Recenzja książki: Ciało nie kłamie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zagadnieniami z obszaru życia i śmierci w świetle prawa zajmuje się medycyna sądowa. Ustalając przyczyny oraz mechanizmy nagłej śmierci, służy wiedzą organom ścigania oraz wymiarowi sprawiedliwości. W publikacji Wydawnictwa FILIA Ciało nie kłamie zapisane zostały wspomnienia dr Judy Melinek, wykwalifikowanego patologa sądowego, która – jako przedstawicielka tej trudnej i niewdzięcznej specjalizacji – dzieli się z czytelnikiem doświadczeniami tanatologicznymi.

Przytoczone w lekturze szczegółowe opisy badań zwłok obejmują 262 sekcje. Autorka opowiada o ofiarach wypadków, zabójstw i samobójstw. Wspomina przypadki śmierci, spowodowane wszelkiego rodzaju chorobami oraz urazami. Przytacza przykłady przedawkowania środków odurzających, śmierci od pioruna i utopienia, zgonu w śnie we własnym domu, a nawet komplikacji wynikłych z leczenia beznadziejnych przypadków. Opowiada także o trwającej osiem miesięcy identyfikacji szczątków i zbieraniu dowodów po zamachu na WTC na Dolnym Manhattanie. Relacja pełna jest raportów toksykologicznych, wycinków z histopatologii, protokołów pośmiertnych, meldunków z oględzin, wnikliwych opisów szkód w organizmie, wyników innych dochodzeń w sprawie nagłej śmierci oraz pojęć anatomicznych.

Zawarte w lekturze książki przemyślenia Judy Melinek są osobiste. Obok opisów poszczególnych autopsji znalazły się wspomnienia dotyczące wyjazdów służbowych, szkoleń, relacji rodzinnych, rozmów z rodzinami osób poszkodowanych, współpracy z policją oraz częstego zeznawania w sądzie. Autorka informuje, iż niektóre sekcje przeprowadzane są na wniosek rodzin, inne zaś na skutek wymagań prawnych. Zaznacza jednakże, że mimo rozwoju nauki, w wielu przypadkach przyczyny zgonu pozostają nieznane.

Publikacja Wydawnictwa Filia jest interesująca, choć niełatwa w odbiorze. Napisana została językiem fachowym. Brak przypisów i bibliografii nie ujmuje lekturze autentyczności, szczegółowe opisy medycznych czynności przy ciałach osób zmarłych świadczą o uczciwości przekazu. Wyznanie Judy Melinek – rzeczniczki zmarłych – przekonanej o tym, iż śmierć cieszy się, że pomaga żywym – dowodzi konieczności rozległych badań nad przyczynami śmierci.

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Ciało nie kłamie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ciało nie kłamie
Książka
Ciało nie kłamie
Judy Melinek