Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2011-08-26
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 978-83-7661-141-9

Recenzja: Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1

Recenzuje: Justyna Gul

Dobar dan

Przewodniki Michelin od ponad stu lat towarzyszą amatorom podróży w wędrówkach po całym świecie. Do tych, którzy kochają poznawanie nowych krajów czy kultur, kierowane są dwie serie przewodników: „Zielony Przewodnik” i „Udany Weekend”.

Przewodnik, który właśnie mam przed sobą, przenosi nas do Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny, a znajdziemy w nim nie tylko praktyczne informacje dotyczące podróży, propozycje tras turystycznych, ale i unikalny system rekomendacji turystycznych, zilustrowanych w formie gwiazdek, znajdujących się obok opisu danego obiektu (*** - zobacz koniecznie, ** - warto odwiedzić, * - godne uwagi).

„Zielony” przewodnik po Czarnogórze, Serbii, Bośni i Hercegowinie stworzony jest z myślą o tym, by maksymalnie ułatwić i urozmaicić podróż. To znakomita propozycja dla tych wszystkich, dla których zwiedzanie nie ogranicza się do przemieszczania pomiędzy punktem A i B, ale którzy lubią dogłębnie poznawać specyfikę regionu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Michelin dba również o miejsca i wydarzenia szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych. Swoją wyprawę z przewodnikiem zaczniemy od Czarnogóry, która przyciągnie nas i zauroczy swą wyjątkowością o każdej porze roku. Poznamy proponowane trasy (mnie zachwyciła zwłaszcza ta objazdowa, do serca starej Czarnogóry), dowiemy się, gdzie się zatrzymać i co zjeść, otrzymamy szereg informacji o życiu codziennym (od A jak alkohol, po Z jak zakupy), a także zorientujemy się, co warto zrobić, a co - zobaczyć.

Autorzy przewodnika nie zapomnieli również o tych, którzy od tego typu publikacji oprócz informacji niezbędnych w przygotowaniach do wyprawy bądź w jej trakcie oczekują więcej cennych wiadomości o przyrodzie, historii, sztuce i kulturze krajów bałkańskich. Dowiemy się na przykład, że najbardziej charakterystyczną i znaną formą muzycznej kultury Czarnogóry jest muzyka guślarska oraz na czym polega technika gry na gusłach. W sercu Serbii natomiast będziemy mogli wziąć udział w odbywającym się co roku największym festiwalu trębaczy (Dragačevski sabor), zaś w Bośni posłuchamy shargiji i dipli.

Atrakcje czekają również tych, którzy są zapalonymi kinomaniakami, bowiem kraje bałkańskie reprezentują tacy reżyserzy jak Marija Perović (nazwana pierwszą kobietą-reżyserem w historii Czarnogóry) oraz Valjko Bulajić, autor m.in. filmu „Bez rozkładu jazdy”, nominowanego do Złotej Palmy w Cannes.

Najwięcej jednak przyjemności odnajdziemy w odkrywaniu opisanych w przewodniku krajów. Czarnogórę, o krajobrazie nie mającym sobie równych w całych Bałkanach i niezwykłym bogactwie kulturowym, poznamy, rozpoczynając zgłębianie jej tajemnic od Podgoricy, stolicy dzisiejszej. Wędrować będziemy też przez pełne zabytków, przepiękne miasta jak Kotor czy Budva, poznamy również starą czarnogórską stolicę - Cetinje, gdzie można poczuć ducha południowej słowiańskości. Serbię, z jej wpływami tureckimi, madziarskimi, muzułmańskimi i katolickimi, zwiedzimy, poczynając od jednego z najstarszych i najciekawszych miast w państwie czyli Belgradu. Nie ominiemy także miasteczka Golubac, znajdującego się w miejscu rzymskiej osady Cuppae, czy położonego nad Dunajem Nowego Sadu.

W Bośni i Hercegowinie zaś obserwować będziemy fascynujące zderzenie kulturowe i religijne, za punkt wyjścia obierając Sarajewo - stolicę, a zarazem miejsce niepowtarzalne, gdzie spotkają się islam, judaizm i prawosławie z kościołem rzymskokatolickim, a na odkrycie czekają prawdziwe skarby kultury, natury i historii.

Na końcu przewodnika znajdziemy mini-kurs językowy, czyli słowniczek polsko-serbski, zawierający podstawowe zwroty i słowa pozwalające poczuć się pewniej podczas podróży. Staranne wydanie przewodnika, dopracowanie szczegółów, przepiękne zdjęcia, oraz wszystkie te informacje, które są rzeczywiście przydatne w podróży, sprawiają, że Michelin wciąż pozostaje w ścisłej czołówce i trudno go zdetronizować. Partnerem wydawniczym w Polsce są dla tej firmy Bezdroża i był to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Michelin inspiruje, zachwyca, zachęca, informuje i prowadzi - czy można zatem chcieć więcej?

Tagi: Czarnogóra Serbia Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1 , Czarnogóra Serbia Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1 recenzja, Czarnogóra Serbia Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1 książka, Praca zbiorowa Czarnogóra Serbia Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1 , praca zbiorowa recenzja, praca zbiorowa książka, praca zbiorowa

Kup książkę Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1

Zobacz opinie o książce Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1
Tatry w poezji i malarstwie
Praca Zbiorowa0
Okładka ksiązki - Tatry w poezji i malarstwie

Niniejszy wybór - wierszy i obrazów tatrzańskich - jest przypomnieniem najznakomitszych owoców owego zauroczenia, magii polskich gór....

Tempus Fugit. Tom 1
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Tempus Fugit. Tom 1

Wspólnym tematem niniejszej antologii są czas i przestrzeń, od zarania dziejów pozostające żywiołami niemożliwymi do ujarzmienia przez człowieka. Godziny...

Escape book
Ivan Tapia