reklama

Recenzja książki: Dół

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Oghi budzi się w szpitalu. Nie może poruszać swoim ciałem, ledwo słyszy to, co dzieje się poza nim. Z czasem dowiaduje się, że jest w śpiączce, a jego żona zginęła w wypadku, w którym on sam także został poszkodowany. Powoli jednak odzyskuje przytomność, może poruszać powiekami. Przez długie tygodnie będzie to jedyny sposób porozumiewania się ze światem. Dzięki wspomnieniom Oghiego lepiej poznajemy jego życie sprzed tragicznych wydarzeń. Mężczyzna był sierotą – matka popełniła samobójstwo, ojciec nie należał do najlepszych rodziców na świecie. Chłopiec, wbrew wszystkiemu, poukładał sobie jednak życie. Został naukowcem, poślubił piękną i dowcipną kobietę. Jego żona miała tysiąc pomysłów na minutę, jednak żadnego nie kończyła. Oghi, zajęty własną karierą, nie zwracał zbyt dużej uwagi na jej stopniowe wycofywanie się z życia. Dążył do stabilności. Prostego, nieskomplikowanego życia. I takie życie wiódł. Jedyną zadrą na idealnej wizji byli teściowie. Teściowa Oghiego nie darzyła męża córki specjalną sympatią. Ale tak przecież jest w każdej rodzinie. Oghi nie przywiązywał do tego wagi.

Wypadek samochodowy zmienił wszystko. Zginęła ukochana „córeczka mamusi", a jej okropny mąż przeżył. Teściowa Oghiego stała się ostatnim i jedynym członkiem jego rodziny. I jako jedyna osoba postanowiła się nim zaopiekować. I tu zaczyna się dramat psychologiczny - mamy bowiem do czynienia raczej właśnie z dramatem niż thrillerem. Pyun Hye-Young delikatnymi pociągnięciami pędzla maluje napięcie, subtelnie szkicując złożone emocje bohaterów. Znienawidzony przez starszą kobietę człowiek, którego obwinia za śmierć jedynej córki, jest zdany na jej łaskę. Teściowa zabiera go ze szpitala do domu, gdzie opiekuje się nim w specyficzny sposób, stopniowo coraz bardziej ograniczając tę opiekę. Najpierw zwalnia opiekunkę, potem - rehabilitanta. Zapomina o lekach i posiłkach, zięć musi liczyć na siebie. Tylko dzięki silnej woli odzyskuje czucie w jednej, a potem i drugiej ręce. Tymczasem teściowa zmienia jego dom, miesza w jego dotychczasowym życiu i… kopie w ogrodzie tytułowy dół.

Stephen King uczyniłby z tego pomysłu mrożący krew żyłach horror, po którym balibyśmy się każdego mijanego ogrodu. Pyun Hye-Young jest dużo bardziej subtelna, nie sięga po wyświechtane chwyty. Jej proza jest spokojna, wyważona, a przy tym sięgająca głęboko w psychikę bohaterów. I chyba nie mniej przerażająca. Z każdą kolejną stroną autorka pokazuje, jak wiele dzieli z pozoru bliskich sobie ludzi, jak głęboko można kopać, i tak nie sięgając prawdy, prawdziwego dna.

Niezmiernie ciekawa, niesztampowa proza, pozbawiona fajerwerków i taniego efekciarstwa.

Tagi: Dół, Dół recenzja, Dół książka, Pyun Hye-young Dół, Pyun Hye-young recenzja, Pyun Hye-young książka, Pyun Hye-young

Kup książkę Dół

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dół
Książka
Dół
Pyun Hye-young
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje