Recenzja książki: Druga wojna światowa. Inna historia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Choć w kwestii hitlerowskich działań wojennych wiele już zostało powiedziane, należąca do serii Sekrety historii książka Druga wojna światowa. Inna historia, wyjawiając fakty pozostające do tej pory w ukryciu, stanowi uzupełnienie dotychczasowej relacji historyków.

Ponieważ prawda, nawet niewygodna, zawsze winna ujrzeć światło dzienne, publikacja szeroko omawia burzliwe wydarzenia, które do tej pory były – bardziej lub mniej świadomie – przemilczane. Sięgając do źródeł historycznych, Marco Pizzuti przedstawia sytuację najsilniej zintegrowanej mniejszości niemieckich Żydów, zwracając szczególną uwagę na relacje żydowsko-faszystowskie, nacjonalizm, syjonizm, asymilacjonizm oraz liczne absurdy i sprzeczności. Opierając się na drzewie genealogicznym Hitlera, analizuje jego zagmatwaną (i absolutnie nie kryształową) przeszłość: omawia drogę wiodącą od zajęć przy sztalugach, poprzez wojskową służbę w czasie pierwszej wojny, aż do objęcia przez Hitlera stanowiska Kanclerza Rzeszy. Wspomina również o prowadzonych przez niego finansowych interesach z amerykańskimi korporacjami (gdyby nie wsparcie alianckich banków i przemysłu, niemożliwe byłoby wywołanie drugiej wojny światowej).

Szczegółowa analiza doskonale udokumentowanych faktów historycznych pozwala prześledzić oficjalną wersję samobójstwa Hitlera (esesmani zamordowali jednego z jego sobowtórów, by przekonać nieprzyjaciół, że wódz nie żyje). W lekturze nie brakuje faktów dotyczących zbrodni wyzwolicieli na ludności cywilnej (alianckie rozboje, rabunki i masowe gwałty, brutalne tortury, bombardowania przestrzeni miejskich), przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny, procesów norymberskich oraz tajnej współpracy nazistowskich zbrodniarzy z alianckimi tajnymi służbami (wielu z nich zostało całkowicie oczyszczonych z oskarżeń o zbrodnie wojenne, dzięki czemu uniknęli odpowiedzialności).

Fakty przedstawione na kartach publikacji Wydawnictwa RM (zawdzięczane historykom, historiografom, kryptologom, znawcom wojskowości, lekarzom) bogate są w nazwiska, daty, nazwy, pełnione funkcje, wydarzenia, opisy wojskowych operacji, uzasadnienia decyzji, upublicznione tajne raporty, relacje, instrukcje, porozumienia, mapy, schematy, wyniki badań medycznych, opinie i poszlaki, epizody oraz ciekawostki. W formie wcięć przytoczone zostały fragmenty deklaracji, listów, artykułów i wypowiedzi. Na końcu rozdziałów widnieje bibliografia. Treść uzupełniają czarno-białe zdjęcia.

Druga wojna światowa. Inna historia pokazuje, jak ważne jest poznanie prawdy historycznej, a prawda ma być nauką dla kolejnych pokoleń.

Tagi: historyczne

Kup książkę Druga wojna światowa. Inna historia