Recenzja książki: Coco i jej mała czarna sukienka

Recenzuje: Monika Witczak

Historia najbardziej znanej projektantki na świecie skrojona dla małych dzieci.

Czy jest ktoś, kto nie słyszał nigdy o Coco Chanel? To chyba najsłynniejsza projektantka mody na świecie, autorka „małej czarnej” i perfum No.5, ikona luksusu, elegancji i jednocześnie prostoty, inspiracja zarówno dla wielkiej sztuki, jak i dla popkultury. To właśnie Coco Chanel wyzwoliła kobiety z gorsetów, zdjęła z ich głów olbrzymie kapelusze i zapoczątkowała modę na damskie spodnie. Dzięki swojej pracowitości i pewności siebie osiągnęła ogromny sukces. Ale nie zawsze tak było. Coco musiała zmierzyć się z biedą, osamotnieniem, a także (a może: przede wszystkim) z ludzką zawiścią i niezrozumieniem. Sama nie była krystalicznie czysta i swój sukces okupiła romansami i skandalami. Dotarła jednak tam, gdzie chciała – do kobiecych umysłów – i dziś chyba każda z nas ma w szafie przynajmniej jedną „małą czarną". Symbol Coco Chanel.

Coco i jej mała czarna to książka dla dzieci w wieku przedszkolnym, w bardzo prosty sposób przybliżająca postać panny Chanel i jej osiągnięcia. Tekstu jest tu niewiele, dominują charakterystyczne ilustracje, w których przeważają czerń i biel z domieszką stonowanych barw. Rysunki sprawiają wrażenie szkiców lub prac wykonanych przez dziecko, jednak gdy bliżej im się przyjrzeć, widać kunszt i detale, które nie są dziełem przypadku. Doskonale uzupełniają tekst i dopowiadają historię Coco, ukazują też jej warsztat i pokazują, że projektowanie nie jest łatwą i lekką pracą. Autorką tekstu i ilustracji jest Annemarie Van Haeringen, holenderska pisarka i ilustratorka książek dla dzieci. 

Coco i jej mała czarna wpasowują się idealnie w nurt opowieści o kobietach, które swoją ciężką pracą i umiejętnościami zmieniły świat. Słynna projektantka, choć porównana do Kopciuszka, nie była bajkową księżniczką, zawdzięczającą wszystko magicznej mocy wróżki. Była kobietą, która swój sukces zawdzięczała ciężkiej pracy i dążeniem do realizacji własnych marzeń, mimo że te marzenia nie przystawały do standardów ówczesnego świata. Porzucona, wychowywana w domu dla sierot przez surowe siostry zakonne, pozbawiona perspektyw i zagubiona, znalazła w sobie siłę, by walczyć i zmieniać świat. Jednak sama ciężka praca i marzenia nie wystarczają, co wprost zaznaczono w książce. Coco miała jednak i talent, i szczęście – przeprowadziła się do bogatego znajomego i to odmieniło jej życie.

Cała historia Coco jest dość uproszczona i bardzo mocno skrótowa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z książką dla dzieci, lecz mam wrażenie, że całość nazbyt mocno wpisano w schemat „od zera do bohatera" (czy raczej: „od Kopciuszka do księżniczki"). Moja córka w trakcie lektury zadawała masę pytań, na które nie umiałam odpowiedzieć bez znajomości biografii Coco. Pięcioletniej dziewczynce nie wystarczyła informacja, że tata Coco jej nie chciał i porzucił ją, czy że poszła do bogatego znajomego, który jej pomógł. Chciała wiedzieć dlaczego, jak, skąd? Jako dorosła potrafię czytać między wierszami i wiem, co oznacza przeprowadzka do „przyjaciela" czy inne, sygnalizowane w tekście sprawy, choć książka nie porusza wprost żadnych kontrowersyjnych wątków z biografii Coco. Autorka posługuje się aluzjami czy po prostu ucina temat, przechodząc płynnie dalej. Z jednej strony może być to zarzut – z drugiej jednak to w końcu książka dla przedszkolaków. 

Nie jest to więc propozycja dla tych, którzy chcą zaprezentować dziecku pełną historię Coco Chanel, ani dla tych, którym nie odpowiada wybieranie faktów i wpisywanie ich w założoną z góry tezę. Myślę jednak, że mimo wszystko książka niesie w sobie dużą wartość, pokazując dzieciom, że zawsze warto podążać za marzeniami i nie można pozwalać innym wtłaczać nas w schematy, że należy myśleć nieszablonowo i po prostu być sobą. Być może właśnie dzięki tej książce dzieci zainteresują się projektowaniem ubrań i stworzą własne, nieszablonowe prace? A kiedy przyjdzie czas, dowiedzą się o Coco więcej.

Kup książkę Coco i jej mała czarna sukienka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Coco i jej mała czarna sukienka
Książka
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokuta
Anna Kańtoch
Pokuta
To nie koniec świata
Ewa Maja Maćkowiak;
To nie koniec świata
Pokaż wszystkie recenzje