Recenzja książki: Cecylio, obudź się!

Recenzuje: Piotr Piekarski

Niektórzy przechodzą przez życie spełnieni i zadowoleni, innym – mimo wysiłku i zaangażowania – los rzuca pod nogi kłody. Jedni zadowoleni są z bezpiecznej rutyny, inni bez przerwy lubią podejmować nowe wyzwania. Ilu ludzi, tyle niepowtarzalnych życiorysów, a wśród nich szalona i pełna zwrotów akcji historia Cecylii, bohaterki powieści Doroty Wójcik Cecylio, obudź się!

Cecylia to czterdziestolatka, wiodąca ustabilizowany i przewidywalny żywot u boku męża-przedsiębiorcy. Biznes idzie dobrze, Cecylia mieszka w dużym, eleganckim domu, który otacza piękny, zadbany ogród, a jej dorosły syn Lucjan właśnie rozpoczyna studia. I chociaż w życiu Cecylii brakuje iskry szaleństwa, kobieta nie ma powodów do narzekań. Do czasu, gdy odkrywa, że mąż ją zdradza, a listonosz przynosi zawiadomienie o śmierci wuja Leopolda, który miał swój udział w wyborze jej imienia. Nie zastanawiając się długo, Cecylia pakuje walizki, rusza sypiącym się Peugeotem z futrzastym pasażerem na gapę do położonych na Kaszubach Płotów Małych, by uczestniczyć w pogrzebie wuja. Kobieta nie podejrzewa nawet, że podejmując decyzję o wyjeździe, wpadnie w wir niespodziewanych i szalonych wydarzeń.

Cecylio, obudź się! to powieść, którą czyta się błyskawicznie. Podczas lektury nie ma czasu na przestoje, akcja pędzi w zawrotnym tempie. W książce nie ma też żadnych pewników. To, co wydawało się twardym faktem, kilka stron dalej zostaje zdementowane i na jaw wychodzą zupełnie wersje zdarzeń. Fabuła coraz bardziej przyspiesza, przypominając pełną absurdów komedię pomyłek. Zagłębiając się w książkę Doroty Wójcik, czujemy się jak w pędzącym rollercoasterze, oślepieni błyskającymi, kolorowymi światełkami, z niedowierzaniem przyjmując kolejne niespodziewane zwroty akcji.

Autorka na stronach powieści prezentuje całą plejadę oryginalnych postaci. Jest Chińczyk Ming, dawny przyjaciel i pomocnik wuja Leopolda, którego polszczyzna pozostawia wiele do życzenia i bywa źródłem zabawnych nieporozumień. Jest kuzynostwo Cecylii: gruby Marcinek, który koncentruje się tylko na jedzeniu i elegancka Olga, zrozpaczona zachowaniem synka uzależnionego od YouTube'a. Jest Piotruś, leniwy mąż-zdrajca, który wraz z nową partnerką bez przerwy podkreśla, że wybacza Cecylii. Jest – wreszcie – niewielka wiejska społeczność Płotów Małych, gdzie wieść o spadkobiercach Leopolda szybko się rozchodzi.

Powieść Doroty Wójcik, to lekka opowieść o tym, że nigdy nie należy się poddawać, że trzeba czerpać z życia garściami. Powieściowy świat ukazywany jest tak, jakby oglądany był przez różowe okulary. Kiedy wydaje się, że szczęście się od nas odwróciło, a za towarzysza mamy teraz złośliwy, ślepy los, należy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć dostrzegać pozytywy. Być może zupełnie nieoczekiwanie okaże się, że po lepszym poznaniu dziwne wujostwo jest całkiem w porządku, a niespodziewany spadek wniesie do życia sporo radości? Cecylio, obudź się! to także historia o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany, że niepowodzenia powinny stać się dla nas motorem do dalszego działania. I że zawsze warto być otwartym na miłość. Kto wie, może nie od razu trafi się na taką do grobowej deski, ale choć na tę, która na jakiś czas nas uszczęśliwi.

Tagi: marzenia komedia komedia obyczajowa

Kup książkę Cecylio, obudź się!

Zobacz opinie o książce Cecylio, obudź się!
Książka
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Kurier z Toledo
Wojciech Dutka;