Recenzja książki: Hyperversum

Recenzuje: Edyta Staniec

Kto gra w Hyperversum, żyje podwójnie

 

Poznajemy czworo głównych bohaterów: Iana Maayrkasa, doktoranta historii średniowiecznej, w Hyperversum odgrywającego rolę rycerza, braci: 22-letniego Daniela, studenta fizyki i 13-letniego Martina Freelanda oraz Jodie Carson, dziewczynę Daniela, studentkę medycyny. Martin w Hyperversum odgrywa rolę pazia, Daniel - złodzieja, zaś Jodie - damy dworu, a zarazem córki bogatego kupca. Dlaczego to istotne? Z uwagi na to, iż już niebawem role przez nich tylko odgrywane staną się rolami ich życia, a umiejętności wyćwiczone w grze będą niezbędne, by przetrwać w obcym i wrogim świecie.

 

Istotną kwestią jest zadanie pytania: czym jest tytułowe hyperversum? To ulubiona gra komputerowa naszych bohaterów, rozgrywająca się w średniowiecznej Francji. To wciągające RPG, które pozwala uczestnikom rozgrywki niejako wcielić się w odgrywane postaci dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii - projekcji 3D, mikrofonów, specjalnych okularów etc. Dzięki temu uczestnik gry ma szansę utożsamić się w pełni z odgrywaną przez siebie postacią.

 

Początek przygody dla naszych bohaterów rozpoczyna się, jak u Hitchcocka, od prawdziwego "trzęsienia ziemi". Podczas wspólnej rozgrywki w Hyperversum, prawdopodobnie w wyniku awarii gry, Ian, Martin, Jodie, Daniel oraz Donna i Carl zostają przeniesieni w czasie i przestrzeni do Flandrii 1214 roku, na krótko przed słynną bitwą pod Bouvines. A wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nie jest to świat wirtualny, lecz jak najbardziej rzeczywisty.

 

Już od samego początku przyjaciele muszą zmierzyć się z poważnymi niebezpieczeństwami. Pierwsze wynika z faktu rozdzielenia z Donną i Carlem, których losy przez długi czas pozostają pozostałej czwórce nieznane. Drugie - z faktu nieznajomości języka francuskiego (tylko Ian potrafi posługiwać się tym językiem), trzecie - z nieznajomości epoki, panującej w niej kultury, zasad etc. Najlepiej przygotowany do życia w średniowiecznej Flandrii jest Ian, na którego barkach spocznie obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa towarzyszom. Dzięki niesamowitym zbiegom okoliczności, a także cechom charakteru godnym rycerza, Ian wywiąże się z tych zobowiązań naprawdę dobrze, narażając jednak wielokrotnie zarówno swoje zdrowie, jak i życie w imię przyjaźni, braterstwa, miłości.

 

Choć motyw przeniesienia w czasie nie jest ani w literaturze, ani w filmie niczym nowym, powieść Cecilii Randall godna jest polecenia i uważnego przeczytania. Dlaczego? Bowiem podobnie jak gra Hyperversum przenosi bohaterów w fascynujący, nieznany im świat, tak i pisarka zamyka czytelników na dobrych kilka godzin w świecie, który  urzeka, fascynuje, przeraża i wzrusza. Powieść wręcz hipnotyzuje, powodując, że nie można się od niej oderwać. Jest tu dosłownie wszystko. Są spiski i intrygi możnych epoki średniowiecza, są ciekawie zarysowani bohaterowie – zarówno fikcyjni, jak i autentyczni (hrabia Guillaume de Ponthieu, król Filip August), jest miłość i nienawiść – Ian odnajdzie w średniowiecznej Francji spełnienie swoich marzeń i ideałów w osobie Isabeau, ale też spotka śmiertelnego wroga, który będzie próbował się na nim zemścić nawet po własnej śmierci! Do tego dodać należy ciekawy zabieg pisarski i sprytnie wymyśloną intrygę.

 

Jakie losy czekają bohaterów? Czy uda im się wrócić do własnej epoki? Jakie podejmą wybory? Tego wszystkiego dowiedzieć się można z lektury Hyperversum. Zakończenie książki daje obietnicę, że przygoda z bohaterami będzie miała kontynuację. Cecilia Randall, ku radości rzeszy czytelników, opisała dalsze losy bohaterów tej niezwykłej powieści historyczno-fantastycznej. I można być pewnym, że kto przeczyta pierwszą jej książkę, będzie musiał sięgnąć po jej kontynuację. 

Kup książkę Hyperversum

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hyperversum
Książka
Hyperversum
Cecilia Randall
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy