Recenzja książki: Gliniany most

Recenzuje: Anna Globisz

Markus Zusak za sprawą fenomenalnej Złodziejki książek zyskał czytelników na całym świecie. Nie jest on jednak autorem, który rokrocznie bombarduje odbiorców swoimi publikacjami – pisarz każe na swe kolejne książki czekać, rozbudzając apetyt i niepohamowaną ciekawość, gdy tylko wieść o jego nowej powieści obiegnie czytelniczy świat. 

Pojawienie się Glinianego mostu to święto dla fanów twórczości Zusaka. Oto długo wyczekiwana opowieść, dedykowana – co mogę stwierdzić już po lekturze – czytelnikowi wytrwałemu, cierpliwemu i gotowemu na chwile niekomfortowe, które należy przetrzymać, by dotrzeć do serca powieści. 

Pierwszych dwieście stron to bowiem wyboista droga, znaczona irytacją, złością, chęcią rzucenia książką w kąt i zżymaniem się na autora. W Gliniany most bardzo trudno się wgryźć – autor zdecydował się na przeplatanie wydarzeń współczesnych z retrospekcjami, jednak w wielu miejscach zamiast  opowiadać chronologicznie, za nic miał linearność, powodując narastające rozdrażnienie, ewokowane przez mnogość wydarzeń i splatających się wątków. Tak naprawdę bowiem przez 1/3 książki odbiorca nie ma pojęcia, dokąd ta opowieść tak naprawdę zmierza i czemu służy. Poznaje Claya i jego braci, krok za krokiem odsłaniane są ich rodzinne karty, jednak tym, co stanowi jedyną wiedzę, jest świadomość znaczenia mostu, który ma stanowić formę oczyszczenia, pracy żałoby i odkupienia. Zusak wcale nie ułatwia czytelnikowi lektury – język powieści jest bardzo specyficzny – w wielu miejscach myśli bohaterów zostają urwane, zawieszone, okazują się niedopowiedziane, to zaś – w połączeniu z formą, jaką przybrała opowieść – może wielu odbiorców zrazić i zmusić do porzucenia książki – nieważne, jak wielkimi dotąd byli miłośnikami autora.

Warto jednak wytrzymać, bowiem po przekroczeniu granicy 190 strony wszystkie brakujące elementy zaczynają wskakiwać na właściwe miejsca, a powieść staje się zrozumiała i... wciągająca. Irytacja i wściekłość  bezpowrotnie mijają, a czytelnik może odtąd oddawać się lekturze wielowarstwowej, śledząc losy niezwykłej rodziny Dunbarów, w której miłość przeplata się ze złością, czułość z przemocą, a sedno relacji między braćmi do końca pozostaje zagadką. 

Polecam tę książkę czytelnikom wymagającym (od twórcy i od siebie samych), niestrudzonym, wrażliwym i spokojnym. Po niełatwym początku znajdą w niej oni wiele wzruszeń. Ale Gliniany most to nade wszystko opowieść inicjacyjna, opowiadająca o próbie uporządkowania chaosu powstałego po rozpadzie rodziny i o konieczności szybkiego stania się mężczyzną. Warto – choć może to być jedna z najtrudniejszych i zarazem najbardziej angażujących lektur lata.

Tagi:

Kup książkę Gliniany most

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gliniany most
Książka
Gliniany most
Markus Zusak
Inne książki autora
Posłaniec
Markus Zusak0
Okładka ksiązki - Posłaniec

Nowa powieść autora bestsellerowej Złodziejki książek! Poznajcie Eda Kennedy'ego - przeciętnego taksówkarza, kiepskiego karciarza, pechowca w miłości...

Moje tak zwane życie
Markus Zusak0
Okładka ksiązki - Moje tak zwane życie

Oryginalna forma łącząca narrację dziennika z metaforycznymi opisami snów w niepowtarzalny sposób splata rzeczywistość z fikcją, składając...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Apetyt na miłość
Stephanie Kate Strohm
Apetyt na miłość
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokaż wszystkie recenzje