Recenzja książki: Cała prawda o starych ludziach

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ze starością wiążą się mądrość i doświadczenie. Im ktoś jest starszy, tym więcej może powiedzieć o życiu. Książeczka Cała prawda o starych ludziach to absolutnie cała prawda o tych, którzy mimo nieubłaganie upływającego czasu starają się każdy kolejny dzień w pełni wykorzystać.

Publikacja Wydawnictwa Adamada budzi zaciekawienie od pierwszej strony. Życie babci i dziadka – oni to przecież należą do grona ludzi starszych – zostało w niej przedstawione z perspektywy wnuczka. Jego punkt widzenia uświadamia czytelnikowi, że ludzie starsi, pomimo siwych włosów, zmarszczek i równiutkich sztucznych zębów, niekoniecznie muszą być powolni czy niezdarni. Wcale nie są też ponurakami: często się śmieją, żartują z zabawnych sytuacji, cieszą ich spotkania z najbliższymi, zachwycają odwiedziny ukochanych wnuków. Wprawdzie częściej niż ludzie młodzi umawiają się na wizyty do lekarzy specjalistów, nie oznacza to jednak braku chęci do aktywnego życia. Z książeczki wynika, że niestraszna im nawet szaleńcza jazda na łyżwach czy zainstalowaną w parkach rozrywki górską kolejką. Nie brakuje ludziom starszym systematyczności podczas wykonywania gimnastycznych ćwiczeń. Potrafią dobrze się bawić: poprzez taniec spalają kalorie, rzeźbią zgrabną sylwetkę i redukują stres, a słuchając muzyki – poprawiają swoje samopoczucie. Wciąż są otwarci na przygody i… miłość.

Książeczka Cała prawda o starych ludziach w lekki i zabawny sposób przekazuje prawdę ważną dla każdego człowieka: starość nie jest etapem życia pełnym cieni, warto dostrzec także jego blaski. A może przede wszystkim blaski? Główny przekaz został przez Elinę Ellis zawarty w sympatycznych, barwnych, wyraźnych, wykonanych z największą starannością ilustracjach, które na długo skupiają nie tylko wzrok małego czytelnika, ale przede wszystkim zmuszają go do refleksji. Twarda okładka, duży format książeczki i niewielka ilość tekstu stanowią dodatkową zachętę do lektury, nawet dla tych, których umiejętność czytania jest na etapie stopniowego doskonalenia.

Publikacja Wydawnictwa Adamada uczy szacunku do ludzi starszych oraz wdzięczności za mądrość, jaką przekazują oni młodym pokoleniom. Jest więc Cała prawda… ważną lekcją społecznego funkcjonowania.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Cała prawda o starych ludziach

Zobacz opinie o książce Cała prawda o starych ludziach
Autor