Recenzja ksi捫ki: Ch這pcy

Recenzuje: Kasia Pessel

Pami皻acie histori Piotrusia Pana i jego zagubionych ch這pców oraz Dzwoneczka? Nibylandia by豉 ich domem i schronieniem przed 鈍iatem zewn皻rznym, miejscem, w którym bawili si, prze篡wali przygody i walczyli z kapitanem Hookiem oraz jego piratami. Na opowie軼i Jamesa M. Barriego wychowuj si kolejne pokolenia. W ko鎍u - kogo nie zauroczy zawadiacki Piotru, urocza Dzwoneczek i grupa dzieciaków, która za swoim przywódc pójdzie w ogie? Jednak lata mijaj, opowie嗆 Barriegogo powoli pokrywa si kurzem, czekaj帷, a kolejna generacja si璕nie po ni w poszukiwaniu niezwyk造ch przygód. Wcze郾iejsi jej czytelnicy zaczynaj kojarzy Pana Piotrusia raczej z syndromem wiecznego ch這pca ni z ba郾iow postaci - w ko鎍u ka盥y kiedy staje si doros造m. A co by by這, gdyby... Gdyby zagubieni ch這pcy si odnale幢i? Ale zamiast w bajkowej Nibylandii, odnale幢i si w ca趾iem innych realiach, takich bardziej... znajomych?

Nibylandii jest wiele. Mo瞠 nawet tyle, ile zagubionych dzieci. Czas nigdy nie stoi w miejscu. Lata mijaj, lecz najwierniejsi przyjaciele pozostaj zawsze tacy sami. Wi瞛y prawdziwej przyja幡i pozostaj niezmienione nawet obecnie, gdy towarzyszy im zapach benzyny i ryk motorów. Milczek, K璠zior, Bli幡iaki, Kruszyna i Stalówka polegaj na sobie tak, jak kiedy. ㄠczy ich specyficzne poczucie braterstwa oraz bajkowa przesz這嗆, chocia ta ostatnia tak daleko nie odesz豉. Gang Zagubionych Ch這pców bawi si równie dobrze, co kiedy. A mo瞠 nawet lepiej, bo któremu ch這pcu nie przypad豉by do gustu zabawka w postaci pot篹nego motocykla i towarzystwa podobnych sobie facetów? Przygody, pi瘯ne kobiety, niebezpieczne spotkania i ryzyko podczas przepraw Skrótem gwarantuj te same emocje, które kiedy towarzyszy造 potyczkom z Hookiem. Oczywi軼ie, 篡cie jest o wiele bardziej z這穎ne - szczególnie, 瞠 cz瘰to pojawiaj si na ich drodze ludzie, z którymi najlepiej "rozmawia si" przy pomocy pistoletu i no瘸. Ch這pcy zawsze wiedzieli, na czym polega dobra zabawa, a z wiekiem "tylko troch" poszerzyli jej granice. Zreszt - ograniczenia dobre s przecie dla innych, nie dla tych, którzy nawet ich nie zauwa瘸j, jad帷 na swoich motorach.

Jak móg豚y wygl康a fina historii kompanii, jakiej pocz徠ek da pewien ch這piec, który nie chcia dorosn望? Do niedawna wydawa這 si, 瞠 wszyscy znamy odpowied na to pytanie. Có, kiedy Jakub 鑿iek zaproponowa nam w豉sn wizj - wizj na miar czasów, w których przysz這 nam 篡. Zagubieni Ch這pcy jako gang - i to pod wodz s這dkiego Dzwoneczka? W豉軼iwie - dlaczego nie? 安ietny pomys na rozwini璚ie historii, która - wydawa這by si - mog豉by zako鎍zy si wy陰cznie doro郾i璚iem i pozostawieniem dzieci雟twa za sob. A gdyby tak to, co najlepsze w znanej historii po陰czy z czym zupe軟ie "z innej bajki"? Efekty sprawdzi mo瞠my za spraw powie軼i Ch這pcy. Milczek, K璠zior, Kruszyna, Stalówka, Pierwszy i Drugi w ca趾iem nowym wydaniu i pod wodz Dzwoneczka daj si pozna z zupe軟ie innej strony - mo瞠 nieco bardziej doros貫j, chocia ich urok pozosta bez zmian. Niedojrzali doro郵i czy doro郵i, którzy nie chcieli zapomnie o dziecku w sobie? Jakub 鑿iek przedstawi swoj wizj dalszych losów kompanów Piotrusia Pana, kompanów mo瞠 czasem nakre郵onych do嗆 mocn kresk, ale czy pastelowe barwy lub korporacyjne mundurki odda豉by to, co w nich urzeka這, gdy byli jeszcze mieszka鎍ami wyspy o nazwie Nibylandia?

Oczywi軼ie "Nibylandie" z powie軼i Barriego i z ksi捫ki 鑿ieka bardzo mocno si od siebie ro積i, sedno i urok obu opowie軼i pozostaje jednak bez zmian. Dawni wielbiciele przygód Piotrusia Pana maj okazj za spraw Ch這pców powróci do starych przyjació, a reszta czytelników - pozna naprawd niezwyk陰 kompani.

Tagi: Ch這pcy, Ch這pcy recenzja, Ch這pcy ksi捫ka, Jakub 鑿iek Ch這pcy, Jakub 鑿iek recenzja, Jakub 鑿iek ksi捫ka, Jakub 鑿iek

Kup ksi捫k Ch這pcy

Inne ksi捫ki autora
Cyngiel niebios (2,5). K豉mca 2,5. Machinomachia
Jakub 鑿iek0
Ok豉dka ksi您ki - Cyngiel niebios (2,5). K豉mca 2,5. Machinomachia

Wielka draka w centrum Tokio! Loki wykorzystywany przez anio造 do prostych, nieanga簑j帷ych go zada za marn wyp豉t nareszcie ma okazj rozwin望...

Ch這pcy 2. ζski bez (zaginione opowiadanie)
Jakub 鑿iek0
Ok豉dka ksi您ki - Ch這pcy 2. ζski bez (zaginione opowiadanie)

Nowe, odnalezione opowiadanie Jakuba 鑿ieka!Bo瞠 Narodzenie to czas rado軼i, nadziei i pokoju. To r闚nie czas, kiedy mo積a zarobi troch grosza wzgl璠nie...

Cytaty z ksi捫ki

Ale ksi康z Jan przy這篡 palec do ust, u鄉iechn掖 si smutno i powiedzia:
- To nieprawda, 瞠 Bóg nie lubi Pottera, Ma貪osiu. W Ko軼iele s jednak ludzie, jak biskupi, jak papie, których zadaniem jest wskazywanie w豉軼iwej drogi. W przypadku tak popularnych ksi捫ek dla m這dzie篡 powinni wyrazi swoje zdanie i to zrobili. Osobi軼ie ubolewam, 瞠 ulegli mocy s這wa "magia" i nie dostrzegli, 瞠 to tylko przebranie dla opowiastki o przyja幡i i walce dobra ze z貫m. Ale to dla nas lekcja, 瞠by鄉y nie oceniali po pozorach, prawda?
- Czy tak samo jest ze "Zmierzchem"? - zapyta豉 Weronika siedz帷a z Ma貪osi w jednej 豉wce.
- Nie - odpar ksi康z. - Akurat dla mi這郾ików "Zmierzchu" Bóg planuje obecnie drugi potop, wi璚 nie mów potem, 瞠 nie przestrzega貫m.

Wi璚ej
Recenzje miesi帷a