GórFanka powraca w Karakorum

Wydawnictwo: Annapurna
Data wydania: 2011-11-15
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-61968-10-8
Liczba stron: 224
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 5 (1 głosów)

Słynna Korona Himalajów i Karakorum obejmuje czternaście ośmiotysięczników. Owe najwyższe szczyty kuszą mistycyzmem oraz niezwykłym pięknem. Jednak nie brakuje w nich również dramatyzmu, na który składa się bardzo długa lista nazwisk poległych zdobywców górskich szczytów, nie wyobrażających sobie życia bez wspinania się. Książka GórFanka powraca w Karakorum jest niecodzienną relacją Anny Czerwińskiej, która po długiej przerwie, związanej z tragicznym sezonem 1986 roku pod K2, kontynuuje wchodzenie na najwyższe, górskie części globu.

 

Relacja obejmuje niezwykle trudną codzienność związaną ze zdobywaniem szczytów: Gasherbrum II (8034m), Gasherbrum I (8080m) i K2 (8611m). Nie brakuje w niej szczegółów wskazujących na ogromne poświęcenie wspinaczy, głęboko wpojone im poczucie odpowiedzialności, a także godną podziwu i naśladowania wytrwałość himalaistów. W swojej relacji autorka zamieściła szczegóły dotyczące bezpośrednich przygotowań do wypraw, aklimatyzacji, dróg podejściowych i zejściowych, zakładania obozów oraz ataków szczytowych. Podzieliła się smutnymi wspomnieniami sprzed lat, na nowo rozbudzonymi na widok leżących na śniegu kombinezonów himalaistów, którzy zginęli podczas katastrofy na K2. Wspomniała również o miejscu, w którym w 1996 roku została odprawiona jedyna na świecie Msza Święta na wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Novum stanowi ukazanie ujemnych stron wypraw (również tych, które dotyczą relacji międzyludzkich), niezauważanych przez przeciętnego obserwatora.

 

W książce GórFanka powraca w Karakorum wyjaśnione zostały nie używane na co dzień, typowo „górskie” określenia: hapsowie, saturacja, pulsoksymetr, turaja, lodospad, zaklęśnięcie i poręczówki. W posłowiu znalazła się relacja znanego polskiego himalaisty i filmowca, Dariusza Załuskiego, który dzieli się z czytelnikiem wrażeniami z dramatycznej, choć zwieńczonej sukcesem – akcji górskiej na K2. Książka uzupełniona jest o przepiękne zdjęcia wysokogórskich krajobrazów, co doskonale oddaje nastrój opisywanych miejsc. Autorami zdjęć są ci, których zachwyciła mistyka gór (Anna Czerwińska, Darek Załuski, Tamara Styś). Niestety – nie wszystkie fotografie zostały dokładnie opisane.

 

Przewodnik po wybranych szczytach Karakorum przeznaczony jest nie tylko dla fanów wysokogórskiej wspinaczki. Bez wątpienia zainteresuje on tych, dla których piękno otaczającego świata ma zasadnicze znaczenie. Z radością sięgną po niego również wszyscy ci, którzy są otwarci na nowe wyzwania, wypełniające codzienne życie każdego z nas.

Kup książkę GórFanka powraca w Karakorum

Zobacz także

Zobacz opinie o książce GórFanka powraca w Karakorum
Inne książki autora
GórFanka. Na szczytach Himalajów
Anna Czerwińska0
Okładka ksiązki - GórFanka. Na szczytach Himalajów

Autorka koncentruje się w tym tomie na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Dzięki bogatej...

GórFanka na himalajskiej ścieżce
Anna Czerwińska0
Okładka ksiązki - GórFanka na himalajskiej ścieżce

Piąta i zarazem ostatnia część serii GórFanka jest wyjątkowa z kilku względów. obejmuje podand 30 lat działalności górskiej Anny Czerwińskiej, potyczki...

Recenzje miesiąca
Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski
Okładka książki - Dom bez klamek
Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
wybór Małgorzata Kotwica
Okładka książki - Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
Ognisty krzyż
Diana Gabaldon
Okładka książki - Ognisty krzyż
Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka książki - Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Plac tajemnic 2. Wesołe labirynty 1
Aleksandra Golecka-Mazur
Okładka książki - Plac tajemnic 2. Wesołe labirynty 1
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy