Recenzja książki: Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Leżąca w południowo-zachodnich Niemczech Nadrenia-Palatynat przeciętnemu człowiekowi mówi niewiele. Warto jednak odwiedzić tamte okolice, by móc podziwiać przepiękne kalderowe jezioro wraz z wznoszącymi się nieopodal murami opactwa Maria-Laach. Przy okazji pobytu w tym ciekawym miejscu nie można ominąć Bingen – drugiego co do ważności miasta tamtego regionu, nieodłącznie kojarzonego z Hildegardą. Chociaż proces kanonizacyjny nigdy nie został dokończony, to jej kult dozwolony jest na mocy odpustu udzielonego przez papieża Jana XXII w roku 1324.

Opublikowana przez wydawnictwo Promic książka Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską jest wyczerpującym studium tematu. Czytelnik ma okazję poznać szczegółowe dzieje tej, która nie bez powodu nazywana jest wizjonerką, uzdrowicielką oraz reformatorką religijną. Ponieważ była dziesiątym z kolei dzieckiem w rodzinie średniozamożnej szlachty frankońskiej, w wieku ośmiu lat – zgodnie z tradycją „dziesięciny” – została poświęcona Kościołowi. Ci, którzy towarzyszyli jej od najmłodszych lat, mogli osobiście przekonać się o posiadanych przez nią wrodzonych zdolnościach, a także wypracowanych umiejętnościach. Regularne wizje od trzeciego roku życia, przepowiadanie tego, co ma nastąpić (wraz z dniem własnej śmierci), łatwość współżycia z ludźmi, wytrwałość w dążeniu do wytyczonego celu, umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, doprowadziły Hildegardę na wyżyny rozgłosu i uznania.

Przedstawiając fakty z życia niemieckiej benedyktynki, Lucia Tancredi niczego nie koloryzuje. Z jej relacji jasno wynika, że jako przeorysza Hildegarda dała się poznać z najlepszej strony. Wrażliwa na piękno otaczającego świata oraz delikatna w swych codziennych działaniach, osiągnęła więcej, niż – biorąc pod uwagę realia ówczesnych czasów – można się było spodziewać. Korespondencja z wybitnymi osobowościami epoki (papieże, cesarz, królowa), twórczość muzyczna, autorskie dzieła spisane, odpowiedzialność za budowę nowego klasztoru, podróże kaznodziejskie wypełnione publicznym nauczaniem, a także liczne uzdrowienia - to w ogólnym zarysie elementy składające się na całość życia i działalności opisywanej wizjonerki, uzdrowicielki oraz reformatorki religijnej.

Książka Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską napisana jest w sposób ciekawy, językiem jasnym, prostym i całkowicie zrozumiałym. Dodatek stanowi aneks, w którym zamieszczona została kolejność wydarzeń, składających się na całość życia benedyktynki. Ponieważ niewielki format książki jest odwrotnie proporcjonalny do treści w niej zawartych, wszyscy, którzy po nią sięgną, będą z pewnością usatysfakcjonowani.

Kup książkę Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską

Zobacz opinie o książce Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską