Recenzja książki: Decyzje, które zmieniły świat

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ideałem byłoby, gdyby ludzie dokonywali wyłącznie trafnych wyborów. Świat byłby wtedy piękniejszy, życie – łatwiejsze, a człowiek szczęśliwszy. Dlaczego jest inaczej? Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się niewielka, ale za to bogata w treść publikacja Decyzje, które zmieniły świat, w której autorzy udzielają zadowalających odpowiedzi, wyjaśniają wątpliwości oraz podsuwają najlepsze rozwiązania.

Zawarte w lekturze cztery teologiczne rozważania oparte są na tekstach biblijnych (zapisano je kursywą). Każde z nich skupia się na zagadnieniu decyzji podejmowanych na przestrzeni dziejów w oparciu o wybrane fragmenty Pisma Świętego. Analiza jest gruntowna, typowo teologiczna, jednak sposób, w jaki autorzy przedstawiają swoje refleksje, nie sprawia trudności w odbiorze. Wszystko to pozwala w pełni zrozumieć, przyswoić oraz zapamiętać treść. Kolejno następujące po sobie dni stworzenia, biblijne drzewa i krzewy (wraz z drzewem krzyża), przedstawiciele poszczególnych rodów oraz postawy charakterystyczne dla ludzi żyjących w czasach Starego i Nowego Testamentu – to elementy składowe publikacji.

Sięgający po Decyzje, które zmieniły świat czytelnik dowie się, czym charakteryzuje się ósmy i dziewiąty dzień stworzenia, co oznaczają terebinty oraz które z drzew jest najbardziej fascynującym. Przyjrzy się z bliska relacjom w biblijnych rodzinach. Pozna elementy szatańskiej manipulacji, a także utwierdzi się w przekonaniu, że miłujący człowieka Bóg jest Bogiem odpowiedzialnym, który nigdy nas nie opuści, nie przestanie się nami opiekować, obecny będzie wśród nas zawsze i wszędzie (mimo podejmowanych przez człowieka błędnych decyzji, grzechów oraz słabości). Przesłanie zawartych w publikacji rozważań jest jednoznaczne: to człowiek podejmuje decyzje brzemienne w skutkach (dlaczego nie zawsze damy się prowadzić Duchowi Świętemu?). Warto zaakceptować Boży plan, poddać się Jego miłości i wszechmocy, nie odrzucać Bożego zaufania.

Autorzy poparli swoje refleksje przemyśleniami świętych, Ojców Kościoła, teologów, filozofów, komentatorów biblijnych oraz historyków. Obszernie cytowane fragmenty Starego i Nowego Testamentu opatrzono siglami. Niektóre zwroty zapisano wytłuszczoną czcionką. Brak przypisów oraz bibliografii absolutnie nie umniejsza wartości lektury. Całkowicie przystępny język przekazu sprawia, że publikacja, choć specjalistyczna, okaże się zrozumiała dla przeciętnego czytelnika.

Książka Decyzje, które zmieniły świat przeznaczona jest nie tylko dla teologów. Ponieważ współczesnemu człowiekowi potrzeba Ducha mądrości i otwartego serca, lektura przyniesie korzyść każdemu z czytelników.

Kup książkę Decyzje, które zmieniły świat

Zobacz opinie o książce Decyzje, które zmieniły świat
Baśnie dla najmłodszych
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Baśnie dla najmłodszych

Każda księga to zbiór najpiękniejszych i najbardziej znanych utworów dla najmłodszych - baśni, bajek i wierszy. Razem mogą tworzyć pierwszą...

Przypływ. Magazyn literacki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Przypływ. Magazyn literacki

Wiele, bardzo wiele dobrego czytania. „Przypływ” to polskojęzyczny magazyn literacko-publicystyczny. Znakomita poezja i proza dostarczająca...