Gwiazda nad gwiazdami

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2013-12-12
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-277-0003-2
Liczba stron: 80
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 6 (1 głosów)

Gwiazdy mają to do siebie, że można je obserwować z powierzchni ziemi jedynie na nocnym niebie, gdy nie przyćmiewa ich słońce. Wykazując wysoki stopień zróżnicowania pod względem obserwowanej jasności, blask gwiazd wzbudza w nas szczególne emocje, pozwalając wyobraźni cofnąć się niemalże do zarania dziejów i poszukać związków pomiędzy doświadczanymi wydarzeniami a zjawiskami kosmicznymi. W tytule książeczki Wydawnictwa WAM znalazła się właśnie Gwiazda - i to nie taka, jakich wiele na rozgwieżdżonym niebie, ale jedyna w swoim rodzaju, zajmująca miejsce szczególne, bo nad gwiazdami. Adresatami tej interesującej pozycji są nie tylko najmłodsi czytelnicy, których wyobraźnia jest twórcza, a serca szeroko otwarte, ale również dorośli, pragnący choć na chwilę powrócić w świat dziecięcych marzeń i wspomnień.


Zamieszczone w książeczce opowiadania łączy zima: pora roku lubiana szczególnie wtedy, gdy puszysty śnieg dokładnie okrywa białą czapą wszystko dokoła. Nie brakuje wówczas dźwięcznego śmiechu dzieci, które z zapałem zjeżdżają na sankach z wysokiej górki, z prędkością wiatru mkną na łyżwach po lodowej tafli oraz martwią się o to, że kulistemu bałwankowi zmarznie marchewkowy nos. Cieszy je również szczypiący w uszy mróz i skrzypiący pod butami śnieg. Opowiadań jest dziewięć, a każde z nich zaprasza w świat marzeń, pragnień i tęsknot. Bez wątpienia młodego czytelnika ucieszy widok długo oczekiwanej oraz niecierpliwie wypatrywanej pierwszej gwiazdki; zachwyci pięknie przystrojona choinka i mieniące się w blasku światełek anielskie włosy. Uśmiech na jego twarzy wywołają szepczące zwierzątka, które starają się nie przerywać leśnej ciszy, natomiast do zdziwienia przyczyni się podejrzany o zjedzenie czekoladowych cukierków zielony dinozaur. Mały czytelnik chętnie wysłucha opowieści o zwierzętach mówiących w wigilijny wieczór i Pepicie, darującej Nowonarodzonemu Jezusowi najpiękniejszy bukiecik.


W rolę głównych bohaterów opowiadań Barbary Derlickiej wcieliły się nie tylko dzieci i dorośli, ale również zwierzęta, zabawki oraz cicho wirujące w przezroczystym powietrzu płatki śniegu. Sposób przekazu jest prosty, ciepły i zabawny. Kolorowe ilustracje autorstwa Iwony Walaszek-Sarny doskonale wspomagają przekaz. Twarda okładka pozwala na częste sięganie po lekturę, natomiast nieco większa czcionka czyni opowiadania dostępnymi nawet dla dzieci młodszych. Publikacja Wydawnictwa WAM uczy zaufania Bogu i właściwego traktowania drugiego człowieka. Pomaga zrozumieć, dlaczego tak ważne jest sprawianie radości wszystkim dookoła. Pokazuje moc wierności i siłę przyjaźni. Zaprasza do dzielenia się z innymi tym, co samemu się posiada. Prawdy, które przekazuje Gwiazda nad gwiazdami, na długo pozostaną w pamięci, przyczyniając się do wewnętrznego rozwoju, wzrostu odpowiedzialności za słowa i czyny oraz ukształtowania prawidłowej hierarchii wartości. A o to warto zatroszczyć się jak najprędzej.

Kup książkę Gwiazda nad gwiazdami

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gwiazda nad gwiazdami
Inne książki autora
Marzenia o lataniu
Barbara Derlicka0
Okładka ksiązki - Marzenia o lataniu

Każde dziecko uśmiecha się na widok motyli, mydlanych baniek, baloników, latawców... wszystkiego, co wznosi się i szybuje nad ziemią. Z marzeń o lataniu...

Kwiatki-zagadki
Barbara Derlicka0
Okładka ksiązki - Kwiatki-zagadki

Dzieci lubią zagadki. Okazją do świetnej zabawy będzie lektura tej bogato zilustrowanej książeczki. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie o jakim kwiatku opowiada...

Recenzje miesiąca
Cudowna podróż
Selma Lagerlöf
Okładka książki - Cudowna podróż
Mój Wielki Tydzień
Ewa Monastyrska
Okładka książki - Mój Wielki Tydzień
Jano i Wito. W trawie
Wiola Wołoszyn
Okładka książki - Jano i Wito. W trawie
Powiedz wreszcie prawdę
Dana Reinhardt
Okładka książki - Powiedz wreszcie prawdę
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy