Recenzja książki: Humorem i (u)Śmiechem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Uśmiech potrzebny jest każdemu, i to najlepiej od zaraz. Dobry humor poprawia samopoczucie, a to z kolei sprawia, że człowiek mniej narzeka na zdrowie. Książka Humorem i (U)śmiechem jest lekiem na całe zło. Nie wierzysz? Sam się przekonaj.

Publikacja od początku wywołuje uśmiech. Szymon J. Wróbel umieścił w niej wszystko to, co związane jest z dobrym humorem. Oparte na wynikach badań naukowych wstępne informacje opisują działanie mięśnia śmiechowego, a ten – umiejscowiony pośród innych mięśni twarzy – doskonale spełnia swoją rolę. Kolejnym rozdziałom autor nadał schematyczny układ: na szarym tle umieścił inspirujący cytat, podając przy tym źródło, po czym przedstawił karykaturę osoby, z którą przeprowadził tematyczny wywiad. Poprzedzony krótką notką wstępną (wytłuszczona czcionka) tekst wywiadu podany został naprzemiennie z rozdziałami cytującymi dowcipy, co mięśniowi śmiechowemu czytelnika zapewnia rozluźniający trening.

Rozmówcami Szymona J. Wróbla są ludzie znani z życia publicznego: satyrycy, rysownicy, aktorzy, dziennikarze, ekonomiści, psycholodzy i socjolodzy oraz działacze społeczni (jest wśród nich nawet instruktor jogi śmiechu Piotr Bielski, negocjator policyjny nadkomisarz Krzysztof Balcer oraz lodowy wojownik Krzysztof Wielicki). Cytując ich wypowiedzi, autor omawia powody do śmiechu oraz przytacza kpiarskie historie, śmieszne sytuacje, zabawne przejęzyczenia oraz młodzieżowe słowa roku, wywołujące uśmiech wspomnienia, opowiastki typowe dla humoru regionalnego, fragmenty komicznych piosenek, teksty humorystyczne, żarty językowe, sytuacyjne oraz w wykonaniu zwierząt, a także humor branżowy i czarny. Każdemu z rozmówców Szymon J. Wróbel zadaje pytanie: Z czego będziemy się śmiać za pięćdziesiąt – sto lat? No właśnie, z czego? Odpowiedzi zadziwiają.

Publikacja Wydawnictwa MG jest jak najbardziej potrzebna. Sięgnąć po nią powinni wszyscy bez wyjątku, każdemu bowiem dowcip czy żartobliwa historyjka jest w stanie poprawić humor. Karykatury zostały wykonane przez Szymona Teluka, ilustracje pochodzą z różnych źródeł, autorami tekstów inspirujących są osoby umiejące się śmiać nawet z samych siebie. Pomocą służą również przypisy oraz refleksje filozofów, psychologów, socjologów i terapeutów.

Zaprezentowana w lekturze solidna dawka śmiechu poprawia samopoczucie, dzięki czemu dzień spędzony w serdecznej atmosferze nie będzie dniem straconym.

Kup książkę Humorem i (u)Śmiechem

Zobacz opinie o książce Humorem i (u)Śmiechem
Humorem i (u)Śmiechem
Szymon J. Wróbel
Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają
Szymon J. Wróbel0
Okładka ksiązki - Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają

Ania wracała ze szkolnej zabawy. Bruno wyjechał na wymarzone wakacje do Indii. Joanna wybrała się w góry, a Paweł chciał spotkać się z rodziną. To, co...