrazów zgromadzonych w Muzeach Watykańskich. Uznaliśmy jednak, że samo podziwianie dzieł sztuki nie jest wystarczające do poznawania Biblii, a najlepszym objaśnieniem arcydzieł malarstwa będą słowa zaczerpnięte bezpośrednio z Pisma Świętego. W ten sposób powstał album, który prezentuje dzieje zbawienia człowieka, ilustrując je słowem i obrazem.

Dzieła sztuki przedstawione w tej publikacji zostały dobrane w wyniku żmudnej kwerendy prowadzonej w Muzeach Watykańskich. Pod tą ogólną nazwą kryją się liczne mniejsze muzea i pomieszczenia, w których nie tylko zgromadzono cenne przedmioty, ale które były też w kolejnych stuleciach dekorowane przez najwybitniejszych artystów. Dlatego oprócz dzieł malarstwa tablicowego prezentujemy również wybrane fragmenty malarstwa monumentalnego, wśród których prym wiodą freski Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej.

Biblia w obrazach zilustrowana zbiorami Muzeów Watykańskich jest księgą, która wpisuje się w długą tradycję przekazywania Bożego objawienia za pomocą przedstawień malarskich. Zgromadzono w niej reprodukcje prac najwybitniejszych artystów tworzących na przestrzeni wieków, a objaśnieniem do nich są słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego. W ten sposób powstał album, dzięki któremu możemy lepiej poznawać dzieje zbawienia człowieka, rozważając fragmenty Biblii i podziwiając dzieła sztuki.

Tagi: albumy

Kup książkę Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2020-04-19, Przeczytałem,
Obraz i Słowo Współczesność wydaje się epoką dominacji obrazu, najczęściej zresztą ruchomego. Słowa nie mają dziś takiego znaczenia jak sposób ich wypowiadania: najlepiej pewny siebie, głośny, agresywny. Obrazy też coraz częściej bywają dosłowne, również w pewien sposób agresywne, pozbawione subtelności. Obrazy zawsze towarzyszyły człowiekowi, a ludziom niepośmiennym pozwalały nieco więcej zrozumieć, zobaczyć, doświadczyć. Twórcom zaś lepiej wyrazić to, o czym mówiły słowa, bowiem często malowidła (i nie tylko one) bywały ich ilustracją. Tak też było (i jest) w przypadku obrazów o tematyce religijnej, zwłaszcza tych odwołujących się do treści zawartych w Biblii. Mają one pomagać lepiej zrozumieć słowa, pomagać wyobrazić je sobie, zwizualizować zawartą w nich treść. W Muzeach Watykańskich – a tym terminem określa się liczne muzea i pomieszczenia, w których zgromadzono różnorakie wytwory ludzkiej działalności artystycznej – znajduje się wiele mniej lub bardziej cennych dzieł sztuki. W albumie Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich fotografie starannie wybranych spośród nich posłużyły do przybliżenia historii zbawienia, opowiedzianej na kartach Biblii. W książce przyjęto zasadę, że dziełom sztuki towarzyszą nie tyle opisy ich samych i ich twórców, co krótkie fragmenty biblijne bezpośrednio z nimi związane. Wydaje się to ...

Opinie o książce - Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich

Ziutek. Chłopiec od Parasola