Recenzja książki: Hayden War 5. Za wszelką cenę

Recenzuje: Damian Kopeć

Mieć oczy i implanty szeroko otwarte

Wojna się skończyła - przynajmniej ta otwarta. Trwają rozmowy pokojowe między Sojuszem i Solcomem. Rozmowy oparte o jakże istotny pierwiastek niepewności. Czynnikiem trzymającym w szachu obie strony jest brak wiedzy o tym, co się stało z ich flotami i brak wiedzy o tym, co na ten temat wie przeciwnik. Sorilla Aida nie ma jednak czasu na dłuższy odpoczynek. Brak aktywności zresztą niezbyt jej służy. Dostaje nowe zadanie: szpiegować, szukać słabych stron Sojuszu, odnaleźć szpary w pozornie jednolitej strukturze wroga. Jej mocodawcom chodzi przede wszystkim o czas. Czas, którego potrzebują obie strony. Czas, który dla potomków Błękitnej Planety odgrywa szczególną rolę wobec aktualnego znaczącego osłabienia militarnego. Chwilowy spokój i dłuższy rozejm jest na rękę mieszkańcom Układu Słonecznego i Sojuszowi. Są jednak tacy, którzy swoją szansę widzą w jego natychmiastowym zburzeniu.

Lepszy cień zaufania niż mgły wojny.

W Za wszelką cenę, piątym z kolei tomie cyklu Hayden War, następuje znacząca zmiana akcentów. Batalie kosmiczne zostają zastąpione znacznie subtelniejszą grą wywiadów. Tu bardziej niż sama technika liczy się intelekt. Dla czytelników ma to swoje dobre strony. Nie tylko zmienia się scenografia, poznajemy również nowych bohaterów. Ciekawostką jest cokolwiek wymuszona, ale przynosząca konkretne efekty współpraca służb ludzi i Sojuszu, zwłaszcza Sorilli i Krissa. Daje nam ona możliwość spojrzenia na Obcych z innej perspektywy niż tylko śmiertelnego wroga, którego należy zlikwidować.

Powieść czyta się całkiem nieźle, o ile nie jesteśmy spragnieni gorącego klimatu kosmicznych bitew. Można bawić się tekstem na różne sposoby. Wydarzenia są intrygujące, wciąga rywalizacja i wzajemne poznawanie się różnych cywilizacji. Przyciąga uwagę gra wywiadów, zwłaszcza pewien sympatyczny specjalista ze strony Sojuszu. Zabawne jest, kiedy spojrzymy na tę opowieść pod odpowiednim kątem: Obcy są tu na ogół humanoidalni i zaskakująco podobni do ludzi, również w sferze mentalności. Także w odległych zakątkach Kosmosu liczą się znane afrodyzjaki: władza i pieniądze.

Za wszelką cenę jest swoistą odskocznią od tematyki poprzednich tomów cyklu. Powieść wprowadza nowe wątki, które być może zostaną szerzej rozwinięte w De Oppresso Liber, szóstym tomie serii Hayden War.

Kup książkę Hayden War 5. Za wszelką cenę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hayden War 5. Za wszelką cenę
Autor
Książka
Inne książki autora
Król złodziei
Evan Currie0
Okładka ksiązki - Król złodziei

W świecie bestsellerowej serii Odyssey One rozgrywają się nowe przygody. Po inwazji Drasinów Ziemia staje w obliczu kolejnego przerażającego wyzwania....

Odyssey One. Rozgrywka w ciemno
Evan Currie0
Okładka ksiązki - Odyssey One. Rozgrywka w ciemno

Korzystając z najnowszej technologii, umożliwiającej podróże międzygwiezdne, okręt badawczy ,,Odyseja" wyrusza w dziewiczy rejs. Lecz kosmos nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy