Recenzja książki: Gieśki. Księga przygód

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Postawa uczniów szkoły podstawowej niejednego człowieka może doprowadzić do wysokiego poziomu zszokowania. Jednak tych, którzy z wychowankami mają bezpośredni kontakt, uczniowskie psoty absolutnie nie dziwią (można się jedynie zastanawiać, co nowego są oni jeszcze w stanie wymyśleć). Całkowicie zrozumiałym jest więc, że wyczyny bohaterów książki Katarzyny Kieleckiej są nader urozmaicone, co sprawia, że każdy, kto sięgnie po lekturę, odłoży ją na półkę dopiero gdy doczyta do końca. Wydawnictwo Szara Godzina zadbało o to, by starsi wiekiem czytelnicy mogli wrócić pamięcią do beztroskich lat własnego dzieciństwa, młodsi zaś z przygód bohaterów potrafili wyciągnąć konstruktywne wnioski.

Katarzyna Kielecka umiejętnie wprowadza czytelnika w świat perypetii trójki przyjaciół z klasy trzeciej G. Wszyscy tworzą ekipę godną największej uwagi: Krzysiek (on jest narratorem całej opowieści), Czesiek i Misiek (Michał) – kumple od serca i po wsze czasy, a także największe utrapienie wychowawczyni, pani Ani – bawią od pierwszej strony książki, a katalog ich niezwykłych przygód jest imponujący. Wystarczy kilka pierwszych akapitów, by przekonać się, że całość będzie fascynująca.

Wraz z bohaterami czytelnik uczestniczy w doskonale zorganizowanej akcji, mającej na celu uwolnienie porwanej przez gbura z łopatą pani Ani; towarzyszy chłopcom w poszukiwaniach ulubionej wychowawczyni; przeżywa strach wywołany obecnością ducha, który bezszelestnie sunąc w nocnej ciszy, straszył niewiniątka z trzeciej G; staje oko w oko z Kubą-Rozróbą, a także testuje swoje umiejętności i wrodzone talenty w świątecznym przedstawieniu. Wszystkie przygody (każda następna jest ciekawsza i bardziej zagadkowa od poprzedniej) pozwalają młodemu czytelnikowi zagłębić się w dziecięcy świat wraz z nieustraszoną grupą nierozłącznych przyjaciół.

Oddana do rąk czytelników powieść Gieśki. Księga przygód przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży. Bez względu na wiek czytelnika, z pewnością nie tylko zainteresuje, ale również rozbawi. Mnóstwo komicznych powiedzonek pozwala uśmiać się do łez. Trafne spostrzeżenia uczą odpowiednich relacji z otoczeniem, dobrych manier, właściwego stylu życia oraz postępowania w różnych przypadkach i okolicznościach. Przydatne informacje z dziedziny historii, geografii, literatury, matematyki, filozofii oraz mitologii zostały sprawnie wplecione w treść, przez co wzbogacają i utrwalają wiedzę wcześniej poznaną w szkole: Atena, Seneka, marszałek Piłsudski czy werbalizacja uczuć – to tylko niektóre z wielu pojęć, które staną się dla czytelnika znane i rozumiane. Zawarte w lekturze ciekawe pomysły doskonale nadają się do zastosowania w codziennym życiu.

Publikacja Wydawnictwa Szara Godzina wzbogacona została o czarno-białe ilustracje, które – idealnie dopasowane do treści – wzmacniają przekaz. Twarda okładka umożliwia swobodne korzystanie z lektury. Napisana w sposób zabawny książka, nie pozwala oderwać się przed odwróceniem ostatniej kartki. Lekka i łatwa w odbiorze, gwarantuje przyjemne spędzenie czasu.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Gieśki. Księga przygód

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gieśki. Księga przygód
Książka
Gieśki. Księga przygód
Katarzyna Kielecka
Inne książki autora
Cytrusowy gaj
Katarzyna Kielecka; 0
Okładka ksiązki - Cytrusowy gaj

Ada, nauczycielka w przyszpitalnej szkole, wiedzie szczęśliwe życie u boku Jacka. Planuje ślub, jednocześnie angażując się w opiekę nad dziećmi z chorobami...

Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka; 0
Okładka ksiązki - Piętno dzieciństwa

Jaką cenę w dorosłym życiu płaci człowiek, który doświadczał w dzieciństwie przemocy? Wojtek Rawicki pozornie jest szczęśliwy i spełniony zawodowo...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Łowca
Agnieszka Pruska;
Łowca
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje