Recenzja książki: Grzeczna dziewczynka musi zginąć. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Grzeczna dziewczynka musi zginąć to ostatni, trzeci tom serii Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki. Tym razem to Pippa staje się celem ataków stalkera. Podglądacza, który zdaje się znać każdy jej ruch, krok i zamiar. Grozy dopełniają złowieszcze wiadomości: kto będzie cię szukał, kiedy sama zaginiesz?. Czy i tym razem Pippie uda się doprowadzić śledztwo do końca, skoro sama może stać się ofiarą?

recenzja Grzeczna dziewczynka musi zginąć. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Trzeci tom serii jest jeszcze bardziej niepokojący i zdecydowanie mocniej trzyma w napięciu niż wcześniejsze publikacje Holly Jackson. Dreszcz strachu czytelnik zdaje się czuć na własnej skórze już od pierwszych stron lektury, tak bowiem drobiazgowo opisuje wszystkie swoje emocje i odczucia Pippa. Dziewczyna bardzo się boi, co do tego nie można mieć wątpliwości. Dodatkowo paraliżuje ją zespół stresu pourazowego, jakiego doznała, stając się świadkiem śmiertelnego postrzału Stanleya Forbesa w tomie drugim – Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew. Pippa nie potrafi spać, czuje krew skapującą z rąk, próbuje obmyślić strategię obrony wobec Maksa Hastingsa, który domaga się od niej publicznych przeprosin za rzekome zniesławienie.

Pippa wie, że grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo, gdy niemal odkrywa tożsamość swojego prześladowcy. A kiedy nadchodzi lawina tragicznych wydarzeń, Pippa może już tylko dać się jej ponieść. Ale czy na pewno? Czy dziewczyna kiedykolwiek się podda? Tego czytelnicy dowiedzą się z powieści Grzeczna dziewczynka musi zginąć.

Trzeci tom znakomicie spaja i dopina wszystkie wydarzenia, które zostały opisane w serii Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki. Autorka zostawiła sobie sporo przestrzeni na to, by zaskoczyć czytelnika, a przy tym sprawić, by wszystkie opisane sytuacje wydawały się prawdopodobne i wiarygodne. Na stronach książki pojawiają się znani miłośnikom serii bohaterowie, a wszystkie zaprezentowane w książce postaci mają istotne role do odegrania.

Tym, co z pewnością zaskoczy czytelnika, będzie zupełnie nowa rola Pippy. Dotychczas była solidną reporterką-detektywką-amatorką, w tomie trzecim przypada jej rola ofiary. Pippa już nie znajduje się na obrzeżach morderstwa, ale jest w samym centrum koszmarnych wydarzeń. Z biegiem czasu zaczynają pojawiać się pytania o cenę prawdy i wartość sprawiedliwości. Czy możemy dowolnie nimi manipulować? Czy wartości te są zawsze obiektywne i stałe? Czy moja racja jest warta więcej niż cudza?

Grzeczna dziewczynka musi zginąć to pełna niespodziewanych wydarzeń, dramatyczna walka o życie i o samego siebie. O powrót do spokojnej egzystencji, przypominającej czasy, kiedy wszystko, co złe, jeszcze się nie wydarzyło. Czy jest to możliwe? Czy z piętnem i podążającym za nami jak cień strachem można normalnie żyć? Na te pytania będzie musiała odpowiedzieć Pippa, ale skłonią one również do refleksji każdego czytelnika.

Tagi: dla młodzieży kryminał Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Kup książkę Grzeczna dziewczynka musi zginąć. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Zobacz opinie o książce Grzeczna dziewczynka musi zginąć. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki
Ocalało pięciu
Holly Jackson0
Okładka ksiązki - Ocalało pięciu

Osiem godzin. Sześcioro przyjaciół. Jeden snajper. To miała być zwyczajna podróż kamperem podczas wakacyjnej przerwy. Osiemnastoletnia Red i jej przyjaciele...

Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki
Holly Jackson0
Okładka ksiązki - Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Sprawa jest zamknięta. Pięć lat temu uczennica Andie Bell została zamordowana przez swojego chłopaka - Sala Singha. Policja wie, że to był on. Wszyscy...