Recenzja książki: Hate

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Poprawność polityczna i tolerancja to hasła bardzo nośne i często powtarzane. Jednak czy rozmawianie, tłumaczenie i udowadnianie, że inności nie można wytykać daje spodziewane efekty? Czy nadal żyjemy w społeczeństwach pełnych homofobów? Na pytania te stara się znaleźć odpowiedź Alan Gibbons w inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami powieści Hate.

Eve to nastolatka, która boryka się z tragiczną śmiercią swojej starszej siostry. Pół roku przed opisywanymi w powieści wydarzeniami Rosie została zamordowana tylko dlatego, że spośród jej rówieśników wyróżniał ją nietuzinkowy strój, fryzura i makijaż. Eve nie potrafi pogodzić się ze stratą. Na domiar złego do szkoły, w której uczy się dziewczyna, przeniesiony zostaje chłopak, który był świadkiem napaści na Rosie, ale nie zdecydował się zeznawać w procesie. Sprawy komplikują się, gdy Anthony wpada w oko Jess, najbliższej przyjaciółce Eve.

Hate to kierowana przede wszystkim do młodzieży powieść o uprzedzeniach, nietolerancji, inności i podążaniu własną drogą. Autor pokazuje, że każdy ma prawo do własnych wyborów, do manifestowania swych poglądów – o ile nie krzywdzi w ten sposób innych. Swoją tożsamość możemy wyrażać przynależnością do subkultur, a co często się z tym wiąże – i specyficznym ubiorem. Czasami właśnie ten charakterystyczny styl ubierania się sprawia, że czujemy się wolni, niezależni i w pełni wyrażamy siebie.

Jednak po drugiej stronie barykady spotkać można osoby, które nie potrafią zaakceptować inności. Mająca różne źródła niechęć (wyniesiona z domu, zaobserwowana u opiekunów czy będąca reakcją na doznaną kiedyś krzywdę) często skutkuje wyśmiewaniem indywidualistów. Kto bowiem z nas nie spotkał się z żartami rasistowskimi czy seksistowskimi? Ale nie na tym sprawa się kończy. Często słowne zaczepki i wulgaryzmy zmieniają się w jawnie agresywne przepychanki czy bójki.

Ofiarami takiego przypadkowego, ale tragicznego w skutkach spotkania byli Rosie i jej chłopak, Paul. Wydarzenia opisane w powieści Alana Gibbonsa inspirowane były prawdziwą historią śmierci Sophie Lancaster. To, co spotkało Rosie, jest potworne. Autor szczegółowo opisuje obrażenia, jakich doznała dziewczyna, jak wyglądała długa walka o jej zdrowie i jak potoczyło się życie Morrisonów po tragicznej stracie córki. Alan Gibbons pokazuje, jak kruche jest życie, jak miłość, którą darzymy najbliższą osobę, może w jednej chwili zgasnąć, pozostawiając po sobie niewyobrażalną pustkę, jak nieuzasadniona i bezsensowna arogancja, okrucieństwo i zło potrafią zmiażdżyć delikatne i bezbronne dobro.

Hate to powieść porażająca. Opisane na stronach książki wydarzenia nie są fikcją literacką, wyolbrzymionymi wyobrażeniami autora, ale – co najbardziej przerażające – podobne sytuacje miały – i, niestety, mają – miejsce w rzeczywistości. Ataki na słabszych, wytykanie inności, brak akceptacji dla cudzych poglądów czy wyborów są na porządku dziennymi. Autor pokazuje, że tylko prawdziwa wiara, chęć i ogromne zaangażowanie w zmienianie nastawienia innych mogą przynieść dobre rezultaty. Zdarcie z siebie maski tchórza i odrzucenie bierności być może kiedyś pomogą uratować czyjeś życie.

Książka Alana Gibbonsa niejako na marginesie walki z uprzedzeniami podejmuje też szereg innych, ważnych tematów. Opowiada o miłości rodzicielskiej, rozpadzie rodziny, poszukiwaniu własnej tożsamości i godzeniu się ze stratą. Hate to wielopłaszczyznowa powieść, która poruszy także dorosłego czytelnika i pokaże, że tolerancję należy zaszczepiać już u najmłodszych dzieci, że przykładem trzeba uczyć je szacunku dla innego człowieka.

Tagi: Hate, Hate recenzja, Hate książka, Alan Gibbons Hate, Alan Gibbons recenzja, Alan Gibbons książka, Alan Gibbons

Kup książkę Hate

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hate
Książka
Hate
Alan Gibbons
Inne książki autora
Zobaczyli za dużo
Alan Gibbons0
Okładka ksiązki - Zobaczyli za dużo

Nic złego się nie dzieje. Zamknij drzwi, zasłoń okna, bo jeśli zobaczysz morderstwo, będziesz następnym celem... Czy jest coś gorszego niż bycie świadkiem...

Hate
Alan Gibbons0
Okładka ksiązki - Hate

Czy odważysz się być inny? Pół roku temu Rosie, starsza siostra Eve, zmarła w następstwie brutalnego pobicia. Eve nie potrafi sobie wyobrazić życia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje