Recenzja książki: Dzisiaj już nie zaśniesz

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Po co chodzić spać, jeśli w nocy może wydarzyć się tyle niesamowitych rzeczy! W dodatku noc to przecież chyba najbardziej tajemnicza pora doby. I to pewnie dlatego tak wiele dorastających dzieci trudno zagonić wieczorem do łóżka. Jeśli rodzice nie mają nic przeciwko temu, by młody czytelnik zarwał noc, powinni podsunąć mu książkę Dzisiaj już nie zaśniesz. To stuprocentowa gwarancja, że powieki dziecka – z zaciekawienia lub strachu – nie zamkną się aż do świtu.

Dzisiaj już nie zaśniesz to zbiór dwudziestu opowieści z dreszczykiem, kierowanych do młodych, bo już dziewięcioletnich odbiorców. W zbiorze znajdziemy nie tylko tradycyjne opowiadania, ale także historie spisane wierszem czy ujęte w formę sztuki teatralnej. Jedna z historii to rozmowa na internetowym komunikatorze, inna to listy do rodziny. Forma jest zatem bardzo zróżnicowana, wszystkie opowieści łączy po prostu tematyka: każda historia jest na swój sposób upiorna.

Niektóre z historii wykorzystują motyw zombie, wampirów lub innych przerażających stworów. Inne bazują na budowaniu napięcia i zagęszczaniu atmosfery. Jeszcze inne to upiorne wyliczanki, piosenki lub wierszyki rodem z kultowych horrorów.

Opowieści nie są długie. Te wierszowane zajmują zaledwie kilka stron. Prozatorskie są nieco dłuższe, bo kilkunastostronicowe. Każdą z historii czyta się bardzo szybko, z zainteresowaniem śledząc przebieg i zakończenie opowieści. I tutaj uwaga: nie przez przypadek zbiór nosi tytuł Dzisiaj już nie zaśniesz. Autorka dołożyła bowiem wszelkich starań, by opowieści skutecznie pozbawiły czytelnika senności. Przebieg większości historii mrozi krew w żyłach, a zakończenie nie ma nic wspólnego z happy endem. Jeśli zatem czytelnik ma ochotę się bać, powinien sięgnąć po zbiór opowiadań Rissi.

Dzisiaj już nie zaśniesz to zbiór upiorny – warto mieć to na uwadze, zanim rodzic podsunie książkę dziecku. Dobrze, by opiekun sam najpierw zapoznał się z treścią książki, bowiem niektóre historie mogą wystraszyć nawet bardziej wrażliwego dorosłego. Opowieści te doskonale mieszczą się w swoim gatunku i mogą stać się rewelacyjnym wprowadzeniem przed lekturą horrorów króla grozy, Stephena Kinga.

Zbiór opowieści z dreszczykiem opatrzony został czarno-białymi ilustracjami, świetnie oddającymi atmosferę kolejnych opowiadań. Rysunki przegląda się z zainteresowaniem, ale też z uczuciem niepokoju.

Książka Dzisiaj już nie zaśniesz to interesująca propozycja wśród książek kierowanych do młodych odbiorców. Niewiele jest bowiem na rynku wydawniczym horrorów dla dzieci, a publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa, idealnie wpisuje się w ten intrygujący nurt.

Tagi:

Kup książkę Dzisiaj już nie zaśniesz

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dzisiaj już nie zaśniesz
Książka
Dzisiaj już nie zaśniesz
Anica Mrose Rissi
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy