Recenzja książki: Hayden War 5. Za wszelką cenę

Recenzuje: Damian Kopeć

Mieć oczy i implanty szeroko otwarte

Wojna się skończyła - przynajmniej ta otwarta. Trwają rozmowy pokojowe między Sojuszem i Solcomem. Rozmowy oparte o jakże istotny pierwiastek niepewności. Czynnikiem trzymającym w szachu obie strony jest brak wiedzy o tym, co się stało z ich flotami i brak wiedzy o tym, co na ten temat wie przeciwnik. Sorilla Aida nie ma jednak czasu na dłuższy odpoczynek. Brak aktywności zresztą niezbyt jej służy. Dostaje nowe zadanie: szpiegować, szukać słabych stron Sojuszu, odnaleźć szpary w pozornie jednolitej strukturze wroga. Jej mocodawcom chodzi przede wszystkim o czas. Czas, którego potrzebują obie strony. Czas, który dla potomków Błękitnej Planety odgrywa szczególną rolę wobec aktualnego znaczącego osłabienia militarnego. Chwilowy spokój i dłuższy rozejm jest na rękę mieszkańcom Układu Słonecznego i Sojuszowi. Są jednak tacy, którzy swoją szansę widzą w jego natychmiastowym zburzeniu.

Lepszy cień zaufania niż mgły wojny.

W Za wszelką cenę, piątym z kolei tomie cyklu Hayden War, następuje znacząca zmiana akcentów. Batalie kosmiczne zostają zastąpione znacznie subtelniejszą grą wywiadów. Tu bardziej niż sama technika liczy się intelekt. Dla czytelników ma to swoje dobre strony. Nie tylko zmienia się scenografia, poznajemy również nowych bohaterów. Ciekawostką jest cokolwiek wymuszona, ale przynosząca konkretne efekty współpraca służb ludzi i Sojuszu, zwłaszcza Sorilli i Krissa. Daje nam ona możliwość spojrzenia na Obcych z innej perspektywy niż tylko śmiertelnego wroga, którego należy zlikwidować.

Powieść czyta się całkiem nieźle, o ile nie jesteśmy spragnieni gorącego klimatu kosmicznych bitew. Można bawić się tekstem na różne sposoby. Wydarzenia są intrygujące, wciąga rywalizacja i wzajemne poznawanie się różnych cywilizacji. Przyciąga uwagę gra wywiadów, zwłaszcza pewien sympatyczny specjalista ze strony Sojuszu. Zabawne jest, kiedy spojrzymy na tę opowieść pod odpowiednim kątem: Obcy są tu na ogół humanoidalni i zaskakująco podobni do ludzi, również w sferze mentalności. Także w odległych zakątkach Kosmosu liczą się znane afrodyzjaki: władza i pieniądze.

Za wszelką cenę jest swoistą odskocznią od tematyki poprzednich tomów cyklu. Powieść wprowadza nowe wątki, które być może zostaną szerzej rozwinięte w De Oppresso Liber, szóstym tomie serii Hayden War.

Kup książkę Hayden War 5. Za wszelką cenę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hayden War 5. Za wszelką cenę
Autor
Książka
Inne książki autora
Atlantis Rising 2: Miasto demonów
Evan Currie0
Okładka ksiązki - Atlantis Rising 2: Miasto demonów

Ludzkość przegrała wojnę z demonami. Garstka wraz z Elan uciekła i schroniła się na wyspie, z dala od wrogich hord. Jednak nawet tam nie było ucieczki...

Hayden War: Narodziny Walkirii. Tom 2
Evan Currie0
Okładka ksiązki - Hayden War: Narodziny Walkirii. Tom 2

Dwa lata po inwazji na Świecie Haydena oddziały partyzantki i nieprzyjaciela znalazły się w impasie, ale żadna ze stron nie zamierza tak pozostawić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy