Recenzja książki: Ewangelia według św. Jana. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Biblia jest odpowiedzią na poszukiwanie Boga przemawiającego do człowieka poprzez swoje słowo. By mogło ono być wcielone w życie, musi zostać właściwie zrozumiane. Owego odpowiedzialnego zadania podjęło się Wydawnictwo W drodze, oddając do rąk czytelnika Ewangelię według św. Jana, czwarty tom serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego. Publikacja ta jest teologiczną interpretacją życia Chrystusa, a skomponowana została w sposób ułatwiający przyjęcie przez odbiorców jej duchowego znaczenia. Skupiając się na Bogu trwającym w nierozerwalnej łączności z Synem, pokazuje odwieczną miłość do człowieka (aż po krzyż).

Francis Martin oraz William M.Wright poddali analizie tekst całej Ewangelii. Schemat szczegółowy obejmuje Prolog oraz dwadzieścia jeden części (od Słowa do Kościoła). Każdemu elementowi schematu przyporządkowano odpowiednie sigla. Kolejno następującym po sobie fragmentom nadano stały układ. Bezpośrednio po zanotowaniu ogólnego tytułu podano siglum. Po krótkim wprowadzeniu zacytowano fragment Ewangelii (zapisano go czerwoną czcionką), a po nim zamieszczono listę odnośników do miejsc, w których dany fragment został wykorzystany (ST, NT, KKK, Lekcjonarz). Wiele miejsca zajmuje szczegółowa egzegeza, gdzie zwroty dosłowne (pochodzące z zacytowanego wcześniej fragmentu) zaznaczono wytłuszczoną czcionką. Podano również odsyłacze (zob.) do innych Ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Sigla biblijne zapisano na marginesach oraz u góry stron (również czerwoną czcionką). W niektórych miejscach dodano sekcję Rozważanie i zastosowanie praktyczne, stanowiącą najlepsze przeniesienie słowa Bożego do codziennego życia. W tekstach zatytułowanych Tło biblijne zebrano informacje historyczne, literackie oraz teologiczne, natomiast Żywa tradycja zestawia cytaty zaczerpnięte z dokumentów kościelnych oraz pism ojców Kościoła.

Pomocą służą obszerne przypisy (wyjaśniające oraz bibliograficzne), sugerowane lektury, alfabetyczny słowniczek, indeks tematów duszpasterskich, indeks tekstów wyróżnionych, wykaz skrótów i oznaczeń, zestawienie Ksiąg Starego i Nowego Testamentu oraz mapa Palestyny w czasach Zbawiciela. Tekst wzbogacają pochodzące z wielu źródeł, dokładnie opisane czarno-białe ilustracje (ich spis zamieszczono na końcu książki). Układ stron jest przejrzysty, łatwo znaleźć interesujący fragment. Język przekazu – choć specjalistyczny – jest całkowicie przystępny.

Ewangelia według św. Jana. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego spotka się z uznaniem nie tylko duszpasterzy, katechetów oraz animatorów grup biblijnych. Z radością sięgnie po nią czytelnik pragnący Boga lepiej poznać, głębiej w Niego uwierzyć i mocniej pokochać. A wszystko po to, by móc pełniej żyć w obecności Tego, który zmartwychwstał i żyje.

Tagi: bóg

Kup książkę Ewangelia według św. Jana. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ewangelia według św. Jana. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy