Recenzja książki: Hektor i tajemnice życia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Sztuka życia to zdolność radzenia sobie w najtrudniejszych nawet sytuacjach, co przekłada się na podejmowanie trafnych decyzji, dokonywanie właściwych wyborów oraz stosowanie jak najlepszych rozwiązań. Opisane umiejętności dotyczą chwil powszednich oraz sytuacji nietypowych, kiedy to każdy z nas ma bezpośredni wpływ na dalsze działania. Ze względu na długofalowość owego procesu, sztuki życia trzeba się uczyć systematycznie, bezwarunkowo przy tym uwzględniając potrzebę odpowiedzialności oraz wierności ideałom. Książka Hektor i tajemnice życia w pełni zasługuje na miano poradnika. Lelord François w interesujący sposób przedstawia koleje losu ucznia szkoły podstawowej, który - otwarty na nową wiedzę i doświadczenia - chętnie korzysta z pouczeń i wskazówek ludzi posiadających życiową mądrość.

By usłyszane rady nie zostały zmarnowane, mały Hektor opracował szczegółowy plan. Postanowił każdego wieczoru zapisywać w zeszycie wszystko to, co mogło zaowocować w przyszłości. Słowa dotrzymał, dzięki czemu niestraszne mu były codzienne przeszkody ani skomplikowane sytuacje. Z każdej sytuacji umiał wyjść zwycięsko i cieszył się wciąż rosnącym zaufaniem otoczenia. Doświadczenia Hektora z powodzeniem mogą służyć nie tylko jego rówieśnikom, ale również pozostałym czytelnikom.

Ten, kto sięgnie po lekturę, z pewnością się nie zawiedzie. Warte zainteresowania są przemyślenia dotyczące zasad współżycia międzyludzkiego, używania dóbr materialnych, reakcji na uczucia, wypełniania codziennych obowiązków, postępowania w sytuacjach konfliktowych, reagowania na czynniki zewnętrzne oraz wielu innych zachowań. W lekturze występuje pochwała cnót i negowanie wad. Systematyczność, wierność oraz respektowanie różnic są doskonałą lekcją dalszego życia. Uczą również opowiadania się po stronie prawdy.

Zawarte w książce spostrzeżenia są trafne, zaś pomysły - zaczerpnięte wprost z życia. Informacje szczególnie warte zapamiętania, a zwłaszcza zastosowania na co dzień, zostały zapisane kursywą. Wiele z nich pogłębia i utrwala wcześniej poznaną wiedzę. W zakończeniu umieszczono epilog, pozwalający czytelnikowi myśleć perspektywicznie, co sprzyja nabraniu dystansu do własnej przyszłości.

Książka Hektor i tajemnice życia przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Młody czytelnik odnajdzie w niej elementy relaksu i nauki. Rodzice poznają metody prowadzenia z dziećmi budujących rozmów. Nauczyciele i wychowawcy zyskają doskonałą pomoc w kształtowaniu młodych serc i umysłów, co znajdzie odzwierciedlenie w dalszym życiu wychowanków. Z pewnością więc to lektura warta polecenia.

Kup książkę Hektor i tajemnice życia

Zobacz opinie o książce Hektor i tajemnice życia
Hektor i tajemnice życia
Lelord François
Podróże Hektora
Lelord François0
Okładka ksiązki - Podróże Hektora

Bohaterem tej niezwykłej książki, która stała się wielkim bestsellerem we Francji i Niemczech, jest psychiatra, tytułowy Hektor. Do jego gabinetu przychodzą...

Podróże Hektora Hektor i tajemnice miłości
Lelord Francois0
Okładka ksiązki - Podróże Hektora Hektor i tajemnice miłości

Podróże HektoraBohaterem tej niezwykłej książki, która stała się wielkim bestsellerem we Francji i Niemczech, jest psychiatra, tytułowy Hektor. Do jego...