Ch這pcy

J瞛yk orygina逝: Polski
Ilustracje: Robert Adler

Tom 1 cyklu Ch這pcy

Ocena: 4.89 (37 g這s闚)

Rykiem silników, hukiem wystrzaów oraz g這郾ym: BANGARANG! - tak zwiastuj swoje przybycie Zagubieni Ch這pcy, najbardziej niezwyk造 gang motocyklowy na 鈍iecie. Niegdy wierni towarzysze Piotrusia Pana, dzi odziane w skórzane kurtki zakapiory pod wodz zabójczo seksownej Dzwoneczek. Zrobi wszystko, by przetrwa... i dobrze si przy tym bawi. Bez wzgl璠u na cen.

Kup ksi捫k Ch這pcy

Zobacz tak瞠

Avatar u篡tkownika - Alex9
Alex9
Pami皻acie histori Piotrusia Pana i jego zagubionych ch這pców oraz Dzwoneczka? Nibylandia by豉 ich domem i schronieniem przed 鈍iatem zewn皻rznym, miejscem, w którym bawili si, prze篡wali przygody i walczyli z kapitanem Hookiem oraz jego piratami. Na opowie軼i Jamesa M. Barriego wychowuj si kolejne pokolenia. W ko鎍u - kogo nie zauroczy zawadiacki Piotru, urocza Dzwoneczek i grupa dzieciaków, która za swoim przywódc pójdzie w ogie? Jednak lata mijaj, opowie嗆 Barriegogo powoli pokrywa si kurzem, czekaj帷, a kolejna generacja si璕nie po ni w poszukiwaniu niezwyk造ch przygód. Wcze郾iejsi jej czytelnicy zaczynaj kojarzy Pana Piotrusia raczej z syndromem wiecznego ch這pca ni z ba郾iow postaci - w ko鎍u ka盥y kiedy staje si doros造m. A co by by這, gdyby... Gdyby zagubieni ch這pcy si odnale幢i? Ale zamiast w bajkowej Nibylandii, odnale幢i si w ca趾iem innych realiach, takich bardziej... znajomych? Nibylandii jest wiele. Mo瞠 nawet tyle, ile zagubionych dzieci. Czas nigdy nie stoi w miejscu. Lata mijaj, lecz najwierniejsi przyjaciele pozostaj zawsze tacy sami. Wi瞛y prawdziwej przyja幡i pozostaj niezmienione nawet obecnie, gdy towarzyszy im zapach benzyny i ryk motorów. Milczek, K璠zior, Bli幡iaki, Kruszyna i Stalówka polegaj na sobie tak, jak kiedy. ㄠczy ich specyficzne poczucie braterstwa oraz bajkowa przesz這嗆, chocia ta ostatnia tak daleko ...

Opinie o ksi捫ce - Ch這pcy

Avatar u篡tkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2017-10-06, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 2017,

Sama nie wiem co my郵e o tej ksi捫ce i nie do ko鎍a rozumiem do jakiej grupy wiekowej jest ona skierowana - historia mog豉by by dla m這dzie篡 ale wulgaryzmy i w徠ki zwi您ane z seksem temu przecz. Doceniam oryginalny pomys na seri, w sumie nigdy nie zastanawia豉m si "co by這 dalej", a ta wersja dla troch starszego odbiorcy ma w sobie potencja.

Avatar u篡tkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2016-07-04, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016, Mam,

Kiedy byli niesfornymi towarzyszami zabaw Piotrusia Pana. Pó幡iej pojawi豉 si Wendy i wszystko si zmieni這 – niekoniecznie na lepsze. Zaginieni Ch這pcy opu軼ili Nibylandi, zacz瘭i dorasta i osiedlili si w Polsce, gdzie z czasem za這篡li gang motocyklowy. Piotru przepad, a rol opiekuna niesfornej gromady przej窸a Dzwoneczek, która kaza豉 tytu這wa si mam… Brzmi intryguj帷o? Je郵i tak, to zach璚am do si璕ni璚ia po Ch這pców Jakuba 鑿ieka – ostr i brutaln kontynuacj przygód kompanów jednego z popularniejszych bohaterów dzieci璚ych bajek.

Ch這pcy to pierwszy i zarazem tytu這wy tom cyklu o niezwyk造ch, okraszonych magi, brutalnych przygodach doros造ch kompanów Piotrusia Pana: K璠ziora, Milczka, Bli幡iaków, Stalówki i Kruszyny. Zdecydowanie nie jest utwór dla m這dego czytelnika. Bohaterowie pos逝guj si dosadnym i wulgarnym j瞛ykiem, bior udzia w wielu krwawych jatkach, czerpi帷 z tego przyjemno嗆 i spor satysfakcj. Kobiety w powie軼i traktowane s w sposób szowinistyczny, co niekoniecznie spodoba si 瞠雟kiej cz窷ci odbiorców, ale jest jak najbardziej umotywowane fabularnie. Historia przedstawiona w ksi捫ce obraca si wokó specyficznej grupy bohaterów, której przygody s najcz窷ciej zwi您ane z bliskimi im grupami spo貫cznymi. Nie nale篡 spodziewa si salonów i grzecznych konwersacji na poziomie, tylko obskurnych, przydro積ych barów, lewych interesów i prostych, momentami nawet prymitywnych ludzi, którymi rz康z podstawowe instynkty.

Gówni bohaterowie powie軼i równie s nieokrzesanymi brutalami, ale wbrew pozorom nie s do cna zdeprawowani. Pisarz bardzo dobrze wykreowa wyst瘼uj帷e w ksi捫ce postacie – to ewidentnie m篹czy幡i spod ciemnej gwiazdy, jednak nie sposób nie zapa豉 do nich pewn doz sympatii. Zagubieni ch這pcy doro郵i, lecz nie dojrzeli. W ich 鈍iecie nadal dominuje potrzeba dobrej zabawy, jednak nie ma ona ju nic wspólnego z niewinnymi, dzieci璚ymi harcami, za które nie ponosi si konsekwencji. Zabawy doros造ch bywaj bardzo niebezpieczne, zw豉szcza kiedy bawi si ostro i bez hamulców, a w zabaw zostaje wmieszana magia…

Powie嗆 Jakuba 鑿ieka ma budow epizodyczn. Drugie wydanie sk豉da si z o鄉iu  lu幡o powi您anych ze sob opowiada, w których pierwsze skrzypce graj Zagubieni Ch這pcy i Dzwoneczek. Utwór zosta poprzedzony wst瘼em, w którym autor pisze krótko o metaforycznym znaczeniu Drogi i swojej powie軼i, której fabu豉 ma przede wszystkim spe軟ia funkcj rozrywkow. Na ko鎍u zosta這 zamieszczone pos這wie, w którym 鑿iek nawi您uje do swojej fascynacji Piotrusiem Panem. Ksi捫k zamykaj ilustracje z projektami postaci bohaterów powie軼i narysowane przez Roberta Adlera, który przygotowa tak瞠 po jednym obrazku do ka盥ego z zamieszczonych w publikacji opowiada.

Jakub 鑿iek napisa ciekaw powie嗆 o momentami ci篹kim klimacie, która dostarczy przyjemnej rozrywki ka盥emu kto b璠zie potrafi podej嗆 do niej z dystansem. Ch這pcy nie s literatur wysok, ale w kategorii literatury popularnej powie嗆 plasuje si naprawd wysoko.

Nazwisko polskiego autora 鄉ia這 mog umie軼i obok innych 鈍ietnych twórców, którzy napisali niepokoj帷e, mroczne przeróbki klasycznych ba郾i: Patrica Sénécala (Alycia) czy Gregory’ego Maguire (Wicked. 砰cie i czasy Z貫j Czarownicy z Zachodu).

Jeszcze raz przeczyta豉m tom pierwszy, 瞠by by na bie膨co. 安ietna, lekko napisana powie嗆 z du膨 dawk humoru i fantazji. Uwielbiam styl pisania 鑿ieka. Polecam wszystkim fanom dobrej ksi捫ki i... motocykli ;)
Avatar u篡tkownika - intres16
intres16
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 6, Przeczyta豉m, biblioteka, fantasy,
鈍ietny pomys na fabu喚, genialna :D
Avatar u篡tkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
O Panu Jakubie i jego 鈍ietnych ksi捫kach s造sza豉m bardzo, ale to bardzo wiele. Czyta豉m wiele recenzji i by這 one bardzo pozytywne, wi璚 czemu ja jeszcze tego nie przeczyta豉m? Po lekturze "Ch這pc闚" wiem czemu wszyscy to wychwalaj! Do tego bardzo przyci庵a ok豉dka (cho nie wiem czemu Dzwoneczek jest blondynk, jak w ksi捫ce by這 napisane, 瞠 by豉 ruda). Do tego tr鎩wymiarowo嗆 niekt鏎ych element闚 ? A w 鈔odku 郵iczne, ale cz窷ciej straszne (ale w dobrym znaczeniu)rysunki z niekt鏎ych przyg鏚! Historia przedstawiona na kartach tej powie軼i opowiada o dawnych kompanach Piotrusia Pana. Ch這pcy porzucili Nibylandi by zacz望 swoj now przygod. W starym zamkni皻ym lunaparku stworzyli Drug Nibylandi gdzie pod opiek Dzwoneczka, ubrani z sk鏎zane kurtki, z motorami co chwila maj jakie przygody, wpadaj w tarapaty i szukaj kolejnej niuni. "Oto druga Nibylandia (...) Wielka jak dzieci璚e oczekiwania, ale te brudna, zniszczona i obdarta jak doros這嗆." Od pocz徠ku czytelnik jest wci庵ni皻y w wir wydarze. Nie ma d逝gich wst瘼闚, wprowadzenia, tylko przygoda. Z ka盥 kolejn stron coraz bli瞠j poznajemy 鈍iat Ch這pc闚. Czytamy o ich przygodach, problemach, sprawach 堯磬owych lub o mo磧iwo軼iach syrenich 貫z, proszku i Skr鏒u. Nie ma chwili wytchnienia, bo ca造 czas co si dzieje. Poszczeg鏊ne wydarzenia sk豉daj si w idealn ca這嗆 i ciekawie zapowiadaj帷 si seri. Ka盥y z Ch這pc闚 w ksi捫ce ma swoje 5 minut, dzi瘯i czemu mo積a ka盥ego pozna z osobna. Pan 鑿iek cudownie ich wykreowa, ka盥y jest inny, ma swoje zalety, ale i wady. Co 陰czy Ch這pc闚, strach przed karami "mamy":D Ona jest opok i m霩giem gangu. Do tego ca豉 "rodzinka" pomaga w domu dziecka, gdzie poszukuj nowych potencjalnych cz這n闚.Najbardziej zaanga穎wany jest Kruszyna, kt鏎y robi za przewo幡ika sierot. Wspomina豉m o syrenich 透ach, proszku i Skr鏂ie, pewnie niekt鏎zy zastanawiaj si co to w豉軼iwie jest i do czego mo瞠 s逝篡. Zatem proszek przydawa si np. do otwierania Skr鏒u, latania czy wydostawania si z pomieszcze. Czasami nawet ratowa 篡cie. Syrenie 透y wymazywa造 pami耩. Wystarczy豉 kropla by zapomnie o ca造m dniu, co w niekt鏎ych momentach by這 niezb璠ne :D A Skr鏒? Ch這pcy dzi瘯i niemu przemieszczali ze znacznie szybciej na drogach. Tak przyk豉d z jakiego miasta do Gda雟ka normalna jazda zajmowa豉 trzy godziny, z u篡ciem Skr鏒u 45 minut. Mo積a? Mo積a! Do tego mo積a znale潭 wzmianki o bardzo popularnych ksi捫kach i autorach, jak o Harrym Potterze, Zmierzchu czy Stephanie Kingu! I te wzmianki odbywaj si na lekcjach religii! :) "- Im p騧niej nauczysz si ba, ksi康z - Kruszyna doby no瘸 i rozejrza si za jakim patykiem - tym p騧niej doro郾iesz." "Ch這pcy" Jakuba 鑿ieka jak dla mnie by造 takim odm騜d瘸czem, 瞠 tak to okre郵. To lekka i szybka do czytania lektura. Mo積a si przy mnie po鄉ia. Autor pisze bardzo przyjemnym j瞛ykiem, mimo nadu篡wania blu幡ierstw. Ale czego mo積a si spodziewa bo gangu motocyklowym, z broni, pal帷y papierosy itp.? Bardzo mi這 sp璠zi豉m czas z t ksi捫eczk i wiem, 瞠 moja przygoda z tw鏎czo軼i Pana 鑿ieka na tym si nie sko鎍zy ^^ Ch皻nie ju bym w tej chwili si璕n窸a po kolejny tom, bo ko鎍owe nowo軼i podsyci造 moj ochot na dalsze przygody! Tak瞠 BANGARANG!
Avatar u篡tkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2015-12-29, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, Egzemplarze recenzenckie,
Chyba ka盥y z nas zna przygody Piotrusia Pana, ch這pca kt鏎y nigdy nie dorasta i mieszka w magicznej Nibylandii. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiali軼ie si nad tym, jak mog這by wygl康a inne zako鎍zenie tej bajki? Czy wszystko zawsze musi ko鎍zy si happy endem? Wyobra嬈ie sobie, 瞠 pewnego dnia dzielny Piotru Pan opuszcza dzwoneczka i swoich kompan闚 i postanawia wyruszy w nieznane. Jedno tragiczne wydarzenie sprawia, 瞠 w tej magicznej krainie ju nic nie b璠zie takie jak przedtem. Dzwoneczek wraz z jej towarzyszami zostaje zmuszona do ucieczki oraz przybrania ludzkiej postaci. Wciela si teraz w rol seksownej mamy, kt鏎a ma na g這wie zgraj urwis闚. Jednak czy b璠 oni w stanie odnale潭 si w zupe軟ie nowym 鈍iecie? ,,-Chod przedstawi ci reszt. Tylko pami皻aj, tu wszyscy jeste鄉y troch jebni璚i." Dawni towarzysze Piotrusia Pana nie s jednak tacy grzeczni i niewinni, jak niekt鏎ym mog這by si to wydawa. Rozr鏏y, przygodny seks oraz wulgarny j瞛yk to tylko cz窷 ich przywar, a znalaz這by si ich znacznie wi璚ej. Zagubieni Ch這pcy pod wodz Dzwoneczka stworzyli swoj w豉sn, drug Nibylandi, kt鏎a jednak w 瘸den spos鏏 nie przypomina tej magicznej oraz idyllicznej krainy, jak znamy z bajki. Mieszkaj oni w opuszczonym lunaparku rodem z prawdziwego horroru, kt鏎y nie grzeszy czysto軼i, ani niewinno軼i. Kim tak naprawd s Ch這pcy? I w jaki spos鏏 z grzecznych i skromnych ch這pc闚 przeobrazili si w wulgarnych i niebezpiecznych harleyowc闚? ,,Oto druga Nibylandia (...) Wielka jak dzieci璚e oczekiwania, ale te brudna, zniszczona i obdarta jak doros這嗆." Zar闚no Dzwoneczek, jak i Zagubieni Ch這pcy nie chc pami皻a o ich burzliwej przesz這軼i oraz o wydarzeniach, kt鏎e ju na zawsze wprowadzi造 w ich 篡cie chaos oraz zam皻. Cho mog這by si wydawa, 瞠 w ko鎍u uda這 im si zostawi przesz這嗆 za sob, to nagle okazuje si, 瞠 czyha na nich ogromne niebezpiecze雟two. Czy tak nieobliczalnym i nie do ko鎍a zr闚nowa穎nym osobom uda si po陰czy si造 i wsp鏊nie pokona wroga? A mo瞠 ich wysi趾i zako鎍z si jedynie kolejn b鎩k oraz kilkoma z豉manymi ko鎍zynami? Jedno jest pewne, gdziekolwiek zjawi si Zagubieni Ch這pcy, to mo瞠cie by pewni, 瞠 wraz z nimi przyb璠 same k這poty oraz strapienia. Czy jeste軼ie gotowi na najwi瘯sz przygod w Waszym 砰ciu? Odpowied mo瞠 by tylko jedna: BANGARANG! ,,砰cie 篡ciem, realno嗆 realno軼i, ale gdy raz wdepniesz w jak捷 bajk, to tw鎩 鈍iat b璠zie ni 鄉ierdzia, a zdechniesz." Uwielbiam to, jak niekt鏎zy autorzy potrafi bawi si i przemienia dobrze znane nam ju opowie軼i w co zupe軟ie nowego. Historia stworzona przez Jakuba 鑿ieka wyr騜nia si spo鈔鏚 innych ksi捫ek niezwyk陰 oryginalno軼i oraz pomys這wo軼i. Bohaterowie s jedyni w swoim rodzaju i ju od pierwszych stron wiedzia豉m, 瞠 z nimi na pewno nie b璠 si nudzi. Ich niesamowite przygody niejednokrotnie dostarczy造 mi ogromnej dawki 鄉iechu oraz sprawi造, 瞠 cho przez chwil mog豉m przenie嗆 si do zupe軟ie innego 鈍iata, pe軟ego gang闚 motocyklowych, zbuntowanych Ch這pc闚 oraz szczypty magii. Ogromn zalet tej ksi捫ki jest du瘸 ilo嗆 ilustracji, jakie czytelnik mo瞠 znale潭 wewn徠rz ka盥ego rozdzia逝. Bardzo podoba這 mi si r闚nie to, 瞠 na samym ko鎍u zosta造 zamieszczone szkice g堯wnych bohater闚, kt鏎e okaza造 si 鈍ietnym dodatkiem. Ksi捫ki nie polecam m這dym czytelnikom, ze wzgl璠u na wulgarny j瞛yk bohater闚 oraz ich niekulturalne zachowania. ,,Ch這pcy" okazali si dla mnie 鈍ietn odskoczni od rzeczywisto軼i oraz 廝鏚貫m dobrego humoru. Jestem pewna, 瞠 ju niebawem si璕n po nast瘼n cz窷 tej serii, poniewa jestem niezwykle ciekawa dalszych przyg鏚 bohater闚. Gor帷o polecam!
Avatar u篡tkownika - dobraksiazka
dobraksiazka
Przeczytane:2015-12-12, Ocena: 4, Przeczyta貫m,
Chyba ka盥y z nas w dzieci雟twie uwielbia Piotrusia Pana, Dzwoneczka i ich potyczki z Kapitanem Hakiem. Jakub 鑿iek dzi瘯i nieograniczonym pok豉dom swojej wyobra幡i wprowadza czytelnika w niesamowity cykl po鈍i璚ony Zaginionym Ch這pcom oraz ich dalszym losom. Jak mo積a si spodziewa ju po samej mrocznej ok豉dce nie znajdziemy tu przes這dzonych historii czy ba郾iowego klimatu. Ch這pc闚, jakich poznajemy w tej ksi捫ce charakteryzuje zami這wanie do g這郾ych motocykl闚, licznych i soczystych przekle雟tw oraz specyficzne poczucie humoru. W ka盥ym, kolejnym rozdziale poznajemy kolejnego Ch這pca, ich mam, miejsce, kt鏎ym mieszkaj, a tak瞠 ulubione "rozrywki". Oczywi軼ie zosta造 w miar wyja郾ione wydarzenia z Nibylandii i dlaczego ta grupka od陰czy豉 si od Piotrusia i Wendy. Zosta造 zachowane elementy z bajki jak na przyk豉d magiczny proszek pozwalaj帷y lata, czy syrenie 透y wymazuj帷e wspomnienia. Autor doda tak瞠 od siebie kilka wspania造ch pomys堯w, czyli rz康z帷y si twardymi zasadami Skr鏒 oraz tajemnicze potwory, z kt鏎ymi walczy gang motocyklowy. By豉m bardzo ciekawa tej serii i Jakub 鑿iek oczywi軼ie mnie nie zawi鏚. Nie poleci豉bym jej jednak m這dszym czytelnikom, gdy liczba wulgaryzm闚 i aluzji seksualnych mog豉by ich szybko odstraszy. Ja po przeczytaniu "K豉mcy" wiedzia豉m mniej wi璚ej, jakiego typu j瞛yka mog si spodziewa i nie przeszkadza這 mi to. Powiem nawet, 瞠 dodawa on tej pozycji pikanterii i smaczku. Co do postaci, to i tym razem b璠 zachwyca si nad ich kreacj. Ch這pcy, jako doro郵i i niebezpieczni m篹czy幡i, a jednocze郾ie przywi您ani do siebie i do Dzwoneczka to po陰czenie idealne. Ka盥y z nich ma sw鎩 charakterek, szczeg鏊nie polubi豉m Milczka i Bli幡iak闚. R闚nie Dzwoneczek mia豉 swoje 鈍ietne momenty i zachwyca豉 ci皻 ripost. Podczas lektury ani razu nie zdarzy這 mi si nudzi, gdy akcja p造n窸a wartko, a ka盥a kolejna strona intrygowa豉 mnie coraz bardziej. Dodam, 瞠 ksi捫k czyta si b造skawicznie i po kilku godzinach b璠ziecie 瘸這wa, 瞠 nie macie pod r瘯 kolejnego tomu. Podsumowuj帷, "Ch這pcy" to dobry pocz徠ek mam nadziej wspania貫j historii i je郵i lubicie fantastyk to warto po ni si璕n望, tym bardziej, 瞠 zosta豉 stworzona przez jednego z najlepszych polskich pisarzy. Dajcie zna, czy kto ju kiedy mia styczno嗆 z t pozycj, a je郵i nie, to czy uda這 mi si Was do niej zach璚i :) dobraksiazka1.blogspot.com
Avatar u篡tkownika - detektywksiazkow
detektywksiazkow
Przeczytane:2015-10-25, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Na pewno znacie histori o wiecznym ch這pcu zwanym Piotrusiem Panem, dowodz帷ym ca陰 zgraj Zaginionych Ch這pc闚. Zamieszkali wsp鏊nie krain zwan Nibylandi. Wiedli tam 篡cie pe軟e zabaw i psot. Nie zamierzali nigdy dorosn望 ani powr鏂i do swoich rodzin. Byli na sw鎩 spos鏏 szcz窷liwi. Codziennie wymy郵ani nowe gry i ich 篡cie sk豉da這 si z ci庵造ch przyg鏚. W mi璠zyczasie walczyli ze z造m kapitanem Hakiem i jego piratami. Piotru Pan mia wielu przyjaci馧, ale szczeg鏊n sympati darzy Dzwoneczka - wr騜k oraz Wendy - zwyk陰 dziewczynk. Wszystko brzmi ba郾iowo, prawda? A jak my郵icie jak po kilku latrach wygl康a 篡cie Zaginionych Ch這pc闚? Czy nadal 篡j w b這giej nie鈍iadomo軼i? I czy ich 篡cie nadal jest pi瘯n bajk? Dawni wierni przyjaciele Piotrusia stali si jego najwi瘯szymi wrogami. Teraz dow鏚ztwo obj窸a Dzwoneczek, kt鏎a ka瞠 nazywa siebie "Mam". Mama wraz z Milczkiem, K璠ziorem, Kryszn, Stal闚k i Bli幡iakami przenios豉 si do starego lunaparku zwanego Drug Nibylandi tam ukrywaj si przed swym dawnym kompanem . Ch這pcy stali si m篹czyznami, odstawili plastikowe samochodziki i przesiedli si na prawdziwe motory. Spotykaj si z dziewczynami, pakuj si w k這poty i korzystaj z 篡cia. Nadal jednak podlegaj pewnym regu這m i maj w sobie wiele z dziecka - nie potrafi usiedzie w jednym miejscu, plataj sobie nawzajem figle i najwa積iejsze nadal 鈍ietnie si bawi .Niestety, co kryje si za fasad sielanki... Si璕aj帷 po t ksi捫k kompletnie nie wiedzia豉m czego mog si po niej spodziewa. Opis fabu造 umieszczony na tylnej ok豉dce by zwi瞛造 i za du穎 nie zdradza. Rezultat tego by taki, 瞠 poczu豉m si jak ma貫 dziecko otwieraj帷e prezent Bo穎narodzeniowy - nie wiedzia豉m co mnie czeka w 鈔odku, a moja ekscytacja ci庵le ros豉 w g鏎. W ko鎍u wzi窸am powie嗆 do r瘯i i ledwo zacz窸am j czyta, a ju zosta豉m wci庵ni皻a w wir wydarze i tak zosta這 do samego ko鎍a. Z ka盥ym kolejnym zdaniem i nast瘼n stron nasuwa這 mi si coraz wi璚ej pyta, a Pan Jakub nie zamierza odkry wszystkich swoich kart, asa mia zawsze w r瘯awie. Ju my郵a豉m, 瞠 wiem co si dalej wydarzy, a tu nagle akcja zmienia豉 si o sto osiemdziesi徠 stopni i wprawia豉 mnie w os逝pienie. Musz przyzna, 瞠 autor ma smyka趾 do kreowania oryginalnych, a przede wszystkim realnych postaci. Chwilami mia豉m wra瞠nie jakbym zna豉 ich ca貫 篡cie. Opisy by造 wyczerpuj帷e co sprawia這, 瞠 bez problemu odr騜nia豉m i zapami皻ywa豉m ich imiona. Nawet teraz po sko鎍zonej lekturze bez problemu mog scharakteryzowa ka盥ego z osobna. Wielokrotnie u鄉iecha豉m si i 鄉ia豉m z ich poczyna, 瘸rt闚 i docinek. Naprawd bardzo szybko zyskali moj sympati, cho nie b璠 ukrywa, 瞠 najbardziej polubi豉m K璠ziora i Milczka. Do jednej postaci d逝go si przekonywa豉m i nadal nie jestem pewna co mam o niej my郵e. Chodzi tu o Dzwoneczka. Nie mog豉m rozgry潭 tej zagadkowej bohaterki i ca造 czas mia豉m nieodparte wra瞠nie, 瞠 ma ona nieczyste intencje. Raz zachowywa豉 si jak najlepsza mama, a chwilami jak kobieta bez skrupu堯w. Nie zdradz Wam czy si co do niej pomyli豉m czy nie, poniewa o tym musicie przekona si sami. Autor pisze bardzo p造nnie co sprawia, 瞠 ze wdzi瘯iem przeskakuje z jednego opowiadania do drugiego przy czym czytelnik nie traci w徠ku. Cho ka盥y kolejny rozdzia przedstawia inn przygod i daje mo磧iwo嗆 poznania innych Zagubionych to nadal mamy 鈍iadomo嗆 tego co si dzieje. Nie czujemy si przyt這czeni czy zdezorientowani, wr璚z przeciwnie coraz bardziej jeste鄉y ciekawi tego co mo瞠 si zdarzy i kto b璠zie g堯wnym bohaterem nast瘼nej historii. Jedyne do czego mog豉bym si przyczepi to do j瞛yka. Jak dla mnie w powie軼i by這 za du穎 wulgaryzm闚. Rozumiem, 瞠 pisarz chcia przedstawi nam najprawdziwszy gang z krwi i ko軼i, gdzie motocykli軼i ci庵le rzucaj "mi瘰em' , ale bez przesady. Gdyby nie te notoryczne przeklinanie oceni豉bym t ksi捫k jeszcze wy瞠j, a tak musz ocen niestety obni篡. Jestem pod ogromnym wra瞠niem oprawy graficznej. Pi瘯na ilustracja na przodzie i z ty逝 ksi捫ki, do tego niesamowite rysunki w 鈔odku powie軼i i na samym ko鎍u przedstawiaj帷e poszczeg鏊nych bohater闚 to wszystko doda這 powie軼i jeszcze wi璚ej uroku i magii . Podczas czytania wielokrotnie podziwia豉m ilustracje i nie mog sobie wyobrazi by mog這 ich zabrakn望 w tym wydaniu. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko poleci Wam ksi捫k pt. "Ch這pcy" Jakuba 鑿ieka. Je郵i chcecie prze篡 niesamowit przygod i pragniecie pozna ciekawych i wyrazistych bohater闚, poczu niepokoj帷y klimat i wyruszy w niebezpieczn drog do Drugiej Nibylandii to ta powie嗆 jest dla Was. Jednak uprzedzam to niegrzeczna wersja Piotrusia Pana.
W dzieci雟twie obejrza豉m wiele bajek. Ksi篹niczki, piraci, zaczarowane zwierz皻a i wiele innych barwnych postaci towarzyszy這 mi przez wiele lat i nie raz zastanawia豉m si co by by這 gdyby.. Jak by wygl康a豉 przysz這嗆 bohater闚, gdyby wydarzenia potoczy造 si inaczej. Co by by這, gdyby los nie u鄉iechn掖 si do tych dobrych. Albo jak wygl康a這by ich 篡cie, po pokonaniu wrog闚. Najwyra幡iej nie tylko mnie dr璚zy造 takie pytania. Nasz polski autor - Jakub 鑿iek, r闚nie postanowi pu軼i wodze fantazji i przedstawi nam swoje wyobra瞠nie ulubionej bajki z dzieci雟twa.. A jaka to bajka? Jakby si bli瞠j przyjrze ok豉dce mo積a dostrzec nawi您anie do.. No w豉郾ie, do czego? Najwi瘯sz podpowiedzi mo瞠 by tytu oraz podeptane ju przez niziutk kobiet skrzyd豉. Owa blondynka uchodzi豉by zapewne za urocz, gdyby nie ostry makija oraz sk鏎zane ubrania, kt鏎e na pewno nie nale膨 do delikatnej dziewczynki. Ju wiecie kim ona jest? Dzwoneczek oraz Zagubieni Ch這pcy po zerwaniu znajomo軼i z Piotrusiem Panem, kt鏎emu delikatnie m闚i帷 odbi這 na punkcie Wendy, stali si jego najwi瘯szymi wrogami i wkroczyli w realny 鈍iat, by jako doro郵i, ale nadal niedojrzali m篹czy幡i zamieszka w zapuszczonym lunaparku nazwanym Drug Nibylandi oraz sp璠za czas je盥膨c na motocyklach, wci庵aj帷 magiczny proszek, zabijaj帷 zombie, uprawiaj帷 seks itp. W kazdym razie nie s ju grzecznymi dzie熤i, kt鏎e poznali鄉y jaki czas temu. Jazda na motocyklu to gonienie 鄉ierci - powiedzia mi kto kiedy - i czasem 鄉ier ma taki dzie, 瞠 nigdzie si jej nie spieszy, i pozwala si dorwa Jakub 鑿iek, chocia sam nie je寮zi, jest najwyra幡iej fanem mocnych wra瞠. Bo kto nie chcia豚y czasem si wyrwa, ruszy w 鈍iat i nie patrz帷 za siebie jecha w nieznane? Ju na samym wst瘼ie autor zada do嗆 wa積e pytanie, kt鏎e pojawi這 si r闚nie w bajce o znanym namPiotrusiu i jego wiernych Ch這pcach: A jak to si nie da? No c騜.. dlatego warto zacz望 dzia豉, przed pojawieniem si jakichkolwiek w徠pliwo軼i. I zacz望 wierzy w siebie, i oczywi軼ie we wr騜ki te. Jad do celu, a po drodze mam cele. Pisane ma陰 liter, cho w danej chwili du瞠 Jedno jest pewne: to nie jest ksi捫ka dla grzecznych dzieci stroni帷ych od przemocy, wulgaryzm闚 i seksu. Ca貫 szcz窷cie, ja do nich nie nale輳 i mog stwierdzi, 瞠 nie spodziewa豉m si czego takiego. Mimo tego, i jest to zbi鏎 siedmiu opowiada, a za opowiadaniami nigdy szczeg鏊nie nie przepada豉m, ch這n窸am ka盥e z osobna. Nie raz si u鄉ia豉m, a momentami by這 mi 瘸l niekt鏎ych bohater闚. Jednak najbardziej zaciekawi mnie Skr鏒, tajemnicze miejsce, w kt鏎ym nie wolno zwalnia, zawraca ani zje盥瘸, a je瞠li ju to nast徙i, 鄉ier by豉by jedynym wybawieniem. Za ka盥ym razem, gdy owe miejsce pojawia這 si na stronach ksi捫ki, otwiera豉m szerzej oczy a serce wyrywa這 si z piersi z podniecenia. Oj nie wiem czy chcia豉bym si w nim znale潭. Nie ma nic przyjemniejszemu od pokazania faka niemo磧iwemu. Je瞠li chodzi o sam styl pisania, nie mam nic do zarzucenia, a mog nawet powiedzie, 瞠 Jakub 鑿iek trafia na p馧k z moimi ulubionymi autorami jako ju trzeci polski pisarz, tu obok Sapkowskiego i Piekary. Ch這pc闚 wyr騜niaj jednak wtr帷enia w postaci rysunk闚 wykonanych przez Roberta Adlera, kt鏎ego chyba nie trzeba nikomu przedstawia. Tym razem przybli篡 on nam wiele wydarze rozgrywaj帷ych si na kartach powie軼i oraz wygl康 g堯wnych bohater闚 na ostatnich stronach. Ale 瞠by zrozumie moj fascynacj t ksi捫k, obowi您kowo trzeba j przeczyta! A ja podsumowuj帷 swoje wypociny , mam do powiedzenia tylko jedno s這wo: BANGARANG! Recenzja pochodzi z mojego bloga: http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/2015/10/chopcy-jakub-cwiek.html
Avatar u篡tkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2015, Mam,
Zapraszam na m鎩 blog - znajdziecie tam recenzj "Ch這pc闚" :) http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-chlopcy-jakub-cwiek/
Avatar u篡tkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2015-06-05, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2015, Mam,
Wieczni ch這pcy, kt鏎zy chcieliby si bawi coraz bardziej fascynuj帷ymi zabawkami, a jednocze郾ie - nie chc dorosn望. Ot, taka ekipa Piotrusia Pana, tylko bez Piotrusia, za to z Dzwoneczkiem, kt鏎y ma w sobie wi璚ej z (...) mamy, a mniej tylko z przyjaci馧ki. Walcz ze z貫m, robi interesy sprzedaj帷 us逝gi pokonywania czasoprzestrzeni. Tacy wsp馧cze郾i a do b鏊u, a jednak z du膨 doz fantazji, tak瞠 u豉雟kiej, cho konie s tu zdecydowanie mechaniczne.
Avatar u篡tkownika - ROptymista
ROptymista
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
"Ch這pc闚" zapami皻am na d逝go dzi瘯i wykreowanym postaciom. Zagubionych Ch這pc闚 jest kilku, a mimo to z ka盥ym wi捫emy inne odczucia, ka盥ego zapami皻ujemy inaczej. To jest w豉郾ie niesamowite. Jednocze郾ie niebezpieczni, odwa積i, ale r闚nocze郾ie z wielkimi sercami i wra磧iwo軼i. Tylko najlepsi w豉dacze pi鏎 potrafi w ten spos鏏 wykreowa swoich bohater闚. Niesamowicie realistyczni, tak 豉twi w wyobra瞠niu musz zary si na d逝瞠j w naszej pami璚i. Nie ma innej opcji. Ksi捫ka ta jest przyk豉dem na niesko鎍zone horyzonty wyobra幡i 鑿ieka. Opr鏂z pomys這wych bohater闚, barwnych opis闚 oryginalnych miejsc i poch豉niaj帷ej fabu造, jeste鄉y tak瞠 鈍iadkami stworzenia przera瘸j帷ego i niezbadanego do ko鎍a Skr鏒u. Niech nikt nie pr鏏uje zje盥瘸 z drogi. Nigdy! Podczas lektury dosz這 do podobnego zdarzenia i mam 瘸l do autora, 瞠 nie rozwin掖 do ko鎍a tej sceny, bo znaj帷 jego mo磧iwo軼i, mog豉by wyj嗆 z tego przera瘸j帷a, zapieraj帷a dech w piersiach scena. Ca豉 recenzja: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/02/jakub-cwiek-chopcy.html
Avatar u篡tkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2014,
Jak to m闚i w szkole: 3 na szynach. Podw鎩nych. Ci篹ko by這 dobrn望 do ko鎍a. W ksi捫ce najbardziej podoba造 mi si rysunki, co jest spraw przykr.. Mimo i Ch這pc闚 (och, nie znosz tej nazwy) da這 si polubi, to jednak ksi捫ka mnie nie porwa豉. Zbi鏎 chaotycznych opowiastek, kt鏎e mam wra瞠nie zosta造 ko鎍zone po 貫bkach, b康 nawet zosta造 niedoko鎍zone, raczej szybko ulotni mi si z pami璚i i zrobi miejsce powie軼iom znacznie lepszym.
Avatar u篡tkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 3, Przeczyta豉m, z_52 ksi捫ki - 2014,
Podobno Piotru Pan 篡je w ka盥ym m篹czy幡ie. Podobno czasem dochodz w nim do g這su Zagubieni Ch這pcy. A niekt鏎zy czuj nawet potrzeb podzielenia si ze 鈍iatem swoj wizj bandy Dzwoneczka. I potem czytamy takie tam przygody du篡ch-ma造ch na ich rycz帷ych motorach, w stylowych bluzach/kurtkach, maj帷ych robi wra瞠nie i rozsiewa wok馧 czar. Ech, po nast瘼n cz窷 nie si璕n, mimo 瞠 jest to do嗆 sprawnie opisane. (Ocena: 3,5/6)
Ksi捫ka mnie niesamowicie wci庵n窸a. Napisana w spos鏏 humorystyczny, postacie s barwne, a ca這嗆 czyta si lekko i przyjemnie. Momentami sk豉nia do refleksji. Nie mog si doczeka si璕ni璚ia po cz窷 drug. Bangarang!
Avatar u篡tkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Przeczyta貫m, czytam regularnie w 2014 roku,
Piotrus Pan na wspolczesnie. I te szybkie motory (albo dziewczyny)...
Avatar u篡tkownika - Dizzy
Dizzy
Ocena: 3, Przeczyta豉m,
Nie wiem jakim cudem dobrn窸am do ko鎍a. Ta ksi捫ka to jedynie zbitek wulgaryzm闚, przemocy i seksu...
Avatar u篡tkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-04-20, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2013, Wyzwanie - fantastyka,
Ch這pcy wraz z Dzwoneczkiem opu軼ili Nibylandi. Teraz ich domem jest opuszczony, zapuszczony lunapark. Ch這pcy nie s ju dzie熤i. Lubi dziewczyny, browary i swoje motory. Ponadto ratuj kobiety, za豉twiaj interesy itp. Nad wszystkim czuwa Dzwoneczek, kt鏎a ka瞠 nazywa si Mam. Ona te wydoro郵a豉: jest seksowna i przebojowa. "Ch這pcy" to tak naprawd zbi鏎 opowiada. Najbardziej podoba豉 mi si posta Dzwoneczka: jedna kobieta i tyle niedojrza造ch, mimo 瞠 doros造ch m篹czyzn. A najlepsze jest to, 瞠 ona nad tym wszystkim panowa豉. Zuch dziewczyna! Oryginalna, bardzo ciekawa ksi捫ka. Mi si podoba豉. Fajnym dodatkiem s ilustracje poprzedzaj帷e ka盥y rozdzia, a na ko鎍u ksi捫ki mamy rysunek ka盥ego z naszych ch這pak闚 i Dzwoneczka.
Wszyscy znamy bajk o ch這pcu, kt鏎y na zawsze chcia pozosta dzieckiem. Piotru Pan, bo o nim mowa, rozbudza wyobra幡i niejednego malucha. Opowie嗆 o niezno郾ym Piotrusiu ow豉dn窸a r闚nie ma貫go Kubusia 鑿ieka. Bajka ta sta豉 si jego obsesj. Ogl康a wszystkie jej ekranizacje, czyta wszystkie ksi捫kowe wersje tej historii, w niesko鎍zono嗆 odtwarza s逝chowisko z serii Bajki-Grajki. Po latach Kubu dor鏀, ale sentyment do historyjki z dzieci雟twa pozosta. B璠帷 ju doros造m Jakubem, poczytnym pisarzem i publicyst, postanowi napisa dalsze przygody Zagubionych Ch這pc闚 i Dzwoneczka. Powie嗆 rozpoczyna si mocnym, wybuchowym akcentem! Ju od pierwszych stron staje si zapowiedzi doskonalej rozrywki. Tempo akcji nie zwalnia ani ma moment. Ch這pcy byli kiedy mali, mieszkali w Nibylandii, ca造 dzie wyg逝piali si i 這buzowali pod przewodnictwem Piotrusia Pana. A p騧niej przysz豉 ta dziwka Wendy i Piotrusiowi ca趾iem odbi這. Teraz doro郵i, ale ani odrobin nie dojrzeli. Pod swoje skrzyd豉 wzi窸a ich Dzwoneczek, kt鏎a porzuci豉 str鎩 s這dkiej wr騜ki i kaza豉 nazywa si Mam. Ch這pcy s ha豉郵iwi, wulgarni, szowinistyczni (m造n na wod feministkom), momentami wr璚z oble郾i, a przy tym tak cholernie zabawni, 瞠 trudno opanowa g這郾y 鄉iech. Panowie nastawieni s na rozrywk pod ka盥 postaci. Przed g逝pimi wybrykami mo瞠 ich powstrzyma jedynie widmo zdenerwowanego Dzwoneczka. Tylko ona i Stal闚ka dojrzeli, chocia trzeba przyzna, 瞠 g闚niarskie zachowanie podopiecznych udziela si tak瞠 jej. Panowie je盥膨 na wielkich motocyklach, nosz sk鏎zane kurtki i bro, zabijaj zombie i ca造 czas 鈍ietnie si bawi. A ja razem z nimi! Z natury jestem raczej tch鏎zliwa i skutecznie unikam nag造ch skok闚 adrenaliny. Wydaje mi si, 瞠 w豉郾ie dlatego powie嗆 spodoba豉 mi si tak bardzo. Ukryta bezpiecznie pod kocem we w豉snym pokoju mog prze篡wa tak ekstremalne przygody, 瞠 a w這s si je篡 na g這wie! Jakub 鑿iek s逝sznie zauwa篡, 瞠 w powie軼i Jamesa M. Barriego jest co przygn瑿iaj帷ego. R闚nie jego „Ch這pcy” podszyci s smutkiem i nostalgi. M篹czy幡i, kt鏎zy pozostali dzie熤i nie rozr騜niaj z豉 od dobra, co prawda post瘼uj intuicyjnie, ale przecie nie mo積a ca貫 篡cie by beztroskim i nieodpowiedzialnym. Dzieci po to maj rodzic闚 i opiekun闚, aby wskazywali im w豉軼iw drog, pokazywali w豉軼iwe wzorce, wyt逝maczyli r騜nic mi璠zy tym co dobre, a tym co z貫. Najwa積iejszym pytaniem, jakie w pog這wiu stawia sam autor jest: „A co si dzieje, kiedy nie maj?” Dzi瘯i temu rozrywkowe czytad這 zyskuje nowy wymiar. Zdaj sobie spraw z faktu, 瞠 nie jest to literatura najwy窺zych lot闚, a ilo嗆 przekle雟tw mo瞠 zniech璚a co wra磧iwszych czytelnik闚. Mimo to nie pami皻am kiedy ostatnim razem tak 鈍ietnie bawi豉m si czytaj帷 jak捷 ksi捫k! Uwielbiam to uczucie, kiedy tak bardzo chc wiedzie co b璠zie dalej i jednocze郾ie smutno mi z powodu topniej帷ej ilo嗆 stron pod palcami. I ta pustka i 瘸l, 瞠 to ju koniec... Na zako鎍zenie wyznam wam w sekrecie, 瞠 zakocha豉m si w K璠ziorze! Panie 鑿iek, pisz Pan szybciej kolejny tom przyg鏚 Ch這pc闚, bo ja tak bardzo t瘰kni! Szczerze polecam!
Avatar u篡tkownika - Odbytnica
Odbytnica
Przeczytane:2019-05-11, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam, 52 ksi捫ki 2019,

W trakcie u鈍iadomi貫m sobie, 瞠 mog貫m zacz望 od Piotrusia Pana. Jednak瞠 uzna貫m, 瞠 jest ju za pó幡o i da貫m si wci庵n望 przygodzie. Skomplikowanej przygodzie swoj drog. Dosy ci篹ko ogarn望 w徠ki w tej ksi捫ce, s niezrozumia貫 i zagmatwane. Na szcz窷cie, im dalej, tym sytuacja robi si ja郾iejsza.
Postacie Ch這pców s... No w豉郾ie, jakie s? Nie mam poj璚ia jak ich okre郵i niby dzieci, niby doro郵i, jednocze郾ie przy tym ani dzieci, ani doro郵i. Jeszce nie zrozumia貫m jak to do ko鎍a z nimi jest:D. Bo w to, 瞠 s tylko dzieciakami, jako trudno prze趾n望. Dzwoneczek, b璠帷a Mam, jednocze郾ie ma w sobie mi這嗆 do swoich Ch這pców, a przy tym jest dla wszystkich wredn suk. Nie spodziewa豚ym si tego, a tu prosz. Posta przypadaj帷a do gustu, aczkolwiek nie podoba mi si u篡wanie przez ni proszku na lewo i prawo. Zdecydowanie niepotrzebnie skasowa豉 niemal瞠 wszystkim pami耩, po 鄉ierci jednego z nich.
Autor zrobi z ba郾iowych dzieciaków wulgarnych (Mama robi帷a im krzywd za przeklinanie, to bardzo zabawny motyw), chlej帷ych i ruchaj帷ych wszystko, co si natrafi motocyklistów, którzy dodatkowo walcz z 篡wymi trupami, sterowanymi przez szczury. To mi si podoba!

Avatar u篡tkownika - rose1992
rose1992
Przeczytane:2019-03-27, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, Wyzwanie - 20 ksi捫ek w 2019 roku,
Avatar u篡tkownika - Fretka
Inne ksi捫ki autora
Wendy
Jakub 鑿iek0
Ok豉dka ksi您ki - Wendy

Po pi璚iu latach od ostatniej wizyty, siedemnastoletnia Majka ponownie zjawia si ma造m miasteczku na polsko- czeskim pograniczu, gdzie mieszka jej kuzyn...

Zguba
Jakub 鑿iek0
Ok豉dka ksi您ki - Zguba

Krótkie wakacje Dzwoneczka nieomal ko鎍z si tragedi. Gdy wró磬a budzi si po wielomiesi璚znej 酥i帷zce, odkrywa, 瞠 ca貫 篡cie, jakie...

Cytaty z ksi捫ki

Ale ksi康z Jan przy這篡 palec do ust, u鄉iechn掖 si smutno i powiedzia:
- To nieprawda, 瞠 Bóg nie lubi Pottera, Ma貪osiu. W Ko軼iele s jednak ludzie, jak biskupi, jak papie, których zadaniem jest wskazywanie w豉軼iwej drogi. W przypadku tak popularnych ksi捫ek dla m這dzie篡 powinni wyrazi swoje zdanie i to zrobili. Osobi軼ie ubolewam, 瞠 ulegli mocy s這wa "magia" i nie dostrzegli, 瞠 to tylko przebranie dla opowiastki o przyja幡i i walce dobra ze z貫m. Ale to dla nas lekcja, 瞠by鄉y nie oceniali po pozorach, prawda?
- Czy tak samo jest ze "Zmierzchem"? - zapyta豉 Weronika siedz帷a z Ma貪osi w jednej 豉wce.
- Nie - odpar ksi康z. - Akurat dla mi這郾ików "Zmierzchu" Bóg planuje obecnie drugi potop, wi璚 nie mów potem, 瞠 nie przestrzega貫m.

Wi璚ej
Recenzje miesi帷a