Recenzja książki: Doskonała

Recenzuje: livingbooksx

W świecie, w którym żyją bohaterowie, panuje Trybunał i jego specyficzne rządy. Za każdy przejaw sprzeciwu, chciwości, oporu bądź innych niepożądanych cech, obywatel zostaje naznaczony Skazą, wypalaną na wybranej części ciała - w zależności od tego, jaka cecha dominuje. Celestine North przez swoje dobre serce i pomoc staruszkowi w autobusie zostaje skazana na wypalenie pięciu skaz. Szóstą wypala jej sam Crevan, postrach ludności, pomimo że kiedyś była blisko z jego synem, Artem. Ostatnia skaza nie była przewidziana, lecz Crevan wypalił ją we wściekłości z powodu sprzeciwu młodej kobiety. Naznaczeni są prześladowani, a Celestine - poszukiwana w każdym zakamarku państwa. Dziewczyna ma coś, co może zniszczyć rządy Trybunału, przez co wysoko postawieni ludzie zaczynają się jej bać i obawiać o swoją przyszłość. Sprawy przebierają ciekawy obrót, a młodzi bohaterowie zaczynają walkę o dobro i sprawiedliwość, które Trybunał bezczelnie im odbiera. Zacięta rozgrywka dopiero się zaczyna. Zwycięży dobroć - czy niesprawiedliwość?

Doskonała to drugi tom dylogii Cecelii Ahern, która skradła serca wielu czytelników. Autorka stworzyła zupełnie inną rzeczywistość, w której obywatele nie mają prawa wyboru, a Trybunał śledzi każdy ich ruch. Na każdym kroku grozi im więzienie lub naznaczenie Skazą, choć ich zachowanie jest po prostu ludzkie i, wydawałoby się, normalne. Według Crevana niektóre rzeczy są zbyt ludzkie, a to nie jest właściwe w jego społeczeństwie. Tu nic nie jest oczywiste, a każdy kolejny krok okazuje się niepewny.

Aby ktoś mógł wygrać, ktoś musi przegrać. A żeby ta osoba mogła wygrać, najpierw musi coś stracić. Ironia sprawiedliwości jest taka, że uczucia, które ją poprzedzają, i te, które z niej powstają, nigdy nie są w pełni uczciwe i zrównoważone. Nawet sama sprawiedliwość nie jest idealna."

W drugim tomie mamy okazję poznać bohaterów jeszcze lepiej, możemy zagłębić się w ich przeszłość oraz rodzinne relacje. Postaci wypadają bardzo wiarygodnie. Celestine jest niezwykle waleczną osobą, pokazuje swoją siłę i determinację, co dodaje książce i całej historii wiele uroku i tempa.

Wydarzenia z obu tomów cyklu idealnie się łączą, a w opowieści niebagatelną rolę odgrywa przeszłość bohaterów. Napięcie nie opada tu nawet na moment, wydarzenia są opisane szczegółowo, czytelnik może przenieść się w powieściową rzeczywistość i niemalże towarzyszyć bohaterom w ich przygodach. Doskonała gwarantuje wiele emocji i wzruszeń, autorka potrafi też czytelnika wielokrotnie zaskoczyć. Świetna powieść - znakomite domknięcie bardzo udanego cyklu.

Kup książkę Doskonała

Zobacz opinie o książce Doskonała
Doskonała
Cecelia Ahern
Gdybyś mnie teraz zobaczył
Cecelia Ahern0
Okładka ksiązki - Gdybyś mnie teraz zobaczył

Pewnego dnia w życiu uporządkowanej i poważnej, zapracowanej Elizabeth Egan i jej siostrzeńca pojawia się tajemniczy przybysz. Ivan jest beztroski, spontaniczny...

Dziękuję za wspomnienia
Cecelia Ahern0
Okładka ksiązki - Dziękuję za wspomnienia

Jak można znać kogoś, kogo nigdy się nie spotkało? Joyce Conway pamięta rzeczy, których nie powinna. Zna małe brukowane paryskie uliczki, po których nigdy...

"Chwast to po prostu kwiat, który rośnie w niewłaściwym miejscu"

To nie moje słowa, dziadka...

We wszystkim dostrzega piękno, a może bardziej uważa, że rzeczy nietypowe i nie na swoim mejscu są pięknejsze niż cokolwiek innego.

Forget Me Not
Julie Soto