Recenzja książki: Everest

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Mount Everest to najwyższy i najczęściej atakowany ośmiotysięcznik. Niemożliwy do zdobywania przez cały rok (okno wspinaczkowe trwa od końca kwietnia do lipca) pochłonął ponad trzysta ofiar od czasu pierwszego wejścia. Everest to publikacja Wydawnictwa Adamada, która w interesujący sposób opowiada o Himalajach i ich najwyższym szczycie: wyjaśnienia są rzetelne, ponieważ opierają się na wieloletnich badaniach specjalistów z wielu dziedzin nauki.

Zawarty w lekturze szeroki zakres wiedzy podzielony został na pięć zasadniczych części. Sięgając czasów sprzed trzystu milionów lat, Sangma Francis opowiada o ruchach tektonicznych, w wyniku których ziemia zaczęła się wypiętrzać, formując przy tym największy łańcuch górski na świecie (rocznie zyskuje on około 10 mm wysokości). Podane przez nią informacje ogólne dotyczą umiejscowienia Mount Everestu, odkrycia, nazwy, skamieniałości oraz pomiarów. Przyglądając się górze do wysokości 3000 metrów n.p.m, autorka przedstawia przyrodę (lesiste podnóże, sezon monsunowy, magiczne lekarstwa, endemiczne gatunki roślin i zwierząt), skupia się na charakterystycznych dla tego regionu miejscach kultu i modlitwy (hinduizm, buddyzm), a także prowadzi do zamieszkałej przez Szerpów doliny Khumbu. Omawiając piętro alpejskie (powyżej 3000 metrów n.p.m.), wymienia rośliny (splecione z rododendronami jałowce, rosnący w darniach mech, zwana śnieżnym kwiatem sosjura olejkodajna i porosty) oraz zwierzęta (pantera śnieżna, tar himalajski, jeleń piżmowy i szczekuszka). Wyjaśnia tajemnice związane z lodowcami oraz pokornymi jakami.

Ponieważ nie byłoby szeroko pojętego himalaizmu bez wspinaczy atakujących szczyt, Sangma Francis pisze o bazach pod Everestem, aklimatyzacji wysokościowej i aparaturze tlenowej, o wiejących na szczycie nieprzyjaznych prądach strumieniowych, lawinach, lodospadach, serakach, mrozie oraz białej ciemności. Prezentuje mapę Everestu (ściana południowa i zachodnia), kolejne ekspedycje, a także zbawienne dla planety akcje porządkowe Eco Everest. Całość uzupełniają tematyczne ilustracje autorstwa Lisk Feng, alfabetyczny słownik, propozycje ciekawych publikacji o tematyce wysokogórskiej oraz legendy: o Szambali, bogini Gandze, Yeti i pięciu siostrach długiego życia. Twarda okładka, grube kartki oraz duży format książki to dodatkowe jej atuty.

Publikacja Wydawnictwa Adamada jest pasjonująca i wartościowa. Z chęcią sięgną po nią uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, a nauczyciele przedmiotów przyrodniczych odnajdą w niej doskonałą pomoc dydaktyczną. Może kiedyś i czytelnik, zachęcony treścią Everestu, stanie na którejś z osiemnastu tras wspinaczkowych.

Tagi:

Kup książkę Everest

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Everest