Recenzja ksi捫ki: Drzewo migda這we

Recenzuje: Daria Michalkiewicz

Palestyna to na swój sposób pi瘯na kraina, wyró積iaj帷a si pot篹nymi drzewami migda這wymi, które dodaj jej uroku. Owoce migda這wca symbolizuj cierpliwo嗆 w pokonywaniu trudów. Dopóki nie uko鎍zymy lektury tej ksi捫ki, nie mo瞠my nawet si spodziewa, jak dobrze dobrany jest jej tytu. Symbolizuje on gównego bohatera, któremu na drodze do szcz窷cia stan窸a wojna, bieda, lecz przede wszystkim ludzie nienawidz帷y go za bycie Arabem.

Swoje urodziny zazwyczaj sp璠zamy w wyj徠kowy sposób, by pó幡iej mi這 wspomina to radosne 鈍i皻o. Dwunaste urodziny Ahmada mia造 by takie same. Mimo ograniczonych 鈔odków, rodzice ch這pca przygotowali prawdziwie uroczyste przyj璚ie. W kraju, w którym toczy si wojna, ma這 sytuacji ko鎍zy si szcz窷liwie. Ten dzie m這dy Palesty鎍zyk – gówny bohater – rzeczywi軼ie wspomina b璠zie do ko鎍a 篡cia i, jak mo積a si domy郵i, nie b璠zie to przyjemne wspomnienie. Tego dnia zmieni這 si wszystko, tego dnia 鈍iat Ahmada zawali si, tego dnia zabrano jego ojca do wi瞛ienia, a malutk siostr zabito…

砰cie w palesty雟kiej wiosce w drugiej po這wie XX wieku z pewno軼i niczym nie przypomina wspó販zesnego, komfortowego bytu. Gdy ojciec dwunastoletniego ch這pca opu軼i dom, nikt nie zainteresowa si reszt rodziny. Wydaje si to nieprawdopodobne, ale nawet matka nie jest w stanie zaj望 si rodzin. Kobiety w tej kulturze wykonywa造 prace nakazane przez najwa積iejszego m篹czyzn w rodzinie, a w tym przypadku tak osob zosta Ahmad – dziecko, które z dnia na dzie musia這 dorosn望. Gówny bohater musi teraz i嗆 do ci篹kiej pracy, aby zdoby pieni康ze na po篡wienie dla ca貫j (do嗆 sporej) familii. Gdy wraca do domu, którego funkcj pe軟i namiot, codziennie dostaje ten sam posi貫k: ry z dodatkiem migdaów. Przygn瑿iaj帷e 篡cie, bez perspektyw na lepszy los. Wiele osób w obliczu takiej sytuacji za豉ma這by si psychicznie. Dla Ahmada jednak to beznadziejne 篡cie by這 walk - wielk bitw - któr stoczy trzeba z samym sob. Jest jednak i nagroda za wytrwa這嗆: niesamowicie uzdolniony matematycznie ch這pak pewnego dnia zyskuje stypendium i wyje盥瘸. Staje przed trudn decyzj o opuszczeniu rodziny, by w przysz這軼i zapewni bliskim lepsze warunki 篡cia. Postanawia zawalczy o siebie, o rodzin, o przysz這嗆.

Drzewo migda這we to opowie嗆 o przebaczeniu, mi這軼i i nienawi軼i oraz o ich znaczeniu w naszym 篡ciu. To powie嗆 poruszaj帷a i pe軟a emocji. Ksi捫ka Michelle Cohen Crassanti ukazuje, jak okrutny los potrafi zgotowa sobie nawzajem ludzie. Ogromnie interesuj帷 postaci jest w ksi捫ce Baba, ojciec Ahmada, który znalaz sposób na szcz窷cie, swoj drog do odkupienia. Pokazuje on, 瞠 nie trzeba mie uko鎍zonej szko造 wy窺zej, 瞠by posi捷 wielk m康ro嗆.

Drzewo migda這we wzrusza do 貫z, pokazuje, czym jest prawdziwa mi這嗆 oraz przypomina, 瞠 warto wybacza i szuka w ludziach dobroci. Bo nikt nie jest z造 z wyboru, jedynie trudne sytuacje praz nasze reakcje na nie kszta速uj nasz osobowo嗆. Drzewo migdalowe pokazuje, jak 篡, jak wykorzystywa ka盥 sekund naszego 篡cia. To powie嗆, o której 豉two si nie zapomina.

柝i musz wierzy, 瞠 jeste鄉y od nich gorsi, 瞠by usprawiedliwi to, jak si z nami obchodz. Niestety nie rozumiej, 瞠 wszyscy jeste鄉y tacy sami.

Kup ksi捫k Drzewo migda這we

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Drzewo migda這we
Ksi捫ka
Drzewo migda這we
Michelle Cohen Corasanti
Inne ksi捫ki autora
Drzewo migda這we (wydanie III)
Michelle Cohen Corasanti0
Ok豉dka ksi您ki - Drzewo migda這we (wydanie III)

Si豉 mi這軼i, cena nienawi軼i i droga do odkupienia. M這dy Palesty鎍zyk - Ahmad - 篡je ze 鈍iadomo軼i, 瞠 nie jest w stanie wygra z logik okrutnej...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz