Drzewo migda這we

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2014-06-18
ISBN: 978-83-7924-194-1

Ocena: 5.27 (33 g這s闚)

Si豉 mi這軼i, cena nienawi軼i i droga do odkupienia. M這dy Palesty鎍zyk – Ahmad – 篡je ze 鈍iadomo軼i, 瞠 nie jest w stanie wygra z logik okrutnej wojny. Dorasta w 鈔odowisku przesi彗ni皻ym strachem przed utrat domu, pracy albo 篡cia. Najgorsza jest jednak obawa o bliskich. Nie wiadomo, co przyniesie jutro. W dwunaste urodziny Ahmad staje twarz w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci 篡cie, ojciec z jego winy trafia do wi瞛ienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pa豉 膨dz zemsty, kt鏎a mo瞠 go doprowadzi tylko do zguby. Ahmad musi si zaopiekowa skrzywdzon rodzin i odnale潭 lepsz przysz這嗆 dla siebie. Obdarowany cudownym umys貫m, zdolnym prze豉ma wszelkie matematyczne granice, chce da nadziej sobie, swoim bliskim i udr璚zonej ojczy幡ie. Napisana z rozmachem opowie嗆 o rodzinie, mi這軼i i przyja幡i, kt鏎ej t貫m jest konflikt, od p馧 wieku wyniszczaj帷y krain drzew migda這wych. Znakomita powie嗆! Ksi捫ka przet逝maczona na kilkana軼ie j瞛yk闚. Setki tysi璚y poruszonych czytelnik闚 na ca造m 鈍iecie!

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Drzewo migda這we

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Drzewo migda這we

Avatar u篡tkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2017-07-10, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, ksi捫ki 2017,

Ahmad, m這dziutki Palesty鎍zyk, jest matematycznym geniuszem. Niestety, nauk w szkole przerywa bardzo szybko, gdy 砰dzi aresztuj jego ojca i skazuj na czterna軼ie lat wi瞛ienia. W ogóle 砰dzi s przyczyn wszelkiego z豉, jakie dotyka rodzin Ahmada: 鄉ierci jego dwóch sióstr Amal i Sary, konfiskaty maj徠ku, zniszczenia kolejnego domu. Ch這piec wraz z m這dszym bratem Abbasem musz ci篹ko pracowa na budowie, aby zapewni matce i m這dszemu rodze雟twu przetrwanie w tych ci篹kich czasach. Niestety, Abbas zostaje zrzucony z rusztowania przez wrednego Irakijczyka i zostaje kalek, w dodatku pa豉j帷ym 膨dz zemsty. Przestaje utrzymywa jakiekolwiek kontakty z bratem, gdy ten zostaje studentem izraelskiego uniwersytetu i zaprzyja幡ia si z 篡dowskimi studentami i profesorem. 疾ni si nawet z 砰dówk Nor, ale to ma鹵e雟two nie przez wszystkich jest akceptowane i nie trwa d逝go. Nora ginie zgnieciona przez buldo瞠r, którym izraelscy 穎軟ierze niszcz kolejny dom jego rodziny, nie zwa瘸j帷 na osoby, które chc go broni.

Jest to wspania豉 opowie嗆 o nienawi軼i i przebaczeniu, o ludziach, którzy mimo wojny  pragn normalnie 篡, uczy si i pracowa i nie chc by w swoim w豉snym kraju tymi gorszymi, którym nic nie wolno. Od tej ksi捫ki nie mog豉m si oderwa i oceniam j bardzo wysoko.

Avatar u篡tkownika - KatarzynaJulia
KatarzynaJulia
Przeczytane:2016-11-05, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Nie prze篡豉 tego naprawd a napisa豉 rewelacyjn ksi捫k.
Avatar u篡tkownika - maja_klonowska
maja_klonowska
Przeczytane:2016-04-22, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 26 ksi您ek 2016,
W 1948 r. utworzenie pa雟twa Izrael podsyci這 trwaj帷y od wiek闚 konflikt mi璠zy 砰dami a Palesty鎍zykami. Historycy twierdz, 瞠 ma on korzenie przede wszystkim etniczne i religijne. Ma造 Ahmad Hamid mo瞠 pochwali si czym, co jest najwi瘯sz warto軼i pod ka盥 szeroko軼i geograficzn: szcz窷liw i kochaj帷 rodzin. Jednak i on i jego bliscy - maj pecha: 篡j w pa雟twie, w kt鏎ym s traktowani jak intruzi. Ten kraj to Izrael, za Ahamd i jego rodzina s Palesty鎍zykami. W wiosce, w kt鏎ej mieszkaj, 篡cie up造wa na strachu - przed izraelskimi 穎軟ierzami, godzin policyjn, przed zaminowanymi terenami, przed bezpodstawnymi nakazami eksmisji. Jeszcze kilka lat temu ojciec Ahmada by bardzo zamo積ym cz這wiekiem, jego rodzina zajmowa豉 si upraw pomara鎍zy, kt鏎e eksportowano na Bliski Wsch鏚 i do Europy. Na mocy nowych praw zosta pozbawiony ojcowizny i zmuszony, by utrzyma rodzin, do innej pracy( ha鎟i帷ej w oczach wielu wsp馧plemie鎍闚) - budowy osiedli dla Izraelczyk闚. Mimo przeciwno軼i rodzina jest szcz窷liwa, a pewnego dnia kilkuletnia Amal, najm這dsza z rodze雟twa , ginie tragicznie- podczas zabawy wbieg豉 na pole minowe. Ahmanda przepe軟ia gorycz i gniew do wszystkich 砰d闚, mimo rozs康nych uwag ojca, 瞠 nie mo瞠 przenosi swojej nienawi軼i na ca造 nar鏚: ,,Ich serca s tak samo r騜ne jak nasze. Bywaj dobrzy, 幢i, wystraszeni, chciwi, moralni, sympatyczni, podli ... s takimi samymi lud幟i jak i my. Kto wie, jacy byliby(...). To jest polityka". W noc poprzedzaj帷 dwunaste urodziny Ahmad pope軟ia niewybaczalny b陰d, kt鏎ego konsekwencje b璠 go 軼iga w豉軼iwie do ko鎍a 篡cia: pomaga palesty雟kim bojownikom ukry bro na terenie gospodarstwa. Ch這piec czuje si wa積y, doceniony, wierzy, 瞠 w jaki spos鏏 przyczyni si do polepszenia losu swojego narodu. Niestety, nic bardziej mylnego. Urodzinowe przyj璚ie przerywa pojawienie si izraelskich 穎軟ierzy - brutalnych osi趾闚 - z nakazem rewizji. 皋軟ierze odnajduj ukryt bro, a o jej ukrywanie zostaje oskar穎ny ojciec Ahmada. M篹czyzna zostaje skazany na wieloletnie wi瞛ienie. Jakby tego by這 ma這, ich dom zostaje zburzony, a podczas rozbi鏎ki ginie jedna z si鏀tr. Powszechnie wiadomo, 瞠 we wschodnich spo貫cze雟twach g這w rodziny jest m篹czyzna i to na nim spoczywa obowi您ek wykarmienia domownik闚. W tym przypadku ca造 ten ci篹ar spad na barki nastolatka. Wyrzuty sumienia Ahmada s sp騧nione, jego przyznanie si do winy i wyja郾ienie, 瞠 to on by odpowiedzialny za ukrycie broni, nie zmieni這by w豉軼iwie niczego. Ahamd wie, 瞠 musi teraz zaopiekowa si matk i rodze雟twem. Razem z m這dszym bratem Abbasem pracuj na izraelskich budowach, cz瘰to za najmniejsz stawk. Rodzina cierpi n璠z i g堯d ( cz瘰to ich jedynym pokarmem s owoce drzewa migda這wego; 酥i w kartonach po lod闚kach, maj帷 nad g這w po豉tany namiot, bo pr鏏a odbudowy domu, zako鎍zy豉 si kolejnym jego zburzeniem). Jakby tych wszystkich nieszcz窷 by這 ma這 na budowie dochodzi do tragedii - Abbas ulega nieszcz窷liwemu wypadkowi z winy izraelskiego robotnika. Do ko鎍a 篡cia b璠zie kalek. Zdaje si, 瞠 szcz窷cie na zawsze odwr鏂i這 si od tej rodziny. Kolejna zmiana pracy Ahmada ( rze幡ia) wcale nie poprawia warunk闚 socjalnych rodziny. Fizyczna praca Ahmada wi您a豉 si oczywi軼ie z porzuceniem szko造. Ahmad za przejawia od dzieci雟twa niezwyk貫 zdolno軼i matematyczne. Na szcz窷cie wioskowy nauczyciel wiedzia, 瞠 nie mo瞠 pozwoli na zmarnowanie takiego talentu. Przerabia z Ahmadem program nauczania:,,Co wiecz鏎 po kolacji szed貫m do domu nauczyciela. Tam przez kr鏒k chwil wype透a貫m z mojego czy嗆ca. Czas sp璠zony z nauczycielem Muhammadem by najcenniejszym momentem podczas ca貫go dnia". Pewnego dnia nauczyciel informuje Ahamada o matematycznym konkursie organizowanym w Tel Awiwie. Zwyci瘰two dawa這by mu szans na studia, na lepsz prac, na popraw 篡cia wszystkich cz這nk闚 rodziny. Ch這piec si waha, zreszt trudno si dziwi, bo matka nie okazuje mu wsparcia, podobnie jak Abbas - rozgoryczony 篡ciem i sytuacj polityczn kaleka. Popiera go tylko za murami wi瞛ienia ojciec przysy豉j帷 list, w kt鏎ym wr璚z nakazuje ch這pcu udzia w konkursie. Ahmad wraz z nauczycielem wyje盥瘸 do stolicy, gdzie organizowany jest konkurs i go wygrywa. Ma zagwarantowane stypendium( dzi瘯i niemu pomo瞠 rodzinie) i miejsce na uczelni. Prosty ch這pak z palesty雟kiej wsi, kt鏎y nie mia nawet porz康nego ubrania i but闚, okaza si matematycznym geniuszem. Jednak genialny umys nie uchroni Ahmada przed szokiem kulturowym. Trwaj帷 w przekonaniu, 瞠 ka盥y 砰d jest jego zajad造m wrogiem, spostrzega, 瞠 w wielkim mie軼ie 篡cie r騜ni si od tego, kt鏎e zna na prowincji. Ahmad nawet jeszcze nie wie, 瞠 rozpocz掖 nowy rozdzia swego 篡cia, co prawda nie jest on wolny od szykan zwi您anych z jego narodowo軼i, jednak nawi您uje przyja幡ie z Izraelczykami. Poch豉nia go nauka, ale i ona staje si jego przepustka do nowego 篡cia. Nawet niech皻ny Arabom profesor Menachem Szaron przekonuje si do niezwyk造ch zdolno軼i m這dego studenta. Z czasem nawet ta antypatia przerodzi si w trwa陰 przyja潯, kt鏎a zaprowadzi ich na sam szczyt kariery ukoronowany nagrod Nobla: ,,Nagle przestali鄉y by Palesty鎍zykiem i Izraelczykiem, a byli鄉y dwoma matematykami". Wyjazd Ahmada na studia na zawsze odmieni jego 篡cie i jego rodziny. Ch這pak wyje盥瘸 do Stan闚 Zjednoczonych, gdzie b璠zie m鏬 kontynuowa dalsze studia. To tam odkryje, 瞠 nawet dla niego co, a w豉軼iwie kto, oka瞠 si wa積iejszy ni nauka. Nora - Amerykanka o 篡dowskich korzeniach poka瞠 Ahmadowi, 瞠 鈍iat nie ko鎍zy si na matematycznych obliczeniach. Wzajemna fascynacja przeradza si w mi這嗆, kt鏎a jest zdolna pokona obiekcje obydwu rodzin. M這dzi decyduj si na tradycyjny arabski 郵ub w wiosce Ahmada, jednak wkr鏒ce po ceremonii dochodzi do tragedii. Dziewczyna ginie pod ko豉mi buldo瞠ra, kiedy to protestowa豉 przeciwko rozburzaniu arabskiego domu. Ahmad zamyka si w 鈍iecie b鏊u i rozpaczy i tylko ci庵i cyfr s w stanie wyci庵n望 go z dna depresji. Czas jednak p造nie i zabli幡ia rany nawet najwi瘯szych tragedii. Praca Ahmada na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i jej wyniki pomagaj rodzinie wyj嗆 z n璠zy. Po latach, na wyra幡e 篡czenie rodzic闚 zawiera nawet aran穎wane ma鹵e雟two z arabsk dziewczyn, kt鏎e z up造wem czasu przemieni si z w zwi您ek oparty na przyja幡i i wzajemnym szacunku. Powie嗆 ,,Drzewo migda這we" Michelle Cohen Corasanti jest wa積ym pisarskim g這sem w sprawie konfliktu izraelsko-palesty雟kiego. Nie s康z, by ta ksi捫ka wywo豉豉 jaki odd德i瘯 na scenie politycznej, ale z pewno軼i warto j przeczyta. Mnie porusza przede wszystkim jako historia dziecka, kt鏎e pope軟i這 b陰d i musia這 ponie嗆 jego wszystkie, straszne konsekwencje. Przedstawiona historia rozpoczyna si w roku 1955r,prze郵izguje si przez wszystkie wojny arabsko - 篡dowskie, by zako鎍zy si u progu XXI wieku, ale wci捫 pozostaje si aktualna. Ogl康aj帷 serwisy informacyjne odnosz wra瞠nie, 瞠 na przestrzeni lat konflikt izraelsko - palesty雟ki nie jest ani odrobin bli窺zy zako鎍zenia. Kraina drzew migda這wych i pomara鎍zowych gaj闚 sp造wa krwi jej mieszka鎍闚. Z ekran闚 telewizor闚 widzimy kobiety z zas這ni皻ymi twarzami, m篹czyzn wykrzykuj帷ych co w swoim j瞛yku, cz瘰to z karabinem i odbezpieczonym granatem w r璚e. Politycy radz, podpisuj kolejne porozumienia. Od czasu do czasu pojawia si informacja o kolejnej pod這穎nej bombie, o rannych, a 鈍iat oboj皻nie patrzy na dzieci wbiegaj帷e na pola minowe, pracuj帷e jak doro郵i, pozbawione szkolnictwa, opieki medycznej i innych udogodnie cywilizacyjnych - bo to takie ma這 medialne tematy. Warto podkre郵i, 瞠 autorka usi逝je pokaza racje zar闚no strony izraelskiej jak i palesty雟kiej ( wi瞛ienie, w kt鏎ym przebywa ojciec Ahmada, rozmowa o Holocau軼ie Ahmada i profesora Szarona, 篡cie w okupowanej strefie Abbasa i decyzja jego syna o samob鎩stwie ). Czy jej to si udaje? Moim zdaniem nie do ko鎍a. Troszk za du穎 tutaj postaci czarno- bia造ch. Autorka oddaje w niej g這s Palesty鎍zykowi i to po jego stronie jest jej sympatia. Brakuje mi r闚nie zaplecza historycznego - zbyt du篡 przedzia czasowy poruszony jest w powie軼i, a przez to niezbyt dok豉dnie opisany. Mimo do嗆 smutnej tematyki z ksi捫ki prze鈍ituj jednak promyki nadziei i wa積e przes豉nia. Nie mo積a 篡 nienawi軼i, bo ona cz這wieka niszczy. 畝den nar鏚 nie mo瞠 budowa swojego kraju kosztem innej nacji i ka盥y cz這wiek powinien mie zagwarantowane godziwe 篡cie. Mimo drobnych niedoci庵ni耩 jest to lektura warta uwagi.
Avatar u篡tkownika - Simi_48
Simi_48
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016, Mam,

Czemu tak trudno jest nam akceptowa drug osob? Czemu nadal 篡jemy w spirali nienawi軼i? Czemu os康zamy cz這wieka, po jego narodowo軼i? Cho wspó販zesny 鈍iat szczyci si swoj nowoczesno軼i, otwarto軼i, nadal znajduj si w nim ludzie, którzy nie potrafi okaza szacunku innemu cz這wiekowi. Ci庵le s造szy si o rasizmie, szowinizmie itd. Media bombarduj nas informacjami o kolejnych krwawych walkach mi璠zynarodowych. Ka盥y muzu軛anin os康zany jest o terroryzm. Przecie nie znamy ich. Nie wiemy, jakimi s lud幟i, ale tak 豉two z這篡 na kogo win i go wykluczy. Tylko dlatego, 瞠 kto inny macza palce w zabiciu setek ludzi, mamy dyskryminowa drugiego cz這wieka? Wiele osób 篡je w przekonaniu, 瞠 osoby czarnoskóre s gorsze. Dlaczego? Przecie s takie same jak Ty. Niczym si nie ró積imy. Ka盥y z nas jest wyj徠kowy i w豉郾ie to jest takie pi瘯ne. Nie rozumiem tylko, czemu wci捫 篡jemy w spo貫cze雟twie pe軟ym nienawi軼i. W ksi捫ce, z któr do was przychodz, kto powiedzia, 瞠 ludzko嗆 boi si nieznanego, czujemy strach zwi您any z inno軼i innej osoby. Nie potrafimy zobaczy pi瘯na, które w niej jest. B康幟y szczerzy, to w豉郾ie ten strach wywo逝je wszelkie wojny. Strach przed drugim cz這wiekiem, jego pot璕. Nikt nie jest idealny, ale prosz, nie pozwólmy, by to zamkn窸o nasze umys造 i serca na drugiego cz這wieka. Wyjd幟y ponadto. Z陰czmy si造, by w ko鎍u ukróci t spiral nienawi軼i, odrzu熤y z這 i sta闓y si kim lepszym. Narodem, który nikogo nie b璠zie dyskryminowa. Spo貫cze雟twem, które wzniesie si do góry i zostawi za sob wszystko, co z貫. S造szeli軼ie kiedy o ,,Drzewie migda這wym" Michelle Cohen Corasanti? Pi瘯nej ksi捫ce opowiadaj帷ej o nienawi軼i wobec drugiego cz這wieka, a zarazem mi這軼i, która mo瞠 j pokona? Nadal nie potrafi przesta o niej my郵e. Nie mog zapomnie o ludzkim okrucie雟twie, ale równie o nauce, która wzbija si ponadto. Zapraszam do zapoznania si z recenzj!
,,Zanim ocenisz cz這wieka, spróbuj sobie wyobrazi, jak sam by si czu, gdyby to samo przytrafi這 si tobie."
W dwunaste urodziny Ahmad staje twarz w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci 篡cie, ojciec z jego winy trafia do wi瞛ienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pa豉 膨dz zemsty, która mo瞠 go doprowadzi tylko do zguby. Ahmad musi si zaopiekowa skrzywdzon rodzin i odnale潭 lepsz przysz這嗆 dla siebie. Obdarowany cudownym umys貫m, zdolnym prze豉ma wszelkie matematyczne granice, chce da nadziej sobie, swoim bliskim i udr璚zonej ojczy幡ie.
,,-Nie odwracaj si od swoich talentów. Niech to b璠zie 鈍iat這, które prowadzi ci przez 篡cie. Kiedy pojawi si przeszkody, kieruj si tym 鈍iat貫m. - Chwyci mnie za brod, 瞠by spojrze mi w twarz. - Jeste przeznaczony do wielkich rzeczy." Ahmad urodzi si w czasach, kiedy wojna Palestyny z Izraelem o ziemi powoli nabiera obrotów. Wraz z rodzin mieszka w domu, przy którym ro郾ie sad pomara鎍zy. Cho trwa godzina policyjna, Ahmad nie czuje jeszcze okrucie雟twa wojny. Zmienia si, to kiedy jego ma豉 siostrzyczka wbiega na pole pe軟e min, a jego ojciec za spraw rebelianta, któremu ch這piec pomóg, trafia do wi瞛ienia. Rodzina traci dom i zostaje wysiedlona. Czasy zabraniaj matce pracowa, wi璚 ten obowi您ek spada na m這dego Palesty鎍zyka. Robi wszystko, co mo瞠 by utrzyma rodzin w ca這軼i. Cho ch這piec ma niesamowity umys, rezygnuje z nauki. Musi pracowa, jego rodzina 篡je w ma造m namiocie, a towarzystwa dotrzymuje im drzewo migda這wca, które chroni ich swoimi korzeniami. Z czasem Ahmad dostaje szans wzi璚ia udzia逝 w konkursie matematycznym, w którym nagrod jest stypendium i mo磧iwo嗆 studiowania. Ch這piec wygrywa i podejmuje jedn z najtrudniejszych decyzji, zosta z rodzin, czy spe軟ia marzenia. Kiedy wyje盥瘸, spotyka si zarówno z przyja幡i, jak i wielk nienawi軼i ze strony Izraelczyków. Rozpoczyna prac z profesorem, który go nienawidzi i trzyma gard, kiedy atakowany jest ze wszystkich stron. Wielka wytrwa這嗆 Ahmada przynosi skutki. Jak zako鎍zy si jego wspó逍raca z profesorem? Czy rodzina studenta ucierpi? Czy mo磧iwa jest przyja潯 mi璠zy Izraelczykami a Palesty鎍zykami? Czy ktokolwiek potrafi zatrzyma wojn?
,,-Trzymajcie si razem, a b璠zie wam 豉twiej, nie b璠ziecie musieli radzi sobie z tym samotnie."
,,Drzewo migda這we" to pi瘯na, poruszaj帷a powie嗆 z konfliktem o ziemi mi璠zy Izraelem a Palestyn w tle. Okrucie雟two wojny, ci庵貫 dramaty i bohater, który pragnie wznie嗆 si ponadto ca陰 nienawi嗆 i dzi瘯i nauce za瞠gna wojn. Ksi捫ka to apel. Przemowa o zaprzestanie walk, które wyniszczaj kraj oraz zaprowadzenie pokoju, który zako鎍zy okrucie雟two. Konflikt, który od lat wyniszcza pi瘯n krain, sprawia, 瞠 gin setki ludzi, powinien zosta za瞠gnany, a dwa narody powinny po陰czy si造, by stworzy miejsce, w którym ka盥y b璠zie bezpieczny i b璠zie móg wpa嗆 w obj璚ia nauki. Michelle Cohen Corasanti stworzy豉 powie嗆, która ma po陰czy 砰dów i Arabów. Pi瘯ne napisana, oprószona szczypt egzotyki historia o rodzinie staj帷ej si ofiar wojny, mi這軼i, która nie pozwala im odsun望 si od siebie, przyja幡i, która wznosi si ponad nienawi嗆 oraz nauce, dzi瘯i której wszystko jest mo磧iwe. Ka盥y powinien si z ni zapozna i zobaczy 鈍iat pe貫n pi瘯na, którego nie zniszczy nawet wojna. Tym pi瘯nem s serca ludzi pragn帷ych pokoju i umiej帷ych znale潭 dobro w drugim cz這wieku. W tej ksi捫ce nie b璠zie happy endu, to nie kolejna md豉, próbuj帷a ukaza okrucie雟two wojny powie嗆, a historia, która mo瞠 zdarzy si ka盥ej rodzinie. Tylko nauka potrafi wznie嗆 si ponad konflikt i po陰czy zupe軟ie ró積e osoby, które tylko razem mog stworzy co niezwyk貫go. Co, co odmieni 篡cie miliardów ludzi. ,,Drzewo migda這we" porusza do g喚bi duszy, pozwala dostrzec nowe spojrzenie na konflikt mi璠zy Izraelem a Palestyn, mówi o cudach, które niesie nauka oraz mi這軼i, która nie ma 瘸dnych ogranicze. Mo瞠 i wy zapoznajcie si z tym apelem. Apelem o pokój.

,,Je郵i chcesz 篡 w pokoju, zapewnij go innym, a je郵i chcesz czu si bezpiecznie, spraw, by inni tak si czuli."
Michelle Cohen Corasanti Amerykanka z 篡dowsko — polskimi korzeniami. Mieszka豉 we Francji, Hiszpanii, Egipcie i Anglii. Sp璠zi豉 równie siedem lat w Izraelu. Aktualnie wraz z rodzin 篡je w Nowym Jorku. ,,Drzewo migda這we" jest jej pierwsz powie軼i. Wychowywa豉 si w 篡dowskim domu, gdzie niemieckie samochody by造 bojkotowane, a wi瞛i z Izraelem mocno podkre郵ane. Studia na Uniwersytecie Hebrajskim otworzy造 jej oczy na los Palesty鎍zyków. Swoj powie嗆 traktuje jako manifest nadziei na zgodne 篡cie Izraela i Palestyny.

,,Nauka bez wiary jest 郵epa." Ahmad ma genialny umys, ale praktycznie nie ma mo磧iwo軼i, 瞠by go wykorzysta. Kiedy pod wp造wem gro嬌y pomaga rebeliantowi, wojsko to odkrywa i wsadza jego ojca do wi瞛ienia. Odt康 ma造 ch這piec musi sam utrzyma rodzin i zrezygnowa ze szko造. Podejmuje wiele ró積ych praca, gdzie nara穎ny jest na ci庵貫 obelgi ze strony 砰dów. Kiedy dostaje szanse, postanawia j wykorzysta i studiowa na Uniwersytecie. Przera穎ny, w 豉chmanach, g這dny Palesty鎍zyk spotyka przyjació, których nie obchodzi jego narodowo嗆. Ahmad jest niezwykle lojalny, zrobi wszystko dla swojej rodziny. Za rad swojego ojca zaczyna wspó逍racowa z 砰dem, który go nienawidzi i rzuca si w wir nauki. 砰cie Ahmada, tak jak ka盥ego dziecka wojny, pe軟e jest bólu, ale mimo to nie traci nadziei. Nie rozumiem, jak mo積a komu zabroni prawa do nauki. Ka盥y powinien mie tak mo磧iwo嗆, ale czasami konflikty pa雟twowe uniemo磧iwiaj to. Mam nadziej, 瞠 kiedy si to zmieni, ale b璠zie to ci篹ka walka. Bardzo polubi豉m ojca Ahmada — Mahmuda Hamida, który, cho straci ca造 maj徠ek, rodzin nie popiera wojny i jest przeciwny zabijaniu. Uwa瘸, 瞠 砰dzi i Arabowie mog podzieli si krajem i 篡 w zgodzie. Nienawidzi przemocy i swoje dzieci uczy, 瞠 nie mo積a ocenia drugiego cz這wieka a podstawie przypuszcze. Brat Ahmada — Abbas za nic ma nauki ojca i robi wszystko, by przep璠zi 砰dów ze swojej ziemi. Ch這piec, który ledwo prze篡 w dzieci雟twie, sta si zgorzknia造. Uznaje zabijanie w imi ojczyzny oraz ideaów. Cho chcia豉bym wam opowiedzie o innych bohaterach tej wzruszaj帷ej ksi捫ki, nie mog, poniewa to do Was nale篡 zapoznanie si z nimi. Z mojej strony mog zagwarantowa, 瞠 nie po瘸逝jecie. Dzi瘯i niej zyskacie 鈍iadomo嗆 okrucie雟twa wojny, która nadal trwa oraz si喚 nauki, która 陰czy wszystkich ze sob.
,,-Je郵i b璠ziemy si m軼i, staniemy si tacy jak oni, ale je郵i im wybaczymy, b璠ziemy od nich lepsi."
,,Drzewo migda這we" na zawsze wpisze si w wasze serca i zostawi po sobie trwa造 郵ad w umy郵e. Zrozumiecie rzeczy, które Wam si nawet nie 郾i造. Poznacie okrucie雟two wojny, a zarazem pi瘯no, które tkwi w cz這wieku. Poznacie 鈍iat skryty w鈔ód drzew migda這wych, który ma swoje tajemnice. Niezwyk豉 si豉 ludzi zadziwi Was, a dzi瘯i zapoznaniu si z powie軼i odnajdziecie nadziej na polepszenie 篡cia tysi璚y ludzi. Teraz nadszed nasz czas. Musimy zrobi wszystko, by zako鎍zy konflikt i ocali 篡cia innych. Trzeba po陰czy si造 i zacz望 walczy, ale nie przemoc, tylko mi這sierdziem. Dajcie si porwa w samo serce walk i us造szcie krzyk o pomoc. Nie przechod嬈ie oboj皻nie wobec tej ksi捫ki. Zapoznajcie si z mi璠zynarodowym apelem o pokój. Nie b康嬈ie oboj皻ni!

Kochani, przypominam 瞠 mo瞠cie wzi望 udzia w Book Tour z ,,Drzewem migda這wym".
Za mo磧iwo嗆 przeczytania dzi瘯uj wydawnictwu Sine Qua Non <3

Avatar u篡tkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2016, 52 ksi捫ki 2016,
Doskonale opowiedziana historia. Wci庵aj帷a od pierwszych stron kiedy to na polu minowym ginie malutka siostra bohatera ksi捫ki. Nast瘼nie z jego winy w wi瞛ieniu l康uje jego ojciec, kt鏎y utrzymywa rodzin. Dlatego Ahmad musi wzi望 na swoje barki zarabianie pieni璠zy. Spotyka na swojej drodze nauczyciela, kt鏎ego wiara w jego matematyczne zdolno軼i pomaga mu dosta si na studia. Ahmada spotyka wiele ci篹kich chwil jednak zdarzaj si tak瞠 radosne. 安ietna ksi捫ka, polecam gor帷o
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2016-07-21,
Powie嗆 otwiera oczy na konflikt izraelsko-palesty雟ki i zmusza do refleksji. Po co to wszystko, dok康 to prowadzi, jaki to w og鏊e ma sens? Michelle Cohen Corasanti pomimo swoich korzeni przedstawia histori w spos鏏 obiektywny, dok豉dnie ilustruj帷 rzeczywisto嗆. Na pr騜no rozwodzi si nad wypracowanym warsztatem autorki, bowiem historia skonstruowana jest z dba這軼i o szczeg馧y, z g堯wnym bohaterem, kt鏎y wydaje si autentyczny i od pocz徠ku przyci庵a uwag czytelnika. Jednak nie to w "Drzewie migda這wym" jest najwa積iejsze. Liczy si jego przes豉nie. Nikt, kto przeczyta t powie嗆, nie pozostanie oboj皻nym na losy ludzi cierpi帷ych z powodu konfliktu izraelsko-palesty雟kiego. Wi璚ej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/07/drzewo-migdaowe-michelle-cohen-corasanti.html#more
P騧no ju, g這wa si chyli, a oczy zamykaj. Dwa dni temu by豉 zmiana czasu, jeszcze nie przywyk豉m... Wiem jednak na pewno, 瞠 przeczytana w豉郾ie ksi捫ka by豉 dla mnie niezwyk造m darem i chcia豉bym podzieli si nim z innymi. Od razu, na gor帷o, p鏦i jeszcze nie wysch造 透y. Historia 篡cia profesora fizyki, Palesty鎍zyka Ahmada, to gotowy scenariusz filmowy, tak wiarygodny, 瞠 zacz窸am w internecie szuka informacji na jego temat... A jednak to fikcja. Cho bez w徠pienia pomaga zrozumie skomplikowan sytuacj palesty雟ko- izraelsk. Ksi捫ka ta zapewni wiele wzrusze i nawet gdy lekko zniech璚i w rytm politycznych dysput, wci捫 jeste ciekaw co dalej i dalej wchodzisz coraz bardziej ol郾iony w cudown, kipi帷 od bezmiaru emocji opowie嗆. O pod捫aniu za marzeniami, o sile rodziny i mi這軼i, o wytrwa這軼i, warto軼i pracy, o pokornym d捫eniu ku wytyczonym celom. Wspania豉, wspania豉 powie嗆!!!
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2015-10-25,
M這dy Palesty鎍zyk - Ahmad - 篡je ze 鈍iadomo軼i, 瞠 nie jest w stanie wygra z logik okrutnej wojny. Dorasta w 鈔odowisku przesi彗ni皻ym strachem przed utrat domo, pracy albo 篡cia. Najgorsza jest jednak obawa o bliskich. Nie wiadomo, co przyniesie jutro. W dwunaste urodziny Ahmad staje twarz w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci 篡cie, ojciec z jego winy trafia do wi瞛ienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pa豉 膨dz zemsty, kt鏎a mo瞠 go doprowadzi tylko do zguby. Ahmad musi si zaopiekowa skrzywdzon rodzin i odnale潭 lepsz przysz這嗆 dla siebie. Obdarowany cudownym umys貫m, zdolnym prze豉ma wszelkie matematyczne granice, chce da nadziej sobie, swoim bliskim i udr璚zonej ojczy幡ie. Do przeczytania tej pozycji zach璚i豉 mnie opinia, kt鏎 przeczyta豉m na innym blogu. Przeczytawszy opis od razu wiedzia豉m, 瞠 ksi捫ka jest dla mnie i powinna mi si spodoba. Nie myli豉m si. Bardzo j polubi豉m. Autorka pisz帷 ksi捫k, pos逝篡豉 si prostym j瞛ykiem. Histori ukazana na kartkach papieru, czyta這 mi si szybko i przyjemnie. Jestem pewna, 瞠 ksi捫ka pozostanie w mojej g這wie przez d逝gie lata. Warto wspomnie te o drzewie migda這wym jako o osobnym bohaterze ksi捫ki. To na nie wchodzi Ahmad z bratem, to pod nim zakopano bro, to pod jego cieniem postawiano namiot, kt鏎y by jedynym schronieniem dla Ahmada i jego rodziny. Owe drzewo by這 te 篡wicielem, poniewa to w豉郾ie z jego owoc闚 mam robi豉 dzieciom jedzenie. "Drzewo Migda這we" to ksi捫ka daj帷a nadzieje, pokazuje ona bowiem, 瞠 mo積a osi庵n望 w 篡ciu sukces pomimo r騜nych przeciwno軼i losu. Jedyne co trzeba mie to ch耩 i wytrwa這嗆 w d捫eniu do celu. Jest to r闚nie ksi捫ka o odwadze, mi這軼i, braku akceptacji, rodzinie, nie豉twej przyja幡i, o du瞠j nienawi軼i, o trudno軼i przebaczenia, o strachu, okrucie雟twie, b鏊u i o przekraczaniu 篡ciowych barier. Du篡m plusem powie軼i jest r闚nie to, 瞠 ksi捫ka udowadnia nam to, 瞠 warto cieszy si z tego co mamy dzi, bo jutro tego mie ju nie mo瞠my. Z wielk przyjemno軼i zach璚am do przeczytania tej lektury. Jest to wzruszaj帷a powie嗆, kt鏎a otworzy Wam oczy na sytuacje, kt鏎e dziej si na Bliskim Wschodzie. Polecam! Za egzemplarz do recenzji dzi瘯uj wydawnictwu Sine Qua Non.
Niesamowity debiut autorki o 篡dowskich korzeniach. Ksi捫ka jest dla mnie niezwyk豉 pod tym wzgl璠em, 瞠 autorka nie boi si nazywa rzeczy po imieniu. Pokazuje okrucie雟two Izraelczyk闚 , cierpienie wielu palesty雟kich rodzin, niezwykle wstrz御n窸y mn opisy dzieci, kt鏎e zosta造 ranne w wyniku wybuchu pocisk闚. Jestem pod wra瞠niem, 瞠 autorka otwarcie porusza problem, poniewa moim zdaniem w wiadomo軼iach dramat tych ludzi poruszany jest zdawkowo, jest reporta a za chwil potem problem jest zapomniany. Historia jest opowiedziana z punktu widzenia Palesty鎍zyka 12-letniego Ahmada, kt鏎y przedstawia czytelnikowi okrucie雟two wojny. W swoim kr鏒kim 篡ciu ch這piec doznaje niewyobra瘸lnego z豉, w wyj徠kowo brutalny spos鏏 traci swoj m這dsz siostrzyczk, jego ojciec Baba zostaje aresztowany i z dnia na dzie Ahmad musi sta si g這w rodziny. Ahmad jest niezwykle uzdolniony z matematyki dlatego ze wsparciem Ojca i nauczyciela postanawia i嗆 w tym kierunku. Drzewo migda這we jest tu symbolem bezpiecze雟twa, zapewnia im po篡wienie oraz staje si cennym wspomnieniem. Nie mog豉m si oderwa od lektury, chocia czytanie nie nale篡 do naj豉twiejszych ze wzgl璠u na tre嗆. Michelle Cohen Corasanti pokazuje cierpienia ludzi, kt鏎zy w wyniku wojny trac ca造 sw鎩 dobytek, przerwane dzieci雟two. Zdarzaj si tu jednak radosne chwile je郵i w og鏊e mo積a m闚i o rado軼i. Podkre郵ona zosta豉 tu prawdziwa przyja潯, walka o wolno嗆 oraz sw鎩 nar鏚, nadziej na upragniony spok鎩. Po zako鎍zeniu lektury tre嗆 na d逝go zapisuje si w pami璚i.
Avatar u篡tkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Posiadam, Przeczytane, 52 ksi捫ki (2014),
Dok康 biegnie ch這piec z ok豉dki tej ksi捫ki? Czy pragnie dogoni wolno嗆, kt鏎a ucieka z zaj皻ej przez Izraelczyk闚 palesty雟kiej wioski, czy te pr鏏uje wyrwa si z niedostatku i dobiec do kraju, w kt鏎ym b璠zie m鏬 spe軟i swe marzenia? Je郵i przyjmiemy, 瞠 tym malcem jest Ahmad, g堯wny bohater ksi捫ki pt.: "Drzewo migda這we", to nale瘸這by stwierdzi, 瞠 przed nim jeszcze d逝gi dystans, kt鏎y musi pokona, by znale潭 篡ciowe szcz窷cie. Konflikt izraelsko-palesty雟ki toczony ze zmiennym szcz窷ciem od 1948 roku znamy ju doskonale. Wiemy, jak powsta這 pa雟two Izrael i dlaczego te dwa narody stale nie potrafi doj嗆 do porozumienia. P鎩d幟y zatem o krok dalej i poznajmy ten sam sp鏎 z perspektywy biednej palesty雟kiej rodziny, zamieszkuj帷ej okupowany przez wrogie wojska teren. Sprawd幟y, jak na przestrzeni lat wygl康a造 palesty雟ko-izraelskie stosunki i przekonajmy si, ile trudu kosztuje pogo za w豉snymi marzeniami. Ahmad jest najstarszym z si鏚emki rodze雟twa. Opowie嗆 o swojej rodzinie zaczyna od tragedii. Jego male鎥a siostra zostaje rozerwana przez bomb. Dalej jest ju tylko gorzej. Rodzina traci dom, ojciec trafia do wi瞛ienia, brat zostaje kalek. Wszystkie problemy spadaj na barki naszego bohatera. Na szcz窷cie Ahmad si nie poddaje. Ka盥ego dnia walczy o to, by jego rodzina przetrwa豉 trudne czasy, a w wolnych chwilach ucieka w 鈍iat nauk 軼is造ch, kt鏎e od dawna go fascynuj. Jego jedynym marzeniem s studia na wy窺zej uczelni. Czy ch這pcu z biednej wioski uda si zrobi karier naukow i jak post徙i widz帷 na swej drodze szans wyjazdu z rodzinnego domu? Odpowied na te pytania znajdziecie na kartach "Drzewa migda這wego". Dawno ju nie czyta豉m historii tak wzruszaj帷ej i naznaczonej pierwiastkiem tragizmu, jak ta opowiedziana przez Ahmada. Podczas lektury wprost nie mo積a zliczy cierpie, jakich do鈍iadczy豉 jego rodzina. Niemym 鈍iadkiem ich codziennych zmaga o byt, by這 rosn帷e w pobli簑 domu drzewo migda這we. To ono dawa這 dzieciom rozrywk, dzieli這 si z domownikami swoimi owocami, a p騧niej dzi瘯i swym li軼iom dawa這 cie pochowanym w jego pobli簑 osobom. Tytu這we drzewo reprezentuj帷e otaczaj帷 Ahmada natur by這 r闚nie jedynym sprzymierze鎍em jego ci篹ko do鈍iadczonych przez los bliskich. Smutek i 瘸l powodowany kolejnymi tragediami, kt鏎e bezpo鈔ednio dotyka造 naszego bohatera, miesza si w moim sercu z poczuciem rado軼i, kiedy Ahmad stawia kolejne kroki w swojej naukowej karierze. Ze wszystkich si wspiera豉m jego ci篹k prac i podziwia豉m niebywa陰 inteligencj, dzi瘯i kt鏎ej uda這 mu si pozyska przychylno嗆 篡dowskiego profesora. A gdy wreszcie jego badania zosta造 uwie鎍zone najwy窺z z mo磧iwych nagr鏚, p瘯a豉m z dumy niczym jego rodzicielka. Historia palesty雟kiego ch這pca jest bowiem tak frapuj帷a, 瞠 ani przez chwil nie my郵imy o tym, i mamy przed sob jedynie literack fikcj. "Drzewo migda這we" to nie tylko powie嗆 przedstawiaj帷a 篡cie Palesty鎍zyk闚 na terytorium okupowanym przez wojska Izraela. To tak瞠 zbi鏎 najwa積iejszych wydarze z XX-wiecznej, burzliwej historii obu narod闚. Autorka tej ksi捫ki daje nam niebywa陰 lekcj. Co i rusz przypomina nam o tym, 瞠 warto walczy o swoj przysz這嗆 i wyzby si nienawi軼i, kt鏎a czasem przys豉nia rzeczywisto嗆. Wszystkich zainteresowanych zach璚am, by w czasie lektury tej pozycji usiedli pod tytu這wym drzewem i poznali poruszaj帷 opowie嗆 Ahmada. Naprawd warto!
Avatar u篡tkownika - wwwiolka
wwwiolka
Przeczytane:2014-12-10, Przeczyta豉m, 12 ksi捫ek 2014,
Bardzo przejmuj帷a historia ma貫go ch這pca, jego rodziny i przyjaci馧 na tle konfliktu palesty雟kiego. Rodzinne wi瞛y, zemsta, odkupienie i niezwyk貫 krajobrazy z drzewami migda這wymi. Ciekawe spojrzenie na Bliski Wsch鏚.
Avatar u篡tkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-12-16, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

Mimo 瞠 autorka ma 篡dowskie pochodzenie stworzy豉 histori, która brzmi jak prawdziwe wspomnienia Palesty鎍zyka, który do鈍iadczy tych wszystkich okrucie雟tw. Wyniszczanie spo貫cze雟twa, konfiskata domów, codzienne upokorzenia na punktach kontrolnych, tylko izraelskie autobusy, wi瞛ienie bez postawienia zarzutów i procesu, kradzie ziemi, wody, domów i godno軼i, bombardowanie szkó, zakazy, deportacje, bycie uchod嬈...

Ksi捫ka zaczyna si i ko鎍zy z hukiem. Mówi o niesprawiedliwo軼i, o przebaczaniu. Miny, godzina policyjna, ra膨cy rasizm... Zgony, wypadki, pobicia, wybuchy, nieporozumienia. Po pewnym czasie mia豉m wra瞠nie, 瞠 zbyt wiele okrutnych do鈍iadcze spotyka cz這nków tej rodziny. Ile bólu by豉bym w stanie unie嗆? Kiedy nadszed豚y taki moment, 瞠 nie mog豉bym poradzi sobie z otaczaj帷ym mnie z貫m? Czy do鈍iadczaj帷 codziennie przemocy i widz帷 cierpienie wspó豚raci sta豉bym si bardziej oboj皻ni? Czy "zalewana" obrazami okrucie雟twa popad豉bym w marazm? Czy walczy豉bym? Mam nadziej, 瞠 nigdy si tego nie dowiem...

Niestety postacie s denerwuj帷o jednowymiarowe. Dobre (wr璚z 鈍i皻e) albo do szpiku z貫. Bohaterowie szybko i bardzo cz瘰to zmieniaj zdanie. Pojawia si tak瞠 wiele niespójno軼i w tek軼ie. Abbas jest sparali穎wany a jednak pokonuje wielkie odleg這軼i i niekiedy stoi idealnie pionowo... Portret gównego bohatera jest nierealny. Achmad w ró積ych sytuacjach wyznaje inne zasady i przekonania. Jakby by bezwoln kukie趾, kierowan przez kogo. Kreowany jest tu na cz這wieka idealnego. Od pocz徠ku widzi siebie jako innego. Pomimo niskiego wykszta販enia (bo musi i嗆 do pracy, aby pomóc utrzyma rodzin), jest asem matematyki, a w swych badaniach czyni ogromne post瘼y. I jest nominowany do Nagrody Nobla. Ponadto ratuje ludzi z po瘸ru i jego hojno嗆 nie zna granic.

Narracja uwidacznia sympati do uciskanych (Palesty鎍zyków), wyliczaj帷 krzywdy jakie musz znosi. Jak autorka sama twierdzi napisa豉 t powie嗆, bo "chcia豉 doprowadzi do pokoju mi璠zy Palesty鎍zykami i Izraelczykami" i pokaza, 瞠 "wszyscy jeste鄉y lud幟i i wszyscy jeste鄉y równi". Jednak moim zdaniem narracja powinna zosta wzbogacona punktem widzenia kogo, kogo 篡cie zosta這 zniszczone przez palesty雟kich terrorystów, 瞠by pokaza, 瞠 zawsze jest tak瞠 "druga strona medalu". Mimo 瞠 autorka podkre郵a, 瞠 to nie rasa czy grupa etniczna okre郵a jakimi jeste鄉y lud幟i to Izraelczycy (z wyj徠kiem dwóch lub trzech osób) s tu przedstawiani jako archetyp z豉. Czu tu wr璚z nastrój antyizraelski, antysemicki. Niestety brak tu otwartego pot瘼ienia tych "z造ch" i jest to niepokoj帷e. Nie wspomina si tu tak瞠 o "niewidzialno軼i" kobiet a wszystkie problemy tej wioski spowodowane s przez izraelskich 穎軟ierzy. Ca這嗆 brzmi odrobin nierealnie. Jakby by豉 specjalnie kreowana.

Styl jest ostry, g豉dki, imponuj帷y. A jednak momentami troch monotonny. Cz瘰to powtarzane okre郵enia i zwroty, nienaturalne dialogi i do嗆 d逝gie fragmenty na temat zaawansowanych problemów matematycznych, które nie s逝膨 praktycznie 瘸dnemu celowi. Ponadto symbolika jest tu nieco uproszczona. Bohaterowie wr璚z j czytelnikowi t逝macz.

Mimo wad uwa瘸m, 瞠 warto pozna t histori o rodzinie, przyja幡i, stracie i przebaczeniu. Bolesn, a jednocze郾ie pe軟 nadziei. Wzywaj帷 do tolerancji i pokoju. Ukazuj帷 wiele sposobów walki o sprawiedliwo嗆 z honorem. Informuj帷 i edukuj帷. Przypominaj帷, 瞠 mo瞠 by lepszy sposób podzielenia tych ziem. Uosabiaj帷 prawdziwe znaczenie mi這軼i i bezinteresowno軼i. Histori, która zabra豉 mnie w 鈍iat biedy, wojny, przemocy, cierpienia. I uzmys這wi豉, 瞠 to w豉郾ie ludzie s najbardziej okrutnym mieszka鎍em ziemi.

Avatar u篡tkownika - Elfik_Book
Elfik_Book
Przeczytane:2014-12-11, Przeczyta豉m,

Mi璠zy Izraelem, a Palestyn trwa wojna. Izrael chce zdoby ziemi palesty雟k. Dwa narady, dwie religie dziel ludzi i sprawiaj, 瞠 wojna staje si okrutna i bestialska. Wszystkim brutalnym rzeczom przygl康aj si dzieci, które nie s niczemu winne. W豉郾ie takim dzieckiem jest Ahmad. Od najm這dszych lat musi si przygl康a przemocy i 鄉ierci. Musi sobie poradzi, gdy z ka盥 chwil jego 篡cie staje si gorsze, a wreszcie nie wiadomo, czy to w ogóle da si nazwa 篡ciem. Ci捫 na nim wyrzuty sumienia. To by豉 tylko impulsywna decyzja ma貫go dziecka, które nie wiedzia這, co si w okó niego dzieje, a zawa篡豉 na ca造m 篡ciu rodziny. Czy wybitne zdolno軼i Ahmada pozwol prze篡 rodzinie? Czy po tych wszystkich strasznych wydarzeniach mo積a 篡 jeszcze normalnie? Zapomnie o nich?

O "Drzewie migda這wym" s造sza豉m wiele pozytywnych opinii. Zaintrygowa這 mnie to, poniewa nie spotka豉m si jeszcze z ksi捫k, która porusza豉by ten temat. Wojna mi璠zy Izraelitami, a Palesty鎍zykami jest tylko dla nas faktem... niczym wi璚ej. A jednak jest to temat, który powinien zwróci nasz uwag. Nie jest to odleg貫 wydarzenia, które znamy wy陰cznie z kart podr璚znika od historii. W豉郾ie dlatego z takim zafascynowaniem zacz窸am czyta t ksi捫k.

Historia opowiada o 篡ciu wybitnego cz這wieka, który musia poradzi sobie ze 鄉ierci i cierpieniem. Ahmada poznajemy jako siedmioletniego ch這pca, który by 鈍iadkiem tragicznej 鄉ierci swojej m這dszej siostry. Od tej chwili bacznie przygl康amy si jego 篡ciu, które z czasem zamienia si w piek這. Powie嗆 pokazuje nam sceny, których nawet nie umiemy sobie wyobrazi, gdy nigdy czego takiego nie prze篡li鄉y. Jest to dla nas abstrakcja, która niestety okazuje si prawdziwa. Mimo tych wszystkich brutalnych scen, przera瘸j帷ych wydarze znajdujemy w tej historii nadziej, która jest pot篹na i silna. Wed逝g mnie jest to mistrzostwo pani Corasanti. Trudno wyobrazi sobie ksi捫k, pokazuj帷 wojn od najstraszniejszej strony, a tymczasem da nadziej i wiar. To niezwyk貫 jakich uczu dozna豉m, czytaj帷.

Ksi捫ka sprawi豉, 瞠 zacz窸am docenia swoje 篡cie. Mimo 瞠 jestem optymistk, cz瘰to narzekam. A historia Ahmada sprawi豉, 瞠 zada豉m sobie pytania: "Czy mam na co narzeka? Czy nie jestem szcz窷liwa?". W porównaniu do bohaterów powie軼i mam co je嗆, nie musz si martwi, 瞠 w ka盥ej chwili mój dom zostanie zniszczony, a rodzina zamordowana. 砰j bez l瘯ów, a rodzina Ahmada nie dosta豉 tego daru. Bardzo mi si te podoba這, 瞠 autorka ukaza豉 konflikt z obu stron, mimo 瞠 gównym bohaterem by Palesty鎍zyk. Corasanti pokazuje nam polityk, jej dzia豉nie, lecz ostatecznie pozwala nam decydowa i wyra瘸 w豉sne zdanie na ten temat. Nie narzuca nam niczego. Decyzja nale篡 wy陰cznie do nas.

Poza tym nie mo積a nie pokocha Ahmada. Jest to posta niezwyk豉, pe軟a wiary i zaufania. Ukazuje ludzkie s豉bo軼i oraz mo磧iwo軼i, które s wielkie. To jest wola 篡cia, która sprawia, 瞠 rzeczy trudne lub wr璚z niemo磧iwe s wykonalne, gdy tylko chce si zapewni bezpiecze雟two rodzinie, a 瞠by to zrobi trzeba 篡. To nie jest historia pe軟a akcji. Czasami jest powolna i mozolna, tak jak nasze 篡cia. Gdy czyta豉m, czu豉m si, jakbym nale瘸豉 do tamtego 鈍iata i ode mnie zale瘸這 wiele rzeczy. Moje 篡cie przebiega這 dok豉dnie tak, jakbym tam by豉.

Powie嗆 mimo prostego j瞛yka i wielu wydarze jest trudna. Trzeba si skupi i wysili ca陰 swoj wyobra幡i. Jak wcze郾iej pisa豉m, da豉 mi ona now wiedz i namiastk rzeczy, o których nie mia豉m poj璚ia, zmieni豉 moje spojrzenie na 鈍iat. Zyska豉m nadziej po陰czon z realizmem i wiedz. Polecam j ka盥emu, kto jest na tyle dojrza造 i silny, by przeby drog przez piek這.

Avatar u篡tkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2014,
Niekt鏎e w徠ki potraktowane s bardzo po 貫bkach, ale jestem w stanie to wybaczy bior帷 pod uwag fakt, 瞠 ksi捫ka opisuje wydarzenia z prawie ca貫go 篡cia pewnego ch這pca. A jest to 篡cie niezwyk貫. Naznaczone cierpieniami, ale i sukcesami (czasami mia豉m wra瞠nie, 瞠 popadamy ze skrajno軼i w skrajno嗆, ale mo瞠 taki by zamys autorki). Narracja poprowadzona bardzo lekko, mimo ci篹kich temat闚 豉two si to czyta. My郵, ze ka盥y znajdzie tu w徠ek dla siebie, a dla wielu czytelnik闚 ta ksi捫ka, tak jak mnie, mo瞠 otworzy oczy na pewne historyczne fakty z konfliktu w Palestynie.
Avatar u篡tkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-09-27, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2014 ,
Do przeczytania "Drzewa migda這wego" zach璚i豉 mnie pi瘯na ok豉dka. Na szcz窷cie, na ok豉dce nie sko鎍zy這 si. Okaza這 si, 瞠 tre嗆 ksi捫ki jest r闚nie fascynuj帷a i a trudno uwierzy, 瞠 wysz豉 spod pi鏎a debiutantki. Na fabu喚 sk豉da si historia 篡cia m這dego Palesty鎍zyka Ahmada, w tle toczy si konflikt palesty雟ko-izraelski. G堯wny bohater ma umys 軼is造, uwielbia matematyk, fascynuje si fizyk. Wydawa by si mog這, 瞠 talent ten zostanie zmarnowany, jednak nikt nie wie, co los mu pisze. Jedna noc zawa篡豉 na 篡ciu i tak ju okaleczonej rodziny. Ojciec zosta aresztowany, po czym trafia do ci篹kiego wi瞛ienia. Uznano go za terroryst. 12-letni Ahmad musia przej望 na siebie obowi您ki g這wy rodziny. Przesta chodzi do szko造, bo musia utrzyma rodzin. Po pracy uczy go nauczyciel, kt鏎y ju dawno zauwa篡 w nim pewien potencja. Za jego namow, Ahmad postanowi zawalczy o stypendium naukowe. Ta chwila i ta decyzja zmieni豉 篡cie Ahmada i jego rodziny. Autorka du穎 miejsca po鈍i璚i豉 konfliktowi izraelsko-palesty雟kiego. Pokaza豉, 瞠 nienawi嗆 wznieca nienawi嗆, jednak mo磧iwe jest zwalczanie z豉 dobrem. Or璠ownikiem dobra by ojciec bohatera Baba. Pomimo tego, 瞠 do鈍iadczy z豉 ze strony Izraelczyk闚 nie 篡wi do nich urazy. On jako pierwszy i chyba jedyny z rodziny z rado軼i przyj掖 wiadomo嗆 o 郵ubie Ahmada z Nor, 砰d闚k. Postaw tak z powodzeniem zaszczepi w Ahmadzie. Niestety, jego 穎na i m這dszy syn Abbas 篡li nienawi軼i do narodu 篡dowskiego. Powie嗆 ta pokazuje r闚nie, jak wyra幡e s r騜nice pomi璠zy mentalno軼i Palesty鎍zyk闚 篡j帷ych w mie軼ie, a tych mieszkaj帷ych w wioskach po這穎nych w g喚bi kraju. Wreszcie to, 瞠 przedstawiciele dw鏂h zwalczaj帷ych si narod闚 wsp鏊n prac mog dokona wielkich rzeczy.
Ka盥ego dnia docieraj do nas potworne wie軼i dotycz帷e wojny. Lecz nawet je郵i 郵edzimy programy informacyjne i najnowsze wydarzenia, nie jeste鄉y w stanie wyobrazi sobie, co prze篡waj osoby, kt鏎e z wojn 篡j oko w oko. Cywile, kobiety i dzieci. W豉郾ie z takim 篡ciem zmaga si Ahmad, kt鏎ego poznajemy jako ma貫go ch這pca. Dla Ahmada wojna i konflikt izraelsko-palesty雟ki s codzienno軼i. On i jego bliscy obserwuj, jak stopniowo ich rodzina jest pozbawiana ka盥ego przywileju: maj徠ku, domu, a przede wszystkim swobody i praw. Zamieszkuj w niewielkiej chatce obok wielkiego migda這wca. Drzewo to odegra w historii niebagateln rol. Stanie si miejscem do zabaw, przyjacielem, punktem obserwacyjnym, a w pewnej chwili r闚nie i 篡wicielem rodziny. W dniu swoich dwunastych urodzin Ahmada dotyka wielkie nieszcz窷cie. W wyniku nieprzemy郵anych dzia豉 ch這pca ginie jego siostra, a ojciec uznany za terroryst trafia do wi瞛ienia. Na barki Ahmada spada obowi您ek utrzymania rodziny. R闚nocze郾ie nieprzeci皻nie inteligentny ch這pak nie porzuca marze o studiach matematycznych i lepszym 篡ciu dla swoich bliskich. Bardzo trudno jest ubra w s這wa emocje, kt鏎e towarzyszy造 mi podczas lektury tej powie軼i. By ich ogrom, zdarza造 si chwile, gdy bra造 mnie we w豉danie. Przelewa造 si 透ami i odznacza造 chwilami milczenia, gdy musia豉m zamkn望 ksi捫k i po prostu poby w ciszy. Jednak ogromnie ciesz si, 瞠 pozna豉m t histori, wed逝g mnie to ksi捫ka, kt鏎a ludziom po prostu jest potrzebna. By mogli si璕n望 my郵 nieco dalej ni srebrzysty ekran telewizora. Nie twierdz, 瞠 Drzewo Migda這we uka瞠 ca貫 t這 konfliktu, o kt鏎ym wi瘯szo嗆 z nas nie ma bladego poj璚ia. Jednak z pewno軼i podkre郵i jego ludzk stron. T, po kt鏎ej znajduj si cywile, kobiety i male鎥ie, bezbronne dzieci... Michelle Cohen Corasanti - autorka powie軼i Drzewo Migda這we - jest 砰d闚k. Zdaj sobie spraw z tego, 瞠 powielam informacj, kt鏎a ukaza豉 si w niemal ka盥ej recenzji tej ksi捫ki. Jednak w jaki spos鏏 mam pomin望 fakt, 瞠 tak empatyczny obraz sytuacji Palesty鎍zyk闚 wyszed spod pi鏎a osoby, kt鏎a wed逝g za這瞠 mia豉 sta po drugiej stronie barykady? Autorka Drzewa migda這wego sama podkre郵a, 瞠 to studia na Hebrajskim Uniwersytecie otworzy造 jej oczy na dramatyczny los mieszka鎍闚 Palestyny. Drzewo Migda這we do debiut pisarki, jednak jest to debiut o doskona造m warsztacie, dojrza造 i przemy郵any. Michelle Cohen Corasanti zadba豉 o realizm swojej historii: obok przera瘸j帷ych dzia豉 wojennych toczy si codzienne 篡cie mieszka鎍闚 zak徠ka, w kt鏎ym od ponad pi耩dziesi璚iu lat nie ma pokoju. W swojej opowie軼i autorka przemyca wiedz na temat miejscowych zwyczaj闚, obrz璠闚 i 鈍i徠. G堯wnym przekazem Drzewa migda這wego wydaje si by jednak manifest przeciwko podzia這m, nienawi軼i i walkom. Przeciwko rozlewowi krwi, kt鏎y wci捫 poch豉nia kolejne niewinne ofiary. Drzewo migda這we jest powie軼i wzruszaj帷, emocjonuj帷 i przera瘸j帷a. Powie軼i o poszukiwaniu swojego miejsca w 篡ciu, o d捫eniu do uzyskania podstawowych praw. O wierze, nadziei i przebaczeniu. Pi瘯nie wydan, zapadaj帷 w pami耩, niezwyk陰. Nie豉tw, ale potrzebn. Polecam gor帷o.
Avatar u篡tkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,

"Cz這wiek, cz這wiekowi ten los zgotowa".

Konflikt izraelsko-palesty雟ki nabiera na sil . Z ka盥ym dniem ro郾ie bilans ofiar. Przykre jest to, 瞠 najliczniejsz grupa ofiar stanowi cywile ze Strefy Gazy.

Konflikt izraelski-palesty雟ki sta si inspiracj do napisania przejmuj帷ej powie軼i pt. "Drzewo migda這we" . Autorka jest  Michelle Cohen Corasanti, pisarka znaj帷a temat z w豉snego do鈍iadczenia, jak i obserwacji postanowi豉 (mimo, 瞠 jest Izraelitk) pokaza, z jakim brzemieniem przychodzi 篡 mieszka鎍om Strefy Gazy..

Gównym bohaterem, jak równie narratorem jest dorastaj帷y Palesty鎍zyk- Ahmad. Ahmad rozpoczyna swoja bolesna opowie嗆 od momentu, gdy jego malutka siostrzyczka bez kontroli wysz豉 z domu i wchodzi w granic strefy zamkni皻ej , zaminowanej. Niestety dochodzi wybuchu. Dziewczynka umiera. Rodzina Ahmada, wyró積iaj帷a si nadzwyczajn prawo軼i prze篡wa nie jedno nieszcz窷cie. Rodzina zostaje pod nakazem natychmiastowej wykonalno軼i wysiedlona ze swoich ziem. Izraelczycy stale przesuwaj granic zamieszkania swoich obywateli, a nieszcz瘰nych Palesty鎍zyków.

Rodzina Ahmada za swoj dobro i prawo嗆 doznaje samych "kopni耩" od losu. Ojciec bohatera zostaje oskar穎ny o terroryzm i osadzony we wi瞛ieniu, o zaostrzonym rygorze, m這dszy brat ulega ci篹kiemu wypadkowi, kolejna siostra zostaje zabita przez izraelskich 穎軟ierzy. Ahmad musi z dnia na dzie sta si g這w rodziny. Zaczyna ci篹ko pracowa, by matka z reszt rodze雟twa mog豉 篡 skromnie, ale 篡. Rodzina mieszka w namiocie pod tytu這wym drzewem migda這wca.
Ahmad nie jest zwyczajnym ch這pcem. Wyró積ia si wysokim poziomem IQ oraz zdolno軼iami matematycznymi. Od najm這dszych lat interesuj go ksi捫ki. Nagle przed ch這pcem otwieraj si nowe mo磧iwo軼i. Ahmad wygrywa konkurs matematyczny i otrzymuje stypendium na izraelskiej uczelni.....

Michelle Cohen Corasanti stworzy豉 przejmuj帷, g喚boko wzruszaj帷 powie嗆. Z ka盥 wypowiedzi Ahmada czu豉m coraz wi瘯sze wspó販zucie dla Palesty鎍zyków, a coraz wi璚ej niech璚i wzgl璠em 砰dów.
Czytaj帷 t powie嗆 mo積a doj嗆 do wniosku, 瞠 Izrael staje si oprawc, katem oraz tym narodem, który za przyzwoleniem oraz na oczach ca貫go 鈍iata prze郵aduje inn nacj.
Okrucie雟two p造nie z ka盥ej strony. Ból, bieda, 鄉ier to chleb powszedni ka盥ego Palesty鎍zyka. Izrael spycha, dyskryminuje, poni瘸, zastrasza i demonizuje Palesty鎍zyków, a pó幡iej si dziwi, 瞠 ro郾ie opozycja i si造 zbrojnie stawiaj帷e im zbrojny odpór.

Bohater jest smutnym przyk豉dem palesty雟kiego dziecka, które jest skazane na odnalezienie swojej 篡ciowe drogi w bardzo trudnej sytuacji politycznej.
W sytuacji wojny nie liczy si co umiesz, co chcia豚y osi庵n望. Liczy si tylko tylko twoje pochodzenie i kolor skóry.

Czyta豉m t powie嗆 i p豉ka mnie si chcia這. By mo瞠 , gdyby ci, którzy maj faktyczny wp造w na sytuacj polityczno-gospodarcz Strefy Gazy przeczytali j, to  by szerzej otworzyli oczy na ten konflikt i na panoszenie si narodu izraelskiego.

Ksi捫ka jest debiutem, ale moim zdaniem jest to m康ra, dojrza豉 proza. Przes豉nie p造n帷e z niej jest widoczne, bardzo aktualne . Boleje nad faktem, 瞠 niestety to przes豉nie nie straci na wa積o軼i  jeszcze przez d逝gie lata.

Polecam naprawd. Wzruszenie, refleksja, ale i obalenie mitu PALESTY哸ZYK=TERRORYSTA gwarantowane.

Avatar u篡tkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,
O "Drzewie migda這wym" ka盥y czytelnik musia ju s造sze. Ca趾iem niedawno zrobi這 si o nim naprawd g這郾o i nie by to na pewno rozg這s maj帷y na celu wypromowa kiepsk histori ubran w 豉dn ok豉dk. Przede wszystkim, jestem pod ogromnym wra瞠niem samej autorki, kt鏎a bardzo rozs康nie wypowiada si o konflikcie izraelsko-palesty雟kim. Tym bardziej podziwiam j za ukazanie w "Drzewie migda這wym" perspektywy Palesty鎍zyk闚, a przecie sama jest 砰d闚k i jej gest, cho dla jednych jest zdrad w豉snego narodu, dla innych oznacza symboliczny pierwszy krok, na kt鏎y powinny odwa篡 si obydwie strony; spojrza豉 na 鈍iat oczami drugiego cz這wieka. Jak zwykle, nie chc pisa o samej tre軼i, by zbyt wiele nie zdradzi, ale musz si przecie jako do niej odnie嗆. Historia Ahmada Hamida podzielona jest na cztery cz窷ci, kt鏎e stanowi w pewnym sensie r騜ne fazy jego 篡cia. Na pocz徠ku poznajemy rodzin ch這pca i jeste鄉y 鈍iadkami wielu 豉mi帷ych serce tragedii. 妃ier, przymusowe przeprowadzki i roz陰ka z bliskimi s na porz康ku dziennym - tak samo, jak zupe軟ie niespodziewane ostrza造 i kolejne utraty dachu nad g這w. Mimo tocz帷ego si w tle konfliktu, Ahmad stara si prowadzi w miar normalne 篡cie; jak ka盥y w jego wieku bawi si i chodzi do szko造. Jako najstarsze dziecko, w pewnym momencie musi zast徙i swojego nieobecnego ojca i w wieku dwunastu lat staje si g這w rodziny. Cho jest utalentowany, zamiast rozwija swoje pasje, musi pracowa, by jego matka i rodze雟two mieli z czego 篡. Kiedy pojawia si szansa na wyrwanie si z okropnej rzeczywisto軼i, ch這pak od razu j chwyta, mimo licznych protest闚 ze strony rodzicielki. Ojciec, z kolei, widzi w wyje寮zie na studia szans Ahmada na pogodn przysz這嗆 dla wszystkich. Niesamowity talent do przedmiot闚 軼is造ch staje si dla g堯wnego bohatera przepustk do lepszego 鈍iata, a jego pieni康ze i wp造wy daj mo磧iwo嗆 rozwini璚ia skrzyde reszcie licznej rodziny. Ale czy to wystarczy, by pokona wszystkie trudno軼i? Czy uda si stopi l鏚, kt鏎y sku serce jego m這dszego brata, Abbasa, dla kt鏎ego Ahmad to zdrajca i tch鏎z? Historia r闚nie pi瘯na, co nieprawdopodobna, ale nie chodzi wcale o pokazanie przykrej rzeczywisto軼i, kt鏎a jest bliska prawdzie. Ta opowie嗆 o ch這pcu, kt鏎y wyrwa si z piek豉, by wr鏂i i pom鏂 swoim bliskim, pi瘯nie ilustruje marzenia zwyk造ch ludzi, 瞠by tam, gdzie dzieje si 幢e zapanowa w ko鎍u pok鎩 i spok鎩. Ale to b璠zie mo磧iwe tylko wtedy, gdy obydwie strony od這膨 bro i puszcz w niepami耩 swoje uprzedzenia. Potrzebna jest mi這嗆, tolerancja, zaufanie, ch耩 wsp馧pracy, i umiej皻no嗆 ust瘼owania. Tylko tak uda si zako鎍zy ka盥y jeden konflikt na 鈍iecie. Ksi捫ka jest pi瘯nie wydana i pe軟o w niej kwiat闚 drzewa migda這wego, kt鏎e jest tak istotnym symbolem w tej opowie軼i. Ta ro郵ina daje cie, jest miejscem dzieci璚ych zabaw, cudownie kwitnie i rodzi owoce, kt鏎e s podstaw kuchni w domu g堯wnego bohatera. Mimo tocz帷ej si latami wojny, migda這wiec ci庵le stoi w tym samym miejscu i stanowi symbol wytrwa這軼i i niegasn帷ej nadziei na lepsze jutro. Michelle Cohen Corasanti napisa豉 powie嗆, obok kt鏎ej nie mo積a przej嗆 oboj皻nie i kt鏎 wszystkim polecam. "Drzewo migda這we" to historia, kt鏎a uczy, 瞠 nienawi嗆, niczym chwast, niszczy wszystko, co stanie na jego drodze i raz zasiana, jest trudna do usuni璚ia, ale przecie nie niemo磧iwa. W ka盥ym momencie mo積a rozpocz望 篡cie na nowo i d捫y do naprawy stosunk闚 mi璠zyludzkich. Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Avatar u篡tkownika - grejfrutoowa
grejfrutoowa
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Michelle Cohen Corasanti debiutowa豉 powie軼i ,,Drzewo migda這we". Ksi捫ka ukaza豉 si w Polsce w 2014 roku. Wyda這 j wydawnictwo SQN. Ahmad jest Palesty鎍zykiem. Jego ojciec maluje, matka zajmuje si domem i licznym rodze雟twem ch這paka. Gdy pewnego dnia gnie siostra Ahmada, a jego rodzina zostaje wyrzucona z domu, wszystko si zmienia. Ch這pak szybko dojrzewa - zdaje sobie spraw z tego, 瞠 konflikt o ziemi zagra瘸 jemu i jego bliskim. Gdy w nocy spotyka m篹czyzn, kt鏎y zakopuje bro pod drzewem migda這wca problemy tylko si nasilaj. Bro zostaje znaleziona, a Baba, ojciec ch這pca, zostaje oskar穎ny o jej posiadanie. Dom zostaje spalony, umiera siostra Ahmada, a jego ojciec zostaje uwi瞛iony. W Abbasie, bracie Ahmada, rodzi si nienawi嗆. Ahmad musi zrezygnowa z nauki - jego rodzina go potrzebuje. Zaczyna pracowa, cho ma zaledwie dwana軼ie lat. Nie oci庵a si, nie narzeka na b鏊 i nisk stawk. Nie m闚i matce, 瞠 to przez niego ojciec jest wi瞛iony. Wie o tym tylko Baba. Ahmad pracuje wraz z bratem, lecz gdy ten ulega wypadkowi, musi sam utrzymywa rodzin i pomaga. Nauczyciel, kt鏎y wcze郾iej uczy ch這pca, nie pozwala mu zaniecha nauki. Ahmad ma dar - potrafi bez problem闚 poradzi sobie z zadaniami z dziedzin fizyki i matematyki. Udaje mu si wygra konkurs i zdoby stypendium, kt鏎e pozwala mu studiowa. Matka jest niezadowolona, ale ojciec go wspiera - w ko鎍u je郵i si wykszta販i, b璠zie zarabia wi璚ej, a dzi瘯i temu lepiej pomo瞠 rodzinie. Pierwszoosobowa narracja Ahmada pokazuje go od najm這dszych lat. Dzi瘯i temu dowiadujemy si, w jakich warunkach 篡, z czym musia si zmierzy. Jego historia zaczyna si w 1955 roku. Na Wschodzie rozgrywa si konflikt palesty雟ko-izraelski. Wojna, godzina policyjna, trudno軼i w za豉twieniu czegokolwiek to tylko niekt鏎e ze spraw, z kt鏎ymi musi zmierzy si g堯wny bohater. Innym w徠kiem jest nietolerancja, kt鏎 czytelnik spotyka na ka盥ym kroku i wrogo嗆 ludzi wobec innych ludzi. J瞛yk jest 豉dny, plastyczny. Od pierwszych zda mo瞠my przenie嗆 si do innego 鈍iata, poczu specyficzny klimat Wschodu. Wszystkie s這wa ze 鈍iata arabskiego zosta造 wyja郾ione - przypisy znajduj si na dole strony i u豉twiaj czytanie. Nie ka盥y jednak wczuje si w t pozycj - nie wszystko jest jasne od pierwszych jej strony (np. to, czemu Baba nazywany jest Bab a nie ojcem). Poza tym utrudnieniem mog by r闚nie kwestie matematyczne, fizyczne, kt鏎e pojawiaj si w powie軼i. Mimo wszystko czyta si szybko i p造nnie, a historia jest wci庵aj帷a. G堯wny bohater nie mia 豉twego 篡cia. Ilekro wydaje si nam, 瞠 wszystko uk豉da si pomy郵nie, los postanawia z niego zadrwi. Wiele razy mia豉m wra瞠nie, 瞠 tradycja, pochodzenie spo貫czne i 鈔odowisko sprawiaj, 瞠 Ahmad powinien by jeszcze bardziej nieszcz窷liwy, ale wcale tak nie by這. W ksi捫ce znajdziemy nie tylko w徠ki wojenne i religijne, ale te kulturowe, mi這sne, rodzinne oraz naukowe. Og鏊nie ksi捫ka warta jest uwagi. Warto zajrze, poczu klimat Wschodu, zobaczy z czym musi sobie radzi cz這wiek, kt鏎y mieszka w tym obszarze. Poza tym to powie嗆 pe軟a ciep豉, niesamowitych zwrot闚 akcji, ale te nienawi軼i, niezrozumienia, sukces闚 i wybaczenia. Mieszanka, kt鏎a sprawia, 瞠 od ksi捫ki nie mo積a si wprost oderwa. Polecam tym, kt鏎zy szukaj czego niebanalnego, zmuszaj帷ego do refleksji. To pozycja nie豉twa, ale warta uwagi.
Avatar u篡tkownika - kasiexa90
kasiexa90
Przeczytane:2014-07-02, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
"Tylko przebaczenie mo瞠 przerwa spiral nienawi軼i" "Drzewo migda這we" to znakomity debiut Amerykanki 篡dowskiego pochodzenia. Michelle Cohen Corasanti sp璠zi豉 7 lat w Izraelu, gdzie obserwowa豉 konflikt 篡dowsko-palesty雟ki. Ksi捫ka zosta豉 ju przet逝maczona na kilkana軼ie j瞛yk闚, dzi瘯i czemu poruszy豉 i wzruszy豉 czytelnik闚 na ca造m 鈍iecie. Akcja powie軼i dzieje si w Palestynie, w drugiej po這wie XX wieku, kiedy to w zaparte trwa konflikt 篡dowsko-palesty雟ki. Palesty鎍zycy 篡j przesi彗ni璚i strachem o siebie i o swoich najbli窺zych, z ci庵陰 niepewno軼i w sercu: co zdarzy si jutro. Nie jest inaczej z Ahmadem, kt鏎y ma zaledwie 12 lat, a nie my郵i o zabawie lecz o tym, jak najlepiej jest zatroszczy si o swoj rodzin. I chocia dwunasta rocznica jego urodzin powinna by mi豉, niestety tak nie jest, bo oto ojciec trafia do wi瞛ienia, przybywa wojsko, kt鏎e rujnuje ich dom do zera, siostra umiera, a brat przepe軟iony jest nienawi軼i. Ten dzie sprawia, 瞠 Ahmad chce wzi望 los rodziny w swoje r璚e. Bardzo istotn rzecz w tej ca貫j historii jest fakt, 瞠 ch這piec ma niesamowite zdolno軼i matematyczne. Z pomoc nauczyciela Ahmad bierze udzia w konkursie, w kt鏎ym wygrywa stypendium naukowe i studia. To wydarzenie mo瞠 zmieni 篡cie ch這paka. "Drzewo migda這we" nie jest autentyczn histori, chocia autorka wplot豉 w powie嗆 prawdziwe wydarzenia. Jednak ksi捫k czyta si w taki spos鏏, jakby by這 si naocznym 鈍iadkiem wydarze. Jest to 鈍ietna opowie嗆 o mi這軼i i przyja幡i, o silnych wi瞛ach jakie 陰cz rodzin, a w tle obraz wyniszczaj帷ego konfliktu 篡dowsko-palesty雟kiego, kt鏎y ukazany jest bardzo drastycznie. Powie嗆 Corasanti trafi豉 w moje serce. Sprawi豉, 瞠 si wzruszy豉m, a ponadto na ca造 konflikt, kt鏎y dzieje si w Izraelu spojrza豉m z ca趾iem innej perspektywy. Spojrza豉m na zwyk造ch ludzi, kt鏎zy musz tam 篡 i jako sobie radzi z ca造m z貫m, kt鏎e ich tam spotyka. Dzi瘯i pierwszoosobowej narracji sta豉m si prawdziw uczestniczk wydarze. Niestety ksi捫ka nie jest dla wszystkich. My郵, 瞠 nie ka盥y jest w stanie przej嗆 przez ten trudny obraz 鈍iata, kt鏎y w powie軼i serwuje nam autorka. Nie jest to ksi捫ka, kt鏎 przeczytamy i od這篡my na p馧k. Jest to powie嗆, przy kt鏎ej trzeba przystopowa i po鈍i璚i chwil na refleksj. I cho czytaj帷 "Drzewo migda這we" nie chce si przesta, to ci篹ko jest mie przed oczami drastyczne obrazy 鄉ierci i kl瘰ki cz這wieka. "Drzewo migda這we" to m康ra, poruszaj帷a i chwytaj帷a za serce powie嗆. Zdecydowanie warto po ni si璕n望, da szans tej historii o sile mi這軼i, cenie nienawi軼i i drodze ku odkupieniu. Jestem pewna, 瞠 po przeczytaniu tej ksi捫ki inaczej spojrzycie na 鈍iat, z ca趾iem innej strony. Ja jestem pod ogromnym wra瞠niem tej powie軼i i mam nadziej, 瞠 tak b璠zie r闚nie w Waszym przypadku.
Nienawi嗆 niszczy cz這wieka. Konflikty pomi璠zy krajami trwaj nie od dzi. 皋軟ierze morduj帷y niewinne dzieci, pola z minami, tortury i b豉ganie, kt鏎e przemienia si w cichy, ledwie dos造szalny szept. Jak znale潭 bezpieczne schronienie, gdy trwa wojna a Ty nie masz ani grosza? Za co kupi worek ry簑, aby zaspokoi g堯d? Pytanie jest jedno: JAK MASZ PRZETRWA? Drzewo migda這we nie zalicza si do prostych i przyjemnych ksi捫ek. Jest to trudna i ci篹ka do schrupania jak orzech tematyka, bo czy og馧em m闚i帷 wojna wlicza si w lekk lektur? Nie ale mimo wszystko czyta si j jednym tchem. Autorka powie軼i zaskakuje i przyprawia o dreszcze czytelnika ju od pierwszych stron, dzi瘯i bogato opisanym t貫m wojny, gdzie pojawia si 鄉ier a w tle roznosi si zapach n璠zy i g這du. W tej krainie 篡je si strachem i nadziej o lepsze jutro. Tutaj ka盥y dzie jest na wag z這ta. Ka盥y nasz wyb鏎 stanowi wa積 rol w 篡ciu, o czym doskonale opowiada nam sam bohater podejmuj帷y wielkie ryzyko. Ahmad od dziecka interesuje si fizyk i matematyk, w tych dziedzinach jest prawdziwym mistrzem. Gdyby nie propozycja jego nauczyciela i wzi璚ie udzia逝 w konkursie, pewnie nadal tkwi豚y w dzielnicach n璠zy. Do tej pory mieszka upchni皻y z rodzin w namiocie, gdzie noce s zimne, a dni upalne. Robaki obsiadaj cz這wieka, a w deszczowy dzie, krople przedzieraj si do wewn徠rz. Wstawa i budzi by si g這dny. Gdy co udaje mu si osi庵n望, on nie przestaje my郵e o najbli窺zych. Spe軟ia obietnice ojca. Nadal pozostaje skromny. Gdy spotka go co przyjemnego, p騧niej to traci. Ca豉 jego historia dowodzi o tym, 瞠 nawet cz這wiek, kt鏎y co osi庵n掖 w 篡ciu i jest na wy窺zym szczeblu kariery, nie zawsze mia dostojne 篡cie. I co najwa積iejsze, ka盥a wojna niesie ze sob 鄉ier. Jego historia, by豉 moj histori. To wszystko jest idealnie prze這穎ne na karty powie軼i - pe軟a burza emocji! Wyobra幡ia dzia豉 w taki spos鏏, 瞠 masz przed sob obraz w ka盥ym najdrobniejszym detalu. G堯wny bohater - Ahmad, ma swojego przyjaciela - Bab (ojca), kt鏎y jest jego drogowskazem. To jego nauczyciel, kt鏎y przekazuje mu wiele m康rych my郵i, m.in. 瞠 nie mo積a 篡 gniewem i 篡wi urazy w stosunku do ludzi, kt鏎zy s chocia瘺y innego wyznania. W ko鎍u to nienawi嗆 niszczy cz這wieka. . Pokocha豉m t histori i nigdy, nigdy jej nie zapomn.Ahmad przetrwa t walk ale poni鏀 te ogromne straty."Drzewo migda這we" w tym momencie dla mnie jest ju Bestsellerem.
Avatar u篡tkownika - Agnesja
Agnesja
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
砰cie nie zawsze jest adekwatne do tego, jakie mamy o nim wyobra瞠nia i jakie snujemy plany z nim zwi您ane. Tak naprawd nie mamy si造 zmierzy si z jego niesprawiedliwo軼i, oszustwem i fa連zywymi obietnicami. W tym wszystkim jednak jedno jest pewne - warto wierzy w swoje mo磧iwo軼i i marzenia. W闚czas przeciwno軼i losu mog okaza si pomocne w ich osi庵ni璚iu. Michelle Cohen Corasanti przekazuje nam ow cenn wiedz w swojej debiutanckiej powie軼i ,,Drzewo migda這we". A to tylko jedna z wielu prawd, niekiedy r闚nie wstrz御aj帷ych ca造m 鈍iatem, kt鏎e przedstawia w ksi捫ce. Ahmad Hamid to m這dy Palesty鎍zyk, na kt鏎ego pe軟ym imieniu mo積a po豉ma sobie j瞛yk. Ju jako siedmiolatek staje w obliczu rodzinnej tragedii, trac帷 jednego z cz這nk闚 rodziny. Nied逝go p騧niej zostaje zmuszony do pomocy w przemycie broni, przez co jego ojciec trafia do wi瞛ienia na czterna軼ie lat. Ca造 dobytek jego rodziny zostaje przemieniony przez izraelskich 穎軟ierzy w roz瘸rzone zgliszcza, r闚nie kolejne bliskie ch這pcu osoby trac 篡cie. Ahmad musi przej望 obowi您ki m篹czyzny, szuka pracy, zdobywa pieni康ze za wszelk cen. Jednak jak ma造 ch這piec mo瞠 poradzi sobie z rol g這wy rodziny? Coraz wi瘯sze tragedie dotykaj jego bliskich, a bieda nakazuje mieszka w namiocie, nosi buty zrobione ze starej opony. W b鏊u, ub鏀twie, cierpieniu i t瘰knocie za ojcem, Ahmad musi zrobi wszystko dla tych, kt鏎ych kocha. Nie mo瞠 si podda, dla nich warto przyj望 upokorzenia na swoje barki. Nadzieja kryje si jednak w nauce, kt鏎a staje si dla ch這paka sfer woln od obowi您k闚 i brutalno軼i 篡cia codziennego. Jak potoczy si jego 篡cie? Czy uda mu si nie zawie嗆 swoich bliskich, a przede wszystkim wi瞛ionego ojca, Baby? Jak odnale潭 szcz窷cie i satysfakcj z samego siebie w 鈍iecie wojen, okrucie雟twa i niesprawiedliwo軼i? Akcja powie軼i ma miejsce na przestrzeni oko這 pi耩dziesi璚iu lat, a rozpoczyna si w roku 1955, kiedy to zbli瘸j si si鏚me urodziny Ahmada Hamida. Niemal瞠 od samego pocz徠ku jego dzieci雟twa maj miejsce istne tragedie zwi您ane z wojn panuj帷 na terenach dawnej Palestyny. 砰dzi i Arabowie tocz bowiem konflikt o ziemie, nies逝sznie zagarni皻e przez Izrael. Ludno嗆 篡je w ub鏀twie, chorobie, g這dzie i analfabetyzmie, wr璚z prymitywnie. Nie maj 瘸dnych cel闚, idei, marze, aspiracji. Dzie jutrzejszy jest dla nich niepewny. Tereny w pobli簑 ich dom闚 s zaminowane, cz瘰to r闚nie ma miejsce bombardowanie. Izraelscy 穎軟ierze z zimn krwi przesiedlaj ludzi, t逝mi wszelkie objawy sprzeciwu przeciw 砰dom, a tak瞠 nie wahaj si zabi ka盥ego, kto pomaga Arabom w przemycie broni. Nic ich nie ogranicza, nawet sumienie, o ile tylko je posiadaj. W takich warunkach dorasta Ahmad. Zdaje sobie spraw, 瞠 najwa積iejsze jest jedynie przetrwanie. Jutro mo瞠 oznacza strat pracy, domu, rodziny... 篡cia. Na przestrzeni pi耩dziesi璚iu lat widzimy m這do嗆, dorastanie i doros這嗆 Ahmada. Od pocz徠ku kieruje si dobrem rodziny, ci篹ko pracuje, a jednak jego 篡cie ulega diametralnej zmianie. Wszystko za zas逝g determinacji do spe軟iania swojej pasji, jak jest fizyka. Nie chc zdradza zbyt du穎, jednak ca豉 historia ch這paka jest niezwykle zdumiewaj帷a. Nigdy bym nie pomy郵a豉, 瞠 jeszcze w闚czas dziecko chodz帷e w butach z opony i ciuchach ze starych szmat, mo瞠 osi庵n望 w 篡ciu tak wiele. Historia opisana w ,,Drzewie migda這wym" wzbudzi豉 we mnie nadziej, a tak瞠 prze鈍iadczenie, 瞠 warto d捫y do swoich cel闚. Ka盥y dzie, dobry czy z造, pe貫n szcz窷cia czy tragedii, do czego nas prowadzi i trwaj帷, spe軟ia swoje zadanie. Zadanie, kt鏎ym jest mo積o嗆 osi庵ni璚ia szcz窷cia, mimo wszelkim przeciwno軼iom. Charakter ksi捫ki ma zabarwienie tragiczne, pe軟e b鏊u i niepewno軼i, a jednak porusza serce czytelnika tak, 瞠 wraz z ostatni stron pojawia si na jego twarzy u鄉iech. 安iat nigdy nie u鈍iadomi sobie tragedii Palesty鎍zyk闚 i wojen maj帷ych miejsce na tych terenach. Prawdopodobnie ma這 kto przejmie si losem tych, kt鏎ych historie 篡ciowe s jeszcze bardziej przera瘸j帷e i tragiczne. Celem autorki by這 u鈍iadomienie ka盥emu czytelnikowi, co ma miejsce we wsp馧czesnym 鈍iecie. ,,Drzewo migda這we" to swoistego rodzaju manifest nadziei na pok鎩 Izraela i Palestyny, dlatego jak najwi璚ej os鏏 powinno si z nim zapozna. Poza tym, jest to r闚nie ponadprzeci皻nie wci庵aj帷a pozycja, ucz帷a jak wa積y jest ka盥y dzie, a w 篡ciu nie mo積a traci ani chwili. Gor帷o polecam.
Avatar u篡tkownika - KlaudiaKonieczna
KlaudiaKonieczna
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,
Michelle Cohen Corasanti napisa豉 powie嗆 niesamowit. Tak, kt鏎a skupia w sobie zar闚no strach, nadziej rozpalaj帷 serca i strat tak wielk a czasem trudn do uwierzenia. ,,Drzewo Migda這we" to dzie這 sko鎍zone, otwieraj帷e oczy i wydobywaj帷e okrzyki z gard豉 przeciwko niesprawiedliwo軼i na 鈍iecie. Bohaterem tej prawie 400 stronnej ksi捫ki jest Ahmad Mahmud Muhammad Usman Umar Ali Husajn Hamid, kt鏎y urodzi i wychowa si w Al - Kurji w Palestynie. Jego lata dzieci璚e to nieustanny strach przed atakiem Izraelskich 穎軟ierzy. Baba, czyli ojciec zosta skazany na czterna軼ie lat wi瞛ienia za zbrodni, kt鏎ej nie pope軟i, a na kt鏎 zosta skazany przez dzieci璚y b陰d syna. Dwie ma貫 siostry Ahmada umieraj we wczesnym dzieci雟twie, a nieco m這dszy brat w ge軼ie nienawi軼i zostaje zrzucony z budynku przez Izraelczyka przez co do ko鎍a 篡cia b璠zie odczuwa b鏊 utrudniaj帷y mu normalne funkcjonowanie. Kiedy poznajemy Ahmada zbli瘸j si jego si鏚me urodziny. Wiedzie ze swoj rodzin szcz窷liwe 篡cie, mo瞠 nie w bogactwie, ale ka盥ego dnia ka盥y ma czym zape軟i brzuch. Wolne od nauki chwile m這dy ch這pak sp璠za z rodze雟twem bawi帷 si lub wspinaj帷 na jedno z wielu drzew migda這wych i rozmy郵aj帷 nad 篡ciem. A 篡cie nie szcz璠zi這 Ahmedowi trud闚. Na kolejnych stronach przygl康amy si wielkiej przemianie ch這pca w doros貫go i odpowiedzialnego m篹czyzn gotowego nie嗆 na barkach odpowiedzialno嗆 za 篡cie ca貫j rodziny. Przygl康amy si ewolucji pogl康闚 z ch這pca, kt鏎y pozwala wm闚i sobie wszystko i 篡je pe貫n rz康y zemsty do doros貫go, kt鏎y ocenia ludzi tylko na podstawie tego jak traktuj innych nie segreguj帷 ludzi rasowo. Mo瞠my sami oceni nasze podej軼ie do innych i zredukowa sw鎩 pogl康 na to czy jeste鄉y tolerancyjni i otwarci na przyjmowanie cudzego punktu widzenia. Ksi捫ka Michelle Cohen Corasanti pokazuje, 瞠 nie zawsze ci, kt鏎ych uwa瘸my za z造ch rzeczywi軼ie tacy s. Autorka m闚i: ,,Otw鏎z oczy! Dooko豉 dzieje si tak wiele z貫go i mo瞠sz pom鏂 to zmieni zamiast pot璕owa w sobie nienawi嗆!". To bardzo pouczaj帷e. Otwieranie oczu literatur jest jedn z najciekawszych i najskuteczniejszych form przemawiania do ludzi. Historie, tak pi瘯ne i przejmuj帷e jak ta, musz pozosta w g這wach czytelnika na d逝gi czas. Poruszaj帷e opisy biedy, warunki w kt鏎ych nie powinny egzystowa nawet zwierz皻a, uruchamiaj wyobra幡i. Bohater, do kt鏎ego nie trudno pa豉 sympati, wygrzebuj si z tarapat闚 i powstaje z popio堯w niczym feniks. Wiemy, 瞠 wszystko sko鎍zy si dobrze, bo bardzo chcemy 瞠by tak w豉郾ie by這. Uczciwym wydaje si fakt, 瞠 kiedy kto sp璠za dzieci雟two zupe軟ie odwrotnie ni powinien to karty powinny si odwr鏂i, los powinien si u鄉iechn望 i podarowa takiej osobie przysz這嗆 o jakiej nawet strach by這 郾i. I wiemy, 瞠 nasz ma造 Ahmed wyro郾ie na bogatego, szcz窷liwego doros貫go, kt鏎y z ch璚i b璠zie pomaga swojej rodzinie, ale nigdy nie zapomni wielu lat sp璠zonych ze swoj liczn rodzin w dwuosobowym namiocie bez najmniejszej nadziei na porz康ny posi貫k. I cho autorka nie m闚i tego wprost, bardzo 豉two domy郵i si, 瞠 nie ka盥y ch這piec z kraju poch這ni皻ego wojn mia w 篡ciu takie szcz窷cie. Dopowiadamy sobie losy ch這pc闚, kt鏎ych przysz這嗆 nie zosta豉 dopowiedziana i cho chcieliby鄉y 瞠by wszyscy 篡li w zdrowiu i bogactwie wiemy, 瞠 niekoniecznie w豉郾ie tak by這. Rozczulaj帷e jest gdy dorastaj帷y ch這pak m闚i: ,,Nagle przestali鄉y by Palesty鎍zykiem i Izraelczykiem, a byli鄉y dwoma matematykami". Ksi捫ka jest niby - autobiografi. Napisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej z perspektywy Ahmada. Poznajemy jego emocje, m闚i: ,,Nie mog貫m zasn望. Gniew czyni mnie niewidzialnym i kiedy sen odwiedzi pozosta造ch cz這nk闚 rodziny, mnie pomin掖". Zastanawiaj帷y jest jednak pomys na uczynienie z ojca g堯wnego bohatera m璠rca przemawiaj帷ego a'la Paulo Coleho. Kiedy ch這pak ci篹k prac i mi這軼i do nauki zdoby pewien sukces us造sza: ,,Sukces to nie brak pora瞠k, ale umiej皻no軼i podnoszenia si w razie upadku". Poznajemy r闚nie pow鏚 dla kt鏎ego Ahmad zdecydowa si opisa swoje 篡cie. Jego 穎na, Nora po przyje寮zie do rodzinnej wioski bohatera kaza豉 mu obieca, 瞠 pewnego dnia opisze swoje 篡cie. I w豉郾ie ta ksi捫ka ma by spe軟ieniem tej obietnicy. Sama ksi捫ka sk豉da si z trzech cz窷ci odpowiadaj帷ym poszczeg鏊nym etapom w 篡ciu g堯wnego bohatera. To bardzo ciekawe posuni璚ie ze strony autorki, kt鏎a daje nam jasny znak, 瞠 co si sko鎍zy這 i zaczyna si co nowego. Sam bohater zaczyna jednak dra積i wraz z up造wem stron. Z ch這pca, kt鏎emu wsp馧czujemy i chcemy mu pom鏂 zmienia si w doros貫go, kt鏎y niczym mesjasz wybawia ca陰 swoj rodzin z biedy, a za sprawk posady naukowca jest w stanie kupi ka盥emu ze swojej licznej rodziny dobry samoch鏚 i mieszkanie w jednej z europejskich stolic. Pewien siebie m闚i: ,,Sam, bez niczyjej pomocy, dba貫m o nasz rodzin. Mama i Baba maj pi瘯ny dom z nowoczesnym wyposa瞠niem, a Fadi, jego dzieci i dzieci Nadii dzi瘯i mnie poko鎍zy造 szko造". Warto te pami皻a, 瞠 sko鎍zenie szko造 nie tylko zale篡 od sponsora, ale g堯wnie od energii w這穎nej przez ucznia. Jednak wydarzenia ostatnich stron, przywracaj bohaterowi to co jest w 篡ciu najwa積iejsze, 瞠 trzeba pomaga nie tylko w豉snej rodzinie, ale i wszystkim dooko豉. Wtedy bohater zn闚 zyskuje w oczach. Je郵i taka sinusoida emocji skierowanych w stron g堯wnego bohatera by豉 zamierzeniem autorki to wr騜 Michelle Cohen Corasanti naprawd fantastyczn karier. I trzymam za ni kciuki. Ksi捫ka jest godna uwagi. Nie wmawia nam pogl康闚 a jedynie daje okazje do przemy郵enia tego kim si jest i zweryfikowania opinii na w豉sny temat. To pi瘯na ksi捫ka udowadniaj帷a, 瞠 篡cie nie jest tylko dobre lub tylko z貫 i trzeba walczy do samego ko鎍a bo nigdy nie wiadomo kiedy los si odwr鏂i i przyniesie dobr kart. Warto inwestowa w siebie, bo to najlepsza inwestycja ze wszystkich. A kochaj帷a rodzina jest dobrem najwa積iejszym i nale篡 pami皻a, 瞠 my tak瞠 musi by jej cz窷ci by by豉 pe軟a. To opowie嗆 o wychodzeniu z sytuacji bez wyj軼ia, o podnoszeniu si z kolan odr皻wia造ch od kl瘯ania i nadziei, kt鏎a powinna umiera jako ostatnia.
Avatar u篡tkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, Przeczytane, 52 ksi捫ki 2014,
Drzewa to jedne z najsilniejszych i najtrwalszych ro郵in. W staro篡tno軼i i wczesnym 鈔edniowieczu otaczano je szczeg鏊n czci, wierzono w ich niezwyk陰 moc. Obecnie drzewo symbolizuje si喚, d逝gowieczno嗆, a tak瞠 rodzin, kt鏎a podobnie jak ono jest w stanie wszystko przetrzyma. Opr鏂z tego ka盥y gatunek ma dodatkow symbolik i tak np. migda這wiec oznacza cierpliwo嗆, trud, czuwanie. Motyw ten pojawia si w powie軼i autorstwa Michelle Cohen Corasanti pt. ,,Drzewo migda這we", kt鏎a sta豉 si mi璠zynarodowym bestsellerem, a jej popularno嗆 wci捫 ro郾ie. Na czym polega jej fenomen? Ahmad jest Palesty鎍zykiem. On i jego najbli窺i 篡j w ci庵造m strachu spowodowanym wojnami izraelsko-arabskimi. Ch這piec w wieku siedmiu lat na w豉sne oczy widzi, jak m這dsza siostra zostaje rozerwana przez min. W jego dwunaste urodziny ginie kolejna siostrzyczka, dom zostaje ca趾owicie zniszczony przez izraelskie wojsko, a ojciec trafia do wi瞛ienia, za co Ahmad czuje si winny. Dr璚zony przez wyrzuty sumienia, widz帷 wielkie cierpienie rodziny, decyduje si wzi望 odpowiedzialno嗆 za najbli窺zych i rozpoczyna ci篹k prac. Ma jednak pewien dar, jest geniuszem matematycznym i fizycznym. Czy pozwoli mu to pom鏂 rodzinie? Czy kiedykolwiek b璠zie m鏬 by szcz窷liwy? Powie嗆 wstrz御n窸a mn ju od pierwszych stron. Jest przera瘸j帷a, ale jednocze郾ie nie mo積a od這篡 jej na p馧k. Zawiera wiele opis闚 tortur, 鄉ierci, okrutnego traktowania wi篥ni闚, co naprawd mocno oddzia逝je na czytelnika. Autorka nie stroni od naturalizmu, pisze o ranach, brudzie, b鏊u. Najgorsza jest 鈍iadomo嗆, 瞠 takie rzeczy naprawd mia造 miejsce i wci捫 maj. Po przeczytaniu tych scen ci篹ko si pozbiera, ale uwa瘸m, 瞠 powinni鄉y od czasu do czasu przeczyta tak powie嗆. ,,Drzewo migda這we" jest bogate pod wzgl璠em historycznym. Zawiera nie tylko prawdziwe wydarzenia z wojen trwaj帷ych od po這wy ubieg貫go wieku, ale tak瞠 opisy innej kultury, religii. Wszystko to stanowi t這 dla opowie軼i o rodzinie, kt鏎 spotka這 tak wiele nieszcz窷, a 鈍iadkiem ich tragedii by豉, podobnie jak w utworach pozytywistycznych, przyroda. Jednak pomimo tylu cios闚, ci ludzie nie poddawali si. Razem podnosili si z ka盥ego upadku, pr鏏owali dalej 篡. Rodzina, mi這嗆, przyja潯, wiara daj nam si喚 do walki, cz瘰to s jedyn ostoj na tym okrutnym i nieprzewidywalnym 鈍iecie. G堯wny bohater to naprawd niesamowity cz這wiek. Czytelnik ma okazj towarzyszy mu przez wi瘯szo嗆 jego 篡cia. By jeszcze ch這pcem, a ju musia dorosn望, przedwcze郾ie sta si odpowiedzialnym za ca陰 rodzin. Uczy si panowania nad emocjami, zdobywania po篡wienia, ci篹ko pracowa, nie mia mieszkania, nosi buty z opon. Bardzo przej窸am si jego losem, a jednocze郾ie podziwia豉m go. W powie軼i pojawi這 si oczywi軼ie du穎 innych bohater闚, zar闚no Palesty鎍zyk闚, jak i 砰d闚, ,,Drzewo migda這we" jest bowiem apelem o pok鎩, jedno嗆. Pokazuje jak okrutna jest wojna, a tak瞠 ile mo積a dokona dzia豉j帷 wsp鏊nie, w zgodzie. Dlaczego ludzie zadaj sobie nawzajem b鏊, wyrz康zaj krzywdy, niszcz to co pi瘯ne i dobre? Czemu na agresj odpowiadaj cz瘰to agresj? Czy nie lepiej d捫y do zgody? Powie嗆 Michelle Cohen Corasanti opowiada tak瞠 o tym, 瞠 w przeciwie雟twie do brata Ahmada nie powinni鄉y szuka zemsty. Nienawi嗆 nie pomaga odzyska tego, co si straci這, nie przywraca 篡cia, nie zbuduje niczego dobrego, wyniszcza cz這wieka. Niestety, wci捫 o tym zapominamy. Tymczasem to pojednanie, wybaczenie przynosi ulg, jest w stanie co zdzia豉. Ksi捫ka u鈍iadamia nam r闚nie, 瞠 powinni鄉y docenia to co mamy i jakie otrzymali鄉y talenty, bo one mog by nasz si陰, pomoc. Warto d捫y do sukcesu, realizowa swoje marzenia. ,,Drzewo migda這we" daje nam nadziej, pomaga uwierzy w to, 瞠 ka盥y mo瞠 co osi庵n望, niezale積ie od pochodzenia, maj徠ku, itp. Corasanti napisa豉 powie嗆, kt鏎a uwra磧iwia czytelnika na los drugiego cz這wieka. Ka瞠 zwr鏂i uwag na to, co dzieje si na 鈍iecie. Nie mo積a by oboj皻nym na cierpienie innych. Pokazuje jak pi瘯na jest zgoda i wsp馧praca mi璠zy lud幟i, kt鏎zy pochodz z przeciwnych stron mi璠zynarodowego konfliktu. Wierz, 瞠 ta ksi捫ka mo瞠 du穎 zdzia豉 i zmieni co w 篡ciu wielu os鏏. Oby przeczyta這 j jak najwi璚ej ludzi!

Wspania豉 powie嗆, cho zarazem trudna. Trudna, wstrz御aj帷a jest historia w niej opisana. Mnie bardzo poruszy豉. Wojna, strach, cierpienie, skrajne ub鏀two, ale te si豉 i walka, by przetrwa za wszelk cen. Niesamowite, 瞠 w tak ogromnie trudnych warunkach m這dy cz這wiek znajduje si喚, czas i ch璚i do nauki. Niesamowite, 瞠 o鄉ieli si uwierzy, zaryzykowa, opu軼i dom, bo wierzy w lepsze jutro dla rodziny.

Avatar u篡tkownika - natalia07
natalia07
Przeczytane:2020-09-30, Ocena: 6, Przeczyta貫m, 12 ksi捫ek 2020,

“Drzewo migda這we” to powie嗆 o losach m這dego Palesty鎍zyka, Ahmada, który wraz z rodzin znalaz si w 鈔odku wojny izraelsko-palesty雟kiej.
Ahmad szybko przekonuje si, 瞠 篡cie nie jest zabaw. Maj帷 zaledwie kilkana軼ie lat jest zmuszony ogl康a 鄉ier siostry. Po aresztowaniu ojca z jego powodu musi pomóc przetrwa wielodzietnej rodzinie. Zmuszony jest rzuci szko貫 i sta si g這w rodziny.
Codziennie musi walczy z trudno軼iami 篡cia. Mimo to nie poddaje si.
Jedyn nadziej na lepsze 篡cie jest jego fascynacja naukami 軼is造mi. W pewnym momencie musi podj望 trudn decyzj. Porzuci rodzin i spe軟i swoje marzenia. Mimo, 瞠 na pocz徠ku swojej decyzji rodzina go nie wspiera豉 osi庵n掖 swój cel i lepsze 篡cie.

Drzewo migda這we jest powie軼i obyczajow, dla której t貫m jest konflikt trwaj帷y od pó wieku. To tak瞠 historia o dorastaniu, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

Avatar u篡tkownika - wanderlust
wanderlust
Przeczytane:2018-08-25, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 12 ksi捫ek 2018,
Inne ksi捫ki autora
Drzewo migda這we (wydanie III)
Michelle Cohen Corasanti0
Ok豉dka ksi您ki - Drzewo migda這we (wydanie III)

Si豉 mi這軼i, cena nienawi軼i i droga do odkupienia. M這dy Palesty鎍zyk - Ahmad - 篡je ze 鈍iadomo軼i, 瞠 nie jest w stanie wygra z logik okrutnej...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz