Recenzja książki: Ćwiczenia i zabawy z głoskami sz–s, ż–z, cz–c, dż–dz

Recenzuje: Anna Globisz

Ćwiczenia i zabawy z głoskami sz-s, ż-z , cz-c, dż-dz to książka Jolanty Ho-Janeckiej, będąca propozycją dla nauczycieli przedszkoli oraz edukacji wczesnoszkolnej, a także dka logopedów, oferującą różne formy pracy z dzieckiem, u którego wyćwiczyć należy prawidłową artykulację niełatwych głosek dentalizowanych. Dobór ćwiczeń jest wynikiem wieloletniego doświadczenia zawodowego autorki. Jako że wybrane głoski sprawiają trudności w wymowie, każde ćwiczenie poprzedzone zostało schematyczną wizualizacją realizacji głosek, która ma ułatwić prawidłowe ułożenie narządów mowy.

Publikacja zawiera zarówno ćwiczenia wspomagające prawidłową wymowę danych głosek, jak i takie, które je wywołają. Trenowane jest prawidłowe ułożenie języka, warg, artykułowanie nazw z podobnie brzmiącymi głoskami, nazywanie obrazków umieszczonych na etykietach, układanie domina, dopowiadanie historii, określanie położenia i wiele innych.

Ćwiczenia są na tyle różnorodne, by dziecko nie mogło się nimi znudzić. Proponowane są różne formy aktywności, pobudzające inne zmysły, usprawniające motorykę małą, koordynujące pracę półkul mózgowych oraz usprawniające narządy mowy i przygotowujące je do prawidłowej artykulacji, a także ćwiczenia pamięciowe.

Dziecko kończące ćwiczenia proponowane w książce ma szansę na otrzymanie dyplomów dołączonych do publikacji. Dzięki temu spełniona zostanie funkcja motywująca, a także samokontrolująca i uczeń chętniej przystąpi do kolejnego etapu ćwiczenia artykulacji głosek. Autorka zadbała o bogatą bibliografię, do której będzie mógł sięgnąć zainteresowany dalszym zgłębianiem tematu nauczyciel.

Do książki dołączona jest płyta z nagraniami. Publikację można polecić wszystkim tym, którzy pracują z dziećmi w wieku do 5 roku życia oraz ze starszymi, którym wymowa głosek dentalizowanych wciąż sprawia trudności.

Kup książkę Ćwiczenia i zabawy z głoskami sz–s, ż–z, cz–c, dż–dz

Zobacz opinie o książce Ćwiczenia i zabawy z głoskami sz–s, ż–z, cz–c, dż–dz
Jolanta Ho-Janecka0
Okładka ksiązki - Logopedia. Ćwiczenia i zabawy z głoskami szs, żz, czc, dżdz. Dla przedszkolaka i ucznia

Ćwiczenia i zabawy z głoskami sz-s, ż-z, cz-c, dż-dz powstały na podstawie wieloletnich doświadczeń zawodowych autorki w pracy z dziećmi. Jest to zeszyt...