Recenzja książki: Historia papieży

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Historia papiestwa swymi początkami sięga czasów sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to w okolicach Cezarei Filipowej prosty rybak usłyszał od swego Mistrza słowa: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego (Mt 16, 18-19). Współczesność pokazuje, że powołanie zwierzchnika Apostołów na urząd następcy Chrystusa na Ziemi nie minęło się z celem, czego wyrazem jest papieskie przewodnictwo na drodze ludzkiego pielgrzymowania. W książce Historia papieży, John W. O`Malley oprowadza czytelników po sylwetkach niezwykle ciekawych: od świętego Piotra począwszy, poprzez dwustu sześćdziesięciu pięciu papieży, a na Benedykcie XVI skończywszy.

Ciekawość czytelnika zostaje zaspokojona całkowicie, poznaje on bowiem dzieje najstarszej instytucji zachodniego świata w najdrobniejszych szczegółach. Ma okazję zafascynować się życiem tych, których Kościół ogłosił świętymi, zachwycić heroizmem wielu z nich czy zbulwersować grzesznym zachowaniem innych. Jedno jest pewne: wszyscy – nawet uznani przez pokolenia za antypapieży – na historii tego urzędu odcisnęli głębokie piętno. Odpowiedzialność wynikająca ze sprawowanego urzędu wymagała od każdego z nich podejmowania takich działań, które przyczyniały się (lub które przyczynić się powinny) do rozprzestrzeniania królestwa Bożego.

Publikację cechuje dokładność w przekazywaniu faktów. Jako lektura z pogranicza historii i religii, obok konkretnych wydarzeń historycznych Historia papieży prezentuje również teologiczny punkt widzenia. Tak więc czytelnik dowiaduje się o obowiązkach biskupów Rzymu, poznaje cztery „kamienie milowe” w historii papiestwa, jest świadkiem koronacji cesarzy oraz konfliktów między państwem a Kościołem. Jego uwadze z jednej strony nie uchodzą najczarniejsze chwile papiestwa, z drugiej natomiast - cieszy się z religijnej odnowy. Staje się świadkiem reform, uczestnikiem synodów i soborów. Fakty doskonale znane z nauki szkolnej zostają wzbogacone o kolejne szczegóły.

Książka Johna W. O`Malley`a zawiera fragmenty biblijne wraz z siglami, daty, nazwiska, nazwy państw i miast, imiona papieży, a także opisy ich zmagań oraz osiągnięć. Wzbogacona jest o listę namiestników Chrystusa według pontyfikatów, indeks rzeczowo-osobowy oraz mapy ukazujące położenie Państwa Kościelnego. Pomimo języka specjalistycznego, napisana jest w sposób ciekawy i przystępny. Winni poświęcić jej uwagę wszyscy, ponieważ czasy współczesne cechują się szczególnym zainteresowaniem społeczeństwa dotyczącym osób rządzących. Kościół poddawany jest krytyce, często wynikającej z ignorancji tych, którzy głośno wypowiadają swoje zdanie. Warto więc sięgnąć po publikację, co w wielu przypadkach pozwoli skorygować własne (często mylne) opinie.

Kup książkę Historia papieży

Zobacz opinie o książce Historia papieży
Historia papieży
John W. O`Malley