Recenzja książki: Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki to fenomenalna, kryminalno-detektywistyczna powieść młodzieżowa, po którą z równą przyjemnością, co młodzi odbiorcy, sięgną też dorośli miłośnicy kryminałów. Opowieść o nastoletniej detektywce doczekała się kontynuacji, zatytułowanej Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew. Drugi tom jest co najmniej tak samo wciągający, jak pierwszy, akcja płynie dynamicznie, a opisywane wydarzenia zdają się rozgrywać na oczach czytelnika.

recenzja Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Po śledztwie w sprawie śmierci Andie i Sala, które Pip na własną rękę doprowadziła do prawdziwego rozwiązania, dziewczyna staje się popularna. Jej podcastu słucha ponad pół miliona osób, nastolatka otrzymuje też od sponsorów propozycje współpracy. Pip ma jednak tylko jeden cel: chce pokazać światu prawdę i sprawić, by sprawiedliwości stało się zadość. Gdy pewnego dnia jej przyjaciel Connor prosi o pomoc, dziewczyna natychmiast odmawia. Pip nie chce już więcej angażować się w sprawy kryminalne, gdyż zbyt dużo niebezpieczeństwa ściągnęła na siebie i swoich bliskich podczas pierwszego śledztwa. Connor jednak nie ustępuje i błaga choć o jeden gest, chodzi bowiem o zaginięcie jego starszego brata. Jamie znika w niejasnych okolicznościach, a policja nie robi nic. Nic, gdyż chłopakowi już kilka razy zdarzyło się uciec z domu. Pip czuje, że ta sprawa ma drugie dno. A że w sprawie zaginięcia liczy się każda godzina, dziewczyna ostatecznie postanawia rozpocząć własne śledztwo, które skutkuje kolejnym sezonem podcastu. Czy uda się znaleźć Jamie'go? Co wydarzyło się w Little Kilton? I jak zostaną przyjęte przez słuchaczy nowe odcinki podcastu? Odpowiedzi na te pytania czytelnicy znajdą w powieści Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew.

Drugą część serii Holly Jackson bez problemu można czytać bez znajomości pierwszego tomu. Autorka na pierwszych stronach serwuje czytelnikom gigantyczny spojler dotyczący Przewodnika po zbrodni... by wprowadzić ich w atmosferę wydarzeń i zapoznać z bohaterami. Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew na marginesie bieżących wydarzeń ukazuje też śceny z sali sądowej, gdzie odbywa się rozprawa jednego z oskarżonych w śledztwie, które prowadziła Pip w pierwszej części.

Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew z jednej strony mocno przypomina pierwszy tom, z drugiej natomiast – bardzo się od niego różni. Podobieństwa polegają przede wszystkim na zawziętości i uporze głównej bohaterki, która raz uznawszy, że doprowadzi sprawę do końca, rzeczywiście tak czyni, nie bacząc na konsekwencje, na swe bezpieczeństwo czy na własny dobrostan. Jeśli natomiast szukamy różnic, to kumulują się one wokół sprawy. Ta z pierwszego tomu była starym, w zasadzie zamkniętym już śledztwem, w którym Pip opierała się na kilku poszlakach i odtwarzała przebieg wydarzeń. W Grzecznej dziewczynce... śledzimy rozwój wypadków niejako na bieżąco. Uczestniczymy w poszukiwaniach Jamie'go, wierzymy, że mimo upływu czasu chłopak odnajdzie się cały i zdrowy. Wraz z główną bohaterką trafiamy na kolejne tropy, rozwiązujemy zagadki, szukamy powiązań, łączymy fakty. Zastanawiamy się też, czy wystarczy nam czasu, który pędzi nieubłaganie.

Książka Holly Jackson to także fenomenalne portrety bohaterów. Pip to stanowcza i zasadnicza dziewczyna. Solidna i dobra uczennica. Strażniczka prawa, prawdy i sprawiedliwości. Gdy jednak okazuje się, że nic więcej nie może zrobić, by pomóc lub gdy po prostu sprawiedliwość „staje" po stronie winnych, dziewczyna czuje palącą bezradność. Pip zmienia się w gradową chmurę, staje się krzykiem i zaciśniętą pięścią. Pięścią, która gotowa jest walczyć o prawdę.

Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew to powieść, od której nie da się oderwać. To nieodkładalna historia, na którą warto zarezerwować dłuższy czas, by dać się wciągnąć w wir wydarzeń. Dynamiczna akcja. Mocno wiarygodni bohaterowie. Znakomity splot wydarzeń. Niespodziewane zwroty akcji. Cała plejada podejrzeń i podejrzanych. A to tylko część atutów tej powieści. Książka jest przemyślana do ostatniej kropki, nie ma w tej historii luk czy niedopowiedzeń. I chociaż zakończenie jest otwarte, autorka już zapowiada trzeci tom cyklu. Tom, na który miłośnicy serii z pewnością będą czekać z niecierpliwością.

Tagi: dla młodzieży

Kup książkę Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki
Inne książki autora
Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki
Holly Jackson0
Okładka ksiązki - Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Sprawa jest zamknięta. Pięć lat temu uczennica Andie Bell została zamordowana przez swojego chłopaka - Sala Singha. Policja wie, że to był on. Wszyscy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
One temu winne
Marta Urbaniak-Piotrowska
One temu winne
Pamięć dla Heleny
Ewa Formella ;
Pamięć dla Heleny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy