Recenzja książki: Eksperyment Wakacje

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Wspólny urlop nad jednym z mazurskich jezior może okazać się remedium na związkowe problemy. Co jednak, jeśli spędzanie czasu z drugą połówką – nawet mimo wszelkich prób ratowania związku – nie przynosi nam już satysfakcji? Czy wówczas związek tylko skazany jest już na straty? Na te pytania odpowiada w swojej nowej powieści Anna Kasiuk. Eksperyment wakacje to słodko-gorzka historia w wakacyjnym klimacie, w której nie brakuje jednak bolesnych problemów.

recenzja Eksperyment Wakacje

W powieści poznajemy trzy zupełnie różne pary, które z odmiennych przyczyn przyjeżdżają do nietuzinkowego ośrodka wypoczynkowego na Mazurach. Martyna i Łukasz wybierają się na urlop, który w ramach prezentu wykupiły im ich dzieci, dostrzegając nieuniknione wypalenie relacji swoich rodziców. Agnieszka i Paweł, małżonkowie pracujący w wielkiej korporacji, postanawiają zastąpić Złote Piaski polskim jeziorem. Jednak szybko okazuje się, że to nie standardy kwaterunku stanowią największy problem dla pary. Jagna, na co dzień zajmująca się domem, dociera do ośrodka wraz z Michałem, bankierem. Chociaż w życiu pary pozornie wszystko się układa, kobieta nieustannie czuje frustrację wywołaną stagnacją w jej życiu prywatnym.

Niemal każda z par przyjeżdża do ośrodka ze sceptycznym nastawieniem. Znając wszystkie opowieści o polskich wakacjach, spodziewają się najgorszego. Nie są jednak przygotowani na to, że pod gorącym niebem ich namiętności wreszcie znajdą upust. I przekonają się, czego tak naprawdę pragną.

Eksperyment wakacje to najnowsza powieść w dorobku Anny Kasiuk, autorki m.in. popularnych powieści Andromeda czy I będę cię kochać aż do śmierci. Pojawiający się w tytule powieści eksperyment związany jest nie tylko ze swoistą próbą, którą – nieświadomie – poddani zostają bohaterowie powieści, ale również świetnie koresponduje z fabularną konstrukcją nowej książki pisarki. W Eksperymencie wakacje Anna Kasiuk łączy bowiem wątki o zabarwieniu erotycznym z rozbudowanymi motywami obyczajowymi.

W posłowiu do swojej powieści autorka zdradza, że inspiracją do stworzenia tej historii stały się obserwacje poczynione w trakcie pobytu na Mazurach. I faktycznie, trudno nie zgodzić się z jednym – scharakteryzowane w powieści postaci mają w sobie wiele z urlopowiczów, których właśnie teraz – w samym środku sezonu – spotkać możemy w nadmorskich kurortach.

Anna Kasiuk tworzy więc powieść z postaciami wiarygodnymi, zmagającymi się z wieloma własnymi problemami. Bohaterowie Eksperymentu wakacje są w dużej mierze sfrustrowani swoim życiem osobistym: relacjami, które się wypalają, partnerami, którzy zamiast wsparcia, przynoszą jedynie rozczarowanie. Jednocześnie autorce udaje się zrównoważyć wspomniane wątki humorem. Urlopowej beztroski – nieodłącznej przecież w trakcie wakacji – nie brakuje również w powieści Anny Kasiuk.

Warte podkreślenia jest również to, że w Eksperymencie wakacje pojawia się wiele wątków bezpośrednio związanych z życiem intymnym bohaterów. Sam ośrodek na Mazurach stanowi część tytułowego eksperymentu. I, nie chcąc zbyt wiele zdradzać potencjalnym czytelnikom powieści, należy dodać jedynie, że pobyt nad jeziorem wyzwala u większości letników nieznane do tej pory pokłady pożądania.

Eksperyment wakacje łączy zatem prawdziwe, czasem nieco bolesne obserwacje dotyczące rzeczywistości z atrakcyjną fabułą. To historia, którą z przyjemnością przeczytać można w czasie wakacji. To nie tylko opowieść o Polakach na urlopach, ale też historia o tym, jak często kilkutygodniowy wyjazd może zupełnie wywrócić do góry nogami nasz związek.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Eksperyment Wakacje

Zobacz opinie o książce Eksperyment Wakacje
Eksperyment Wakacje
Anna Kasiuk ;
Piąte – Nie zabijaj
Anna Kasiuk0
Okładka ksiązki - Piąte – Nie zabijaj

Pensjonat w górach, pełna ciepła i mądrości Aniela, przyciągający niczym magnes Jacek… Agnieszka decyduje się opuścić rodzinne miasto po...

Następna będziesz ty
Anna Kasiuk0
Okładka ksiązki - Następna będziesz ty

Maciek jest zdeterminowanym i pewnym siebie pracownikiem korporacji. Przebojowy i pozbawiony skrupułów ukrywa jednak bolesne tajemnice z przeszłości...