Ciało nie kłamie

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-09-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Working Stiff: Two Years, 262 Bodies, and the Making of a Medical Examiner
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Kalus

dr Judy Melinek jest patologiem sądowym i profesorem klinicznym w UCSF Medical Center. Ta książka to szczery zapis wspomnień z pracy w nowojorskim biurze naczelnego lekarza sądowego na stanowisku specjalisty medycyny sądowej. Dr Melinek opowiada o sekcjach zwłok, dokonywaniu oględzin na miejscu zgonu i wspieraniu pogrążonych w żałobie bliskich:

Podczas dwóch lat pracy w Biurze Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku wykonałam 262 autopsje; kilkanaście lat później mam na swoim koncie ponad 2000 sekcji. Mimo to każ-dego dnia uczę się czegoś nowego o ludzkim ciele. Kocham tę pracę, naukę, medycynę. Ale kocham również pozamedyczne aspekty tej pracy – rozmowy z rodzinami, współpracę z po-licją, zeznawanie w sądzie. Wydaje mi się, że najciężej pracuję będąc rzeczniczką zmarłych. Każdy lekarz musi pielęgnować w sobie współczucie, uczyć się go i umieć je wyrażać. Żeby każdego dnia mierzyć się ze śmiercią, widzieć ją na własne oczy, trzeba kochać żywych.

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Ciało nie kłamie

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Zagadnieniami z obszaru życia i śmierci w świetle prawa zajmuje się medycyna sądowa. Ustalając przyczyny oraz mechanizmy nagłej śmierci, służy wiedzą organom ścigania oraz wymiarowi sprawiedliwości. W publikacji Wydawnictwa FILIA Ciało nie kłamie zapisane zostały wspomnienia dr Judy Melinek, wykwalifikowanego patologa sądowego, która – jako przedstawicielka tej trudnej i niewdzięcznej specjalizacji – dzieli się z czytelnikiem doświadczeniami tanatologicznymi. Przytoczone w lekturze szczegółowe opisy badań zwłok obejmują 262 sekcje. Autorka opowiada o ofiarach wypadków, zabójstw i samobójstw. Wspomina przypadki śmierci, spowodowane wszelkiego rodzaju chorobami oraz urazami. Przytacza przykłady przedawkowania środków odurzających, śmierci od pioruna i utopienia, zgonu w śnie we własnym domu, a nawet komplikacji wynikłych z leczenia beznadziejnych przypadków. Opowiada także o trwającej osiem miesięcy identyfikacji szczątków i zbieraniu dowodów po zamachu na WTC na Dolnym Manhattanie. Relacja pełna jest raportów toksykologicznych, wycinków z histopatologii, protokołów pośmiertnych, meldunków z oględzin, wnikliwych opisów szkód w organizmie, wyników innych dochodzeń w sprawie nagłej śmierci oraz pojęć anatomicznych. Zawarte w lekturze książki przemyślenia Judy Melinek są osobiste. Obok opisów poszczególnych ...

Opinie o książce - Ciało nie kłamie

Dr Judy Melinek przybliża czytelnikowi swoją pracę, która według mnie już sama w sobie jest pasjonująca – autorka „Ciało nie kłamie” jest patologiem sądowym. Być może moja opinia będzie nieco stronnicza, ponieważ sama interesuję się patologią i lubię czytać książki osób związanych z tą dziedziną nauki. Nic więc dziwnego, że w końcu sięgnęłam po „Ciało nie kłamie”, które grzecznie czekało na swoją kolej na półce z pozostałymi książkami do przeczytania. Fakt, że tę książkę wręcz pochłonęłam, a momentami prawie połykałam w całości świadczy tylko na jej korzyść. Autorka w bardzo przystępny sposób przedstawia nam tajniki swojej pracy z poszanowaniem dla osoby zmarłej oraz jej rodziny. Znajdziemy tutaj przypadki śmierci naturalnej, wypadki, morderstwa, a także katastrofę najbardziej chyba znaną współczesnym ludziom – atak na World Trade Center, który poruszył wiele ludzkich serc, ale niestety przysporzył ogrom pracy patologom, ponieważ praktycznie wszyscy wtedy zginęli. Dr Judy opisuje drogę, jaką musiała przebyć, aby stać się patologiem, z uwzględnieniem trudnej sytuacji życiowej, jaka wpłynęła na jej późniejsze życie. Książka bardzo ciekawa, szybko się czyta. Autorka wzbudza szacunek swoją szczerością i systematycznością, a także ogromną siłą ducha, jaką sobą reprezentuje. Popołudnie spędzone z „Ciało nie kłamie” było jednym z lepszych popołudni z lekturą, jakie ostatnio czytałam, a książka z pewnością zostanie w mojej pamięci na długo.

Autorka książki jest lekarzem patologiem pracującym w nowojorskim biurze lekarza sądowego. Doktor Judy dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym choć początkowo nie pracowała w tej branży. Była zwykłym chirurgiem, ale decyzję o zmianie specjalizacji podjęła po wyczerpujących dyżurach na chirurgii. Jak sama przyznaje zawsze gdzieś tam ją ciągnęło do tego i w czasie studiów najszczęśliwsza była w czasie zajęć z patologii. Fascynowała ja ta nauka a pracujący tam lekarze mieli ustabilizowane życie zawodowe. Tak więc jak tylko pojawiła się możliwość podjęcia rezydentury w UCLA nie wahała się ani chwilę.
Czym więc się zajmuje ?
"Patolog sądowy jest specjalistą w tej dziedzinie medycyny, która bada przyczyny nagłej, niespodziewanej lub gwałtownej śmierci poprzez oględziny miejsca zdarzenia, analizę danych medycznych oraz przeprowadzenie sekcji zwłok - wszelkie zgromadzone dowody mogą zostać użyte w sądzie". Tak w skrócie można zdefiniować to czym zajmuje się dr Melinek. Ale taki skrót nie przemawia do wyobraźni zbytnio. Dlatego też autorka przedstawia wiele sytuacji z którymi się spotkała na sali autopsyjnej nazywanej przez nich Norą. Już sam opis jej bardzo pobudza wyobraźnię : zlewy na odpady niebezpieczne, metalowe kliny do podtrzymywania ciała, waga do ważenia organów, beczka z formaliną, a na ścianach w gablotach wiszą dowody w sprawach o morderstwa czekające na proces często mocno zakrwawione. BRRR...
I tak po łagodnych opisach przechodzimy do sedna czyli opowieści o poszczególnych przypadkach dziwnych śmierci albo jeszcze dziwniejszych. a przy okazji dowiadujemy się np co to jest skóra węża. I bynajmniej nie chodzi tu o zwykłą skórę ale o gastropatię wrotną czyli uszkodzenie żołądka w czasie śmierci w hipotermii.
Takich ciekawych przypadków jest mnóstwo, to autopsje związane ze śmiercią z przedawkowania narkotyków, wszelkiego rodzaju wypadki zwłaszcza budowlane, samobójstwa, znalezione zwłoki w rzekach i wiele wiele innych. I choć jestem osobą dosyć zdystansowaną w czasie czytania to tu były momenty, gdzie musiałam pohamować wyobraźnię, bo opisy były bardzo dosadne.
I można się zastanawiać jak można kochać akurat ten dział medycyny ?
A no tak można bo: żeby mierzyć się ze śmiercią trzeba kochać życie.

Avatar użytkownika - KarolaK
KarolaK
Przeczytane:2020-03-24, Ocena: 6, Przeczytałem,
Super pozycja dla osób, które się interesują takimi zagadnieniami. Jeżeli masz słaby żołądek - lepiej nie czytaj. Dla mnie bardzo ciekawa pozycja.
Avatar użytkownika - kaczucha
kaczucha