Recenzja książki: Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Porządek musi być. Najlepiej zawsze i wszędzie, w każdym miejscu i o każdym czasie. Porządek musi być nawet w lesie, kojarzącym się z delikatnym szumem drzew, miłym dla ucha świergotem ptaków, sekretami dzikich zwierząt oraz pożądaną ciszą. Głosuj na prezydenta! to propozycja Wydawnictwa Dwukropek, opowiadająca o tym, jak zaprowadzić ład w leśnej głuszy, gdzie różnorodność zwierząt utrudnia bezsporne funkcjonowanie. Kogo wybiorą zwierzęta? Sięgnij po lekturę, a się o tym przekonasz.

Wszystkiemu winien jest lew. To właśnie on popełnił brzemienny w skutkach błąd, odwracając bieg rzeki po to, by przed swoją kryjówką zbudować basen. Jego uczynek przysporzył mu wielu wrogów – i z każdą chwilą było tych wrogów coraz więcej. Nie pomogło lwu nawet to, że pochodził z rodu o długich tradycjach i od pokoleń uznawany był za króla. Tym razem miarka się przebrała! Dłużej tak być nie może! Zostało zatem postanowione, że w lesie odbędą się wybory. I to nie byle jakie: wybory na prezydenta! Do wiadomości wszystkich mieszkańców lasu podano szczegółowe zasady wyborcze (zabroniono nawet pożerać przeciwników). Kandydaci (Małpa, Leniwiec i Kobra) sprostali trudnemu zadaniu: opracowując łatwy do zrozumienia program wyborczy, skutecznie promowali własne kandydatury. Lew też się zgłosił! A jakże!

Autorzy w prosty sposób przybliżają młodemu czytelnikowi polityczne zasady rządzące światem dorosłych (nie zawsze uczciwe). Nie brakuje występów kandydatów na leśnego prezydenta w telewizji, selfie z innymi zwierzakami, rozmów, ulotek, plakatów, wiecy, debat, a nawet… przedstawiania politycznych przeciwników w złym świetle (oczywiście, że było to nieuczciwe i zabronione). Kto zwycięży? Czy będzie to lew wraz z lwicą jako wiceprezydentem? A może na czoło wysunie się małpa z towarzyszącym jej tukanem albo kobra ze szczurem? Może właściwym kandydatem okaże się leniwiec? Czyj program wyborczy przekona większość? Kto zostanie wykluczony?

Książeczka Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta? została stworzona z dziećmi i dla dzieci. Zorganizowane przy współudziale autorów (André Rodrigues, Larissa Ribeiro, Paula Desgualdo, Pedro Markun) spotkania warsztatowe z najmłodszymi oraz uzyskane od nich odpowiedzi na zadane wcześniej tematyczne pytania przyczyniły się do powstania lektury. Zrozumiały język przekazu, szczegółowe wyjaśnienia politycznych zwrotów (w tekście zaznaczono je podkreśleniem), wzmacniające przekaz kolorowe ilustracje oraz twarda okładka to dodatkowe atuty książeczki. Publikacja Wydawnictwa Dwukropek ucieszy dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, pomagając przy tym rodzicom i nauczycielom w kształtowaniu obywatelskiej postawy młodego pokolenia.

Tagi: bóg Książeczki obrazkowe dla dzieci

Kup książkę Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?
Autor
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy