Recenzja książki: Biedronka i inni mieszkańcy łąki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Urok kolorowych łąk w dużej mierze jest zasługą obficie kwitnących kwiatów. Im większa ich różnorodność, tym widok piękniejszy, a i gęstsza populacja krążących nad nimi owadów. O bogactwie gatunków, jakie można spotkać na terenie naszych łąk, opowiada Friederun Reichenstetter w pięknie wydanej publikacji Wydawnictwa Jedność. Książeczka Biedronka i inni mieszkańcy łąki zaliczana jest do serii Przyroda to przygoda, sprawiając tym samym, że sięgające po lekturę dziecko na pewno nie będzie się nudzić.

Tytułowa biedronka pojawia się na kartach książeczki wiosną. Długi, zimowy sen pod kamieniem pozwolił jej odpocząć i z nowymi siłami wyfrunęła z ukrycia, udając się w swój pierwszy lot po zimowaniu. Cechy biedronki (m.in. budowa ciała, rozmnażanie, odżywianie, zagrożenia) przedstawione zostały metodą pytań i odpowiedzi: pytania są szczegółowe, a odpowiedzi wyczerpujące. Za biedronką ustawili się pozostali mieszkańcy łąk: motyle, ślimaki, pająki, króliki i zające, dżdżownice, jaszczurki, świerszcze, zaskrońce, robaczki świętojańskie, krety, mrówki oraz polne myszy.

Ciekawostki z życia reprezentantów powyższych gatunków przedstawiono w sposób interesujący i obszerny. Przekaz słowny wzmocniono ilustracjami autorstwa Hansa-Günthera Döringa. Są one kolorowe, duże (często całostronicowe), wyraźne, realistyczne oraz dokładnie opisane. Ich bogactwo przyciąga wzrok młodego czytelnika, zatrzymuje go na dłuższy czas, a także zachęca do częstego sięgania po lekturę. Kartki grubsze od przeciętnych oraz twarda okładka to dodatkowe atuty książeczki. Uzupełnieniem jest dołączona płyta CD z trzynastoma nagraniami (każde przyporządkowane jest konkretnemu gatunkowi). Całość zamyka się w 30 minutach i zawiera opowiadania o życiu zwierząt na łące, odgłosy przyrody do nauki ich rozpoznawania oraz pytania sprawdzające przyswojoną wiedzę.

Publikacja Wydawnictwa Jedność skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz do uczniów klas młodszych. Nauczyciele znajdą w niej doskonałą pomoc dydaktyczną, dla rodziców natomiast książeczka jest szansą na pracę z dziećmi poprzez zabawę.

Tagi:

Kup książkę Biedronka i inni mieszkańcy łąki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Książka
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun