Recenzja książki: Indigo

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Trauma z dzieciństwa, trudne dorastanie, brak zrozumienia, rodzinnego ciepła, bunt, złość i agresja – to tylko kilka spośród tematów, jakie podjęła Patrice Lawrence w swoje złożonej, skłaniającej do refleksji ale też mocno wstrząsającej powieści Indigo.

Tytułowa Indigo to siedemnastolatka wychowująca się w rodzinie zastępczej. Pierwszej rodzinie, w której ktoś – tutaj w osobie wyrozumiałej i cierpliwej Keely oraz drugiego, dorosłego już wychowanka Feliksa – chce jej wysłuchać i dać jej szansę. Indigo trafia jednak po raz kolejny na trudności w nowej szkole. Rówieśnicy dokuczają dziewczynie i prowokują u niech wybuchy niekontrolowanej agresji. Dziewczyna pozwala się wyprowadzać z równowagi, bowiem dramat, jakiego doświadczyła w dzieciństwie, wciąż odciska się na niej piętnem. Indigo boi się też, że brak samokontroli odziedziczyła po ojcu i że tak jak on kilkanaście lat temu, tak i ona w niedalekiej przyszłości może w wyniku swej złości wyrządzić komuś niewyobrażalną krzywdę.

Powieść Patrice Lawrence to mozaika złożona z niezliczonych dramatów młodych ludzi. Ból Indigo, jej wynikające z trudnych doświadczeń z dzieciństwa „nieprzystosowanie” do świata przeciętnych rówieśników, zrodzony z tego bunt i wyizolowanie kreślą obraz dziewczyny zagubionej, skrytej za murem wulgarności i agresji, a przy tym bezgłośnie wołającej o pomoc i zrozumienie. To wołanie dostrzega Bailey, chłopak uczęszczający razem z Ingido w szkole na angielski. Bailey zakochuje się w dziewczynie. Chce jej pomóc nie tylko dlatego, że tak trzeba, ale również dlatego, że Indigo jest dla niego po prostu ważna.

Obraz nastolatków, jaki kreśli Lawrence w swojej powieści, jest bardzo złożony. Autorka z ogromną wnikliwością opisuje różne postawy młodych ludzi, ich nastawienie do siebie nawzajem i oczekiwania wobec świata. Niestety, obraz, jaki otrzymujemy, nie napawa optymizmem. Obok wyjątków, jakimi okazują się Bailey, jego przyjaciel Austin i dziewczyna Austina – Soraya, dostrzegamy młodzież, która uwielbia bawić się kosztem innych, szykanować ich, dręczyć i wyśmiewać.

Patrice Lawrence pokazuje też, w jak różnych rodzinach można dorastać. Jak różne „starty” w życiu, różne perspektywy czy możliwości mogą mieć rówieśnicy, uczniowie jednej klasy. Jak niewiele właściwie zależy od młodych ludzi, jak dużo odpowiedzialności spoczywa na ich rodzicach czy opiekunach, na którzy mają za zadanie wychować, przystosować podopiecznych do życia w społeczeństwie. Muszą wskazywać dzieciom priorytety, pokazać, jak budować poczucie własnej wartości i uczciwie osiągać wymarzone cele.

Indigo to również opowieść o zawiłych relacjach rodzinnych. O tym, że nie tylko w patologicznych rodzinach dzieje się źle. Że brak porozumienia i dialogu pojawia się również w „dobrych” domach. Patrice Lawrence prześwietla także świat dorosłych. Piętnuje ich zaniedbania, brak dojrzałości, egoizm. Pokazuje, że często konsekwencje błędów rodziców dotyczą ich dzieci. I że wzorce wyniesione z domu, często nieświadomie, powielane są też w kolejnych pokoleniach.

Powieść Patrice Lawrence napisana jest przystępnym językiem, nawiązującym w dużym stopniu do sposobu porozumiewania się współczesnej młodzieży. Książkę czyta się szybko, z zainteresowaniem śledząc losy Indigo, Baileya i bezdomnego, który poprosił chłopaka o pewną nietypową przysługę. Na stronach książki ważne miejsce zajmuje też miłość do muzyki. Indigo utożsamia się z wokalistką zespołu „Blondie”, Bailey zaś uwielbia zatracać się w swoim gitarowym świecie.

Indigo to powieść, którą można odbierać na wiele sposobów. Można skoncentrować się na wątku „detektywistycznym” i razem z Bailey’em odgrzebywać tajemnice z przeszłości rodziny Ingido. Można traktować ją jako bolesną analizę współczesnego społeczeństwa. To książka, która pokazuje, jak wiele osób nie jest gotowych na zostanie rodzicami i na podjęcie odpowiedzialności za wychowanie własnych dzieci. Jak mało jest autorytetów wśród młodzieży. Jak życie – dorosłych i nastolatków – często okazuje się płytkie i puste.

Powieść Patrice Lawrence kierowana jest przede wszystkim do młodzieży, jednak i rodzicom może otworzyć oczy na wiele spraw dotyczących ich dzieci. Dzieci dorastających w świecie, który obok nieograniczonych możliwości niesie też możliwość sięgania po używki, przemoc czy reagowanie na innych agresją.

Tagi:

Kup książkę Indigo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Indigo
Książka
Indigo
Patrice Lawrence
Inne książki autora
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence0
Okładka ksiązki - Orangeboy. Masz u nas dług

Szesnastoletniego Marlona od niedawna samotnie wychowuje owdowiała matka. Obiecał jej, że będzie dobrym człowiekiem. Nie tak, jak jego starszy brat Andre...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje