Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron

Ilustracje: Timothy Basil Ering

Ocena: 5 (2 g這s闚)

Recenzja: Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Dzieci oraz czas ich niemowl璚twa i dzieci雟twa kojarz si najcz窷ciej ze szcz窷ciem, niewinno軼i i bezbronno軼i. Kiedy my郵imy o maluchach, przed oczami widzimy radosne zabawy, beztroskie swawole czy roze鄉iane i rumiane twarzyczki. Wiemy, 瞠 dzieci bezwzgl璠nie potrzebuj naszej troski i opieki, 瞠 to my zapewniamy naszym podopiecznym poczucie bezpiecze雟twa. Ogromnym zderzeniem z tym tokiem my郵enia jest ksi捫ka Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron Mary Losure. I chocia publikacja kierowana jest do m這dych czytelników, spore wra瞠nie i wiele emocji wywo豉 tak瞠 u doros造ch odbiorców.

Ksi捫ka Mary Losure oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Na prze這mie XVIII i XIX wieku w po逝dniowo-wschodniej Francji znalezione zostaje dzikie dziecko. Gdy pierwszy raz widz go ludzie, ch這piec ma oko這 dziewi璚iu lat. Nikt nie wie, sk康 wzi掖 si w lesie, ale wszystko wskazuje na to, 瞠 zosta porzucony. By mo瞠 kto próbowa go nawet zabi, o czym 鈍iadczy pod逝積a blizna na jego szyi. Ch這piec z biegiem czasu trafia pod swoist „opiek” kolejnych badaczy, którzy chc ucywilizowa ch這pca i nauczy go mówi. Czy jednak to umiej皻no嗆 pos逝giwania si s這wami i dobre maniery czyni nas lud幟i? Czy cz這wiecze雟two przejawia si raczej w empatii i szczerym okazywaniu uczu? Na te – i na wiele innych, frapuj帷ych pyta – stara si odpowiedzie autorka.

Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron to publikacja kierowana do starszych, ucz瘰zczaj帷ych ju do szko造 podstawowej dzieci. Napisana jest bardzo przyst瘼nym, jasnym i zrozumia造m j瞛ykiem, stylowi jednak i konstrukcji opowie軼i nie sposób jednak niczego zarzuci. Ksi捫ka wci庵a w wir wydarze, które zmieniaj si jak w kalejdoskopie. Akcja gna b造skawicznie, trudno oderwa si od lektury, nie doczytawszy do ko鎍a ca貫j ksi捫ki.

Fabu豉 w znacznej mierze oparta jest na materia豉ch 廝ód這wych, dokumentach i zapiskach z archiwów czy bibliotek. Autorka do這篡豉 wszelkich stara, by opowiedzie histori Wiktora – takie imi nadano ch這pcu z Aveyron – jak najdok豉dniej. I chocia nigdy nie dowiemy si, jak wygl康a造 pierwsze lata 篡cia Wiktora, nie poznamy powodów jego porzucenia czy szcz窷liwych zbiegów okoliczno軼i, jakie pozwoli造 prze篡 mu w lesie dziewi耩 pierwszych lat samotnego 篡cia, to pó幡iejsze, udokumentowane ju losy ch這pca wcale nie maluj si w ja郾iejszych barwach.

Wiktor dla sobie wspó販zesnych badaczy by okazem, ewenementem, dziwol庵iem. Prawie nikt nie traktowa ch這pca w kategoriach cz這wieka. Naukowcy uwa瘸li, 瞠 jest reprezentantem jakiego podgatunku, nie liczyli si z jego uczuciami, w wi瘯szo軼i przypadków nie zadawali sobie nawet trudu, by spróbowa go zrozumie czy pomóc mu odnale潭 si w zupe軟ie mu obcej, nieznanej rzeczywisto軼i. Mo瞠my t逝maczy podej軼ie i zachowanie naukowców czasami, które s dla nas odleg貫. Mo瞠my zrzuca ich osch貫 i ch這dne metody na karb ogólnie przyj皻ych wówczas norm i sposobu pracy. Jednak wci捫 trudno zrozumie, dlaczego ma貫go, przestraszonego ch這pca nie traktowano w odpowiedni sposób, dlaczego nie okazywano mu troski czy cho odrobiny 篡czliwo軼i? Dlaczego by tylko obiektem bada, wyzwaniem do podj璚ia pracy czy pretekstem do odkrycia nikomu dot康 nieznanych faktów? Dlaczego tylko niewiele osób dostrzeg這 w nim cz這wieka, otoczy這 go mi這軼i i opiek?

Problemem, który w ksi捫ce Mary Losure wysuwa si na pierwszy plan, jest pytanie o istot cz這wiecze雟twa. Czym ono jest, czy raczej: czym nie jest? Czy bezduszne badania nad dzikim ch這pcem i pos逝giwanie si dziwnymi metodami dawa造 naukowcom poczucie, 瞠 robi co wielkiego dla dobra ludzko軼i? A mo瞠 to w豉郾ie w ich pracy brakowa這 cz這wiecze雟twa? Mo瞠 w dzikim ch這pcu z Aveyron by這 go wi璚ej ni w badaczach, bo potrafi okaza wdzi璚zno嗆 i przywi您anie osobom, które go pokocha造?

Ksi捫ka Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron zosta豉 bogato zilustrowana przez Timothy’ego Basila Eringa. Ilustracje s czarno-bia貫, przypominaj wykonane napr璠ce szkice. Jakby model – ch這piec z Aveyron – mia za chwil uciec z kadru, znikn望 z pola widzenia. Sporo jest emocji i dynamiki w rysunkach Eringa. Ilustracje znakomicie oddaj nastrój opowie軼i: ulotne chwile rado軼i Wiktora, jego smutek i przygn瑿ienie, ciekawo嗆 ludzi, którzy cho prze chwil mieli okazj zobaczy dzikiego ch這pca. Prace Timothy’ego Basila Eringa stanowi 鈍ietne dope軟ienie poruszaj帷ej ksi捫ki Mary Losure.

Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron to wzruszaj帷a, na d逝go zapadaj帷a w pami耩 opowie嗆 o ludziach i wydarzeniach, które kiedy naprawd mia造 miejsce. To nie poruszaj帷a fikcja literacka, podkolorowana i „podkr璚ona", aby wywo豉 w czytelniku silne emocje. To historia oparta na faktach, co tym bardziej zmusza czytelnika do przemy郵e i refleksji. Przede wszystkim nad tym, kim dla nas jest drugi cz這wiek.

Tagi: Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron, Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron recenzja, Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron ksi捫ka, Mary Losure Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron, Mary Losure recenzja, Mary Losure ksi捫ka, Mary Losure

Kup ksi捫k Dziki ch這piec. Prawdziwe 篡cie dzikusa z Aveyron

Zobacz tak瞠