Recenzja książki: Carrie

Recenzuje: Aleksandra Pieńkos

Śmiech trzepotał wokół niej jak stado czarnych ptaków.

 

Matka Carrie White jest fanatyczką religijną. Margaret we wszystkim widzi grzech, przed którym za wszelką cenę chce uchronić swoją córkę. Stale zamyka ją więc w ciemnej i ciasnej komórce, nieustannie zmusza do modlitwy oraz do błagania o przebaczenie za popełnione przewinienia, do których zalicza nawet... menstruację. Młoda dziewczyna musi ubierać się w luźne i długie sukienki, aby nie odkrywać "brzydkiego ciała", którym to określeniem jej matka obdarza biust. Jak takie wychowanie odbiło się na sytuacji Carrie w szkole, wśród rówieśników? Łatwo to sobie wyobrazić. Jej sytuacja staje się jeszcze gorsza, kiedy okazuje się, że dziewczyna posiada zdolności kinetyczne, o których jeszcze nikt w Chamberlain nie słyszał.
 
To jednak pojawia się iskierka nadziei dla Carrie White. Obiecujące zdarzenia miały na zawsze zmienić jej życie w tej społeczności. Czy tak właśnie się stało? Czy dziewczyna otrzymała wreszcie swoją szansę?
 
Carrie najczęściej zalicza się do horrorów, jednak tak naprawdę to raczej przerażający dramat, mocno oddziałujący na wyobraźnię czy psychikę niż powieść grozy. To powieść, w której akcenty rozkładają się nieco inaczej niż w jej ekranizacji. Bardziej przerażający jest dramat Carrie, wynikający z jej izolacji i sytuacji w domu. Momentami czytelnicy bardziej współczuć będą dziewczynie niż się jej bali. Prawdopodobnie gdyby miała inną matkę, byłaby normalną nastolatką, tyle tylko, że obdarzoną zdolnościami kinetycznymi. Gdyby była inaczej wychowana, mogłaby nawet imponować rówieśnikom tym, co potrafi zrobić.
 
Debiut Kinga, mimo niewielkiej ilości stron, chwilami czyta się z pewną trudnością za sprawą "przerywników" w postaci fragmentów zeznań czy urywków gazet. Z jednej strony uwiarygadniają one powieść, z drugiej zaś nieco przeszkadzają w lekturze. 
 
Pierwszy horror, jaki wyszedł spod pióra Stephena Kinga to jednak powieść bardzo udana. Warto sięgnąć po książkę wielokrotnie ekranizowaną i przekonać się o wyższości lektury nad filmem, o zupełnie innym jej charakterze niż w przypadku dzieł kinowych.

Kup książkę Carrie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Carrie
Książka
Carrie
Stephen King
Inne książki autora
Nocna zmiana
Stephen King0
Okładka ksiązki - Nocna zmiana

Opowiadania zawarte w tym zbiorze powstały, kiedy Stephen King był dopiero u progu wielkiej kariery, a krytycy wyrażali się o jego twórczości sceptycznie...

Po zachodzie słońca
Stephen King0
Okładka ksiązki - Po zachodzie słońca

Najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru, Stephena Kinga, zawiera 13 krótkich tekstów, w tym wiele nowych, nigdy dotąd niepublikowanych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy