Recenzja książki: Chemik

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Dobra powieść sensacyjna powinna charakteryzować się dynamiczną, wciągającą fabułą, pełną licznych zwrotów akcji oraz wiarygodnymi, charakterystycznymi bohaterami. Niestety, tych podstawowych założeń nie uwzględniła w swojej najnowszej powieści autorka bestsellerowej sagi Zmierzch Stephenie Meyer. Chemik, mimo mocnych zapowiedzi, rozczarowuje każdym niemal rozdziałem.

 

Juliana (vel. Alex) to była pracownica najbardziej tajnego z tajnych departamentów. Do zadań kobiety należało przygotowywanie szkodliwych substancji, opracowywanie scenariuszy i przeprowadzanie przesłuchań – słowem: torturowanie – osób podejrzewanych o terroryzm bądź popełnienie najpoważniejszych przestępstw. Wraz ze swoim mentorem i współpracownikiem, Barnaby’m, Alex zdobyła doświadczenie jako bezwzględna i nie mająca skrupułów oprawczyni – oczywiście działająca w słusznej sprawie i w dobrej wierze. Jednak gdy sprawy zaczęły się komplikować i Barnaby zginął we własnym laboratorium w niewyjaśnionych okolicznościach, Alex – jak w chwili obecnej brzmi imię dziewczyny – musiała uciec i zacząć walkę o życie. Kobietę – tytułowego „Chemika” – poznajemy właśnie w czasie bezustannej ucieczki, ukrywania się, korzystania z wszelkich możliwych sposobów zabezpieczenia własnego życia przed nieznanymi, czyhającymi na nią oprawcami. Gdy okazuje się, że prześladowcy Alex – jej byli szefowie – mają dla dziewczyny kolejne zlecenie, kobieta jest w kropce. Czy to tylko podstęp, by zwabić ją i zabić? A może faktycznie tylko ona jest w stanie dobrze wykonać zlecenie i uchronić tysiące ludzi przed groźbami terrorysty?

 

Założenie i pomysły fabularne w Chemiku nie są specjalnie oryginalne, ale przy lepszym wykonaniu mogłyby złożyć się na wciągającą lekturę. Problem tkwi, niestety, w tym, że autorka nie bardzo wie, o czym pisze – widać spore braki w researchu odnośnie do tematów, jakie podejmuje. Postać Alex i jej zachowanie są zupełnie niewiarygodne. Meyer albo drąży tematy zbyt głęboko – popadając przy tym w przesadę graniczącą z kiczem i śmiesznością, albo nie analizuje ich zupełnie, tylko przeskakuje z wydarzenia na wydarzenie. Wszechobecna brutalność miała na celu budowanie w powieści napięcia, akcja miała przyprawić czytelnika o dreszcz, jednak narracja poprowadzona jest tak nieudolnie, powtórzenia są tak nużące, że całość okazuje się wyłącznie zlepkiem banałów.

 

Chociaż Chemik w założeniu miał być powieścią sensacyjną, tak naprawdę znajdziemy w nim dwa równoległe wątki – nieudolny poprowadzoną intrygę kryminalną i zdecydowanie bardziej udaną część obyczajową. Niestety, wszyscy, którzy liczą na potężną porcję kryminalnych wrażeń, będą rozczarowani. Chociaż akcja powieści prawdopodobnie być wciągająca, tak naprawdę liczne przestoje – na opisy romantycznych uniesień Alex – burzą tę koncepcję. W pewnym momencie czytelnik orientuje się, że nie bardzo wie, jaką historię tak naprawdę chciała opowiedzieć Meyer. Wydarzenia sensacyjne zebrane zostały w kilku głównych punktach fabularnych, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają dłużyzny romansowe.

 

Chemikowi brakuje wiarygodności - choćby dlatego, że brak w książce bliższych informacji dotyczących departamentu, w którym pracowała niegdyś Alex. Unikanie tego tematu i tłumaczenie się tym, że departament był ściśle tajny sprawia, że czytelnik jedynie prześlizguje się po kolejnych wydarzeniach, nie wierząc w nic, o czym pisze Meyer i nie mogąc się w opisywane przez autorkę wydarzenia zaangażować. Pomijanie miejsca pracy głównej bohaterki, które odgrywa sporą rolę w powieści, wywołuje podobne wrażenie, jakie uzyskalibyśmy, gdybyśmy w powieści kryminalnej usunęli wszystkie zdarzenia mające miejsce na komisariacie albo przemilczeli całą pracę policji.

 

Książka Stephenie Meyer spodoba się zapewne miłośniczkom twórczości autorki, przede wszystkim zaś - wielbicielkom sagi Zmierzch. Pozostali czytelnicy - zwłaszcza fani dobrych powieści sensacyjnych - mogą być tylko mocno rozczarowani.

Kup książkę Chemik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Chemik
Książka
Chemik
Stephenie Meyer
Inne książki autora
Drugie życie Bree Tanner
Stephenie Meyer0
Okładka ksiązki - Drugie życie Bree Tanner

"Drugie życie Bree Tanner" to porywająca opowieść na motywach trzeciej części sagi "Zmierzch". Doskonale łączy tajemnicę, suspens i romantyczną intrygę...

Zmierzch
Stephenie Meyer0
Okładka ksiązki - Zmierzch

Niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Meduzy nie mają uszu
Adle Rosenfeld
Meduzy nie mają uszu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy