Indigo

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2020-03-11
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788381545143
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Indigo Donut

Ocena: 5 (6 głosów)

Indigo ma 17 lat. Mieszka w Londynie. Od czasu, gdy jako małe dziecko znaleziono ją przy zwłokach matki, wychowuje się w kolejnych rodzinach zastępczych. Indigo najbardziej na świecie chce się dowiedzieć czegoś o sobie, skąd pochodzi, kim naprawdę jest. Zaprzyjaźnia się z Baileyem - chłopakiem z ,,normalnej" rodziny. Między chłopakiem a dziewczyną zaczyna iskrzyć. Pewnego dnia na drodze nastolatków pojawia się bezdomny mężczyzna, który zdaje się wiedzieć coś o Indigo, i który wyraźnie ma coś przeciwko jej znajomości z Baileyem.

Chłopak jest zmuszony podjąć decyzję, której nigdy nie powinien musieć podejmować... Afirmująca życie opowieść o miłości i potrzebie przynależności.

Tagi:

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Indigo

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-08-30, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 52 książki 2020, 2020, Dla młodzieży,

"Indigo" Patrice Lawrence
Jest to powieść, która należy do literatury młodzieżowej.
Tytułowa bohaterka ma 17 lat. Od czasu kiedy jako małe dziecko znaleziono ją przy zwłkoach matki wychowuje się w rodzinach zastępczych. Zaprzyjaźnia się z Baileyem. Między nastolatkami zaczyna oskarżyć. Pewnego dnia na ich drodze pojawia się bezdomny mężczyzna, który wie coś o Indygo i chce żeby chłopak mu w czymś pomógł. Bailey jest zmuszony więc do podjęcia decyzji.
Książka pokazuje więc potrzebę przynależności i jest to również opowieść o miłości i przyjaźni.
Książka napisana jest bardzo dobrze i zdecydowanie jest godna polecenia jednak myślę, że przypadnie raczej do gustu młodszym czytelnikom..
Powieść nie należy do grubych, więc można dosyć szybko się z nią zapoznać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:,

Przyznam szczerze, że od pewnego czasu dosłownie pochłaniam książki, w których główną rolę odgrywają dosyć poważne i trudne tematy. Rasizm, poszukiwanie siebie, żałoba - to teraz coś, co kompletnie zajmuje moje myśli. Można powiedzieć, że właśnie to zdecydowało o tym, że sięgnęłam po jedną z najnowszych powieści młodzieżowych, Indigo.

Indigo to siedemnastolatka, która od momentu, gdy jej ojciec zabił jej matkę, tuła się po kolejnych rodzinach zastępczych. Dziewczyna ma jedno marzenie: chciałaby dowiedzieć się o sobie i swojej rodzinie czegoś znacznie więcej, niż tylko to, co widnieje w gazetach. Nawiązuje nić przyjaźni z Baileyem, który pochodzi z “normalnej” rodziny. Między nimi wkrótce zaczyna iskrzyć. Na ich drodze jednak staje bezdomny, który usilnie pokazuje, że zna Indigo i ma problem z jej towarzyszem. Takim sposobem Bailey podejmuje decyzję, której nie powinien nigdy podejmować i angażuje się w sprawę, która może zniszczyć ich znajomość.

Sama nie do końca wiem, czego oczekiwałam od tej książki. Z jednej strony miałam nadzieję, że będzie to powieść młodzieżowa, która może podchodzić pod thriller, ale z drugiej strony myślałam sobie, że na pewno będzie to w całości młodzieżówka, która mimo ciekawego opisu może mnie zawieść. Jak więc było?

Jak zawsze, zacznę od moich odczuć po poznaniu głównych bohaterów. Indigo jest postacią, której z jednej strony się bałam, ale z drugiej strony wzbudziła ona moje współczucie. Przeszła naprawdę wiele i doskonale rozumiem, że ciągłe dokuczanie ze strony rówieśników doprowadzało ją do szału. Podejrzewam, że gdybym była na jej miejscu, sama bym tak reagowała na to wszystko.

Dlaczego się jej bałam? Ponieważ Indigo jest dosyć dzika, nieokiełznana i nie sposób przewidzieć, jak zareaguje w poszczególnych sytuacjach. Tym samym wzbudzała również moją ciekawość. Nie będę ukrywać, że jest to bohaterka, która pozostanie w mojej pamięci długo.

Drugim głównym bohaterem jest Bailey. Cichy, taki niepozorny chłopaczek, który wyróżnia się z tłumu za pomocą swojego rudego afro. Tak, dobrze widzicie – rude afro. Przyznaję, że jest to jedna z cech wyglądu tego bohatera, która za każdym razem wywoływała uśmiech na mojej twarzy. Baileya polubiłam z miejsca, głównie za to, że odważył się nawiązać znajomość z Indigo. Nie przejmował się opiniami innych, chciał, tylko żeby dziewczyna czuła się dobrze w jego towarzystwie. Myślę, że każdy powinien robić to, chce, nie patrząc na opinię innych.

No cóż. Indigo to z pewnością bardzo dobrze napisana powieść, która wywołała u mnie mnóstwo śmiechu, radości, ale także smutku, a nawet i łez. Gdybym miała opisać ją jednym słowem, nazwałabym ją niebanalną. Bo nie jest to kolejna powieść młodzieżowa, którą przeczyta się i odstawi bez celu na półkę. Ją się przeczyta i będzie się do niej wracać, nieważne czy co miesiąc, czy co rok.

Patrick Lawrence bardzo dobrze zestawił ze sobą rodziny głównych bohaterów. Po jednej stronie postawił tę typową rodzinę, gdzie jest mama, tata i dziecko, a po drugiej ustawił Indigo, która jest tak naprawdę sierotą i dla niej rodziną są kolejni zastępczy opiekunowie. Autor poruszył w powieści wątek żałoby, sieroctwa oraz pragnienia przynależności do jakiejś grupy. Ponadto, pojawia się tutaj także muzyka, która nie raz i nie dwa potrafi przynieść pocieszenie w trudnych momentach.  

Choć przez chwilę po skończeniu tej pozycji, uważałam, że nie ma w jej nic takiego niezwykłego, to teraz nie mam wątpliwości, że jest to jedna z lepszych powieści młodzieżowych, głównie przez to, jak ważne kwestie porusza.

Myślę, że każdy czytelnik takich książek będzie usatysfakcjonowany. Mam również nadzieję, że będę miała okazję poznać kolejne powieści Patricka Lawrence’a.

Link do opinii

Książka do mnie bardzo trafiła. Nie wiem czy z powodu zawiłość, problemów bohaterów, czy wątku miłosnego. Chyba wszystko naraz. Potrafi zaskoczyć. Nie wiem czy czegoś mi brakowało. Chyba spełnia wszystkie kryteria.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2021-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021, Mam,

Dziewczyna ma naprawde ciężki charakter i jest zamkniętą w sobie buntowniczką. Rówieśnicy mają ją za dziwadło, ponieważ często nie panuje nad sobą. Indigo swoje ataki nazywa "to coś" i boi się, że w każdej chwili może wybuchnąć i zrobić krzywdę najbliższym, dlatego stara się być opryskliwa i nie przyjazna. Ale jak każdy potrzebuje kogoś bliskiego. Sama przed sobą nie chce tego przyznać, ale Bailey, kolega ze szkoły zauroczony nią, powoli wyciąga ja z jej marazmu. Autorka poruszyła naprawdę straszne oblicze uzależnienia (rodzice Indigo pili alkohol i zazywali narkotyki do tego stopnia, że aż doszło do morderstwa). Pod koniec powieści wychodzi na jaw, że mężczyzna, którego Indigo miała za ojca, wcale nim nie był. Prawdziwy ojciec żyje, jest alkoholikiem żyjącym  na samym dnie, Indigo przyjdzie zmierzyć się z tym.

Link do opinii
Avatar użytkownika - hajduczek
hajduczek
Przeczytane:2021-01-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Indigo nie moze odnaleźć spokoju. Ciągnie sie za nią metka "córka mordercy". Wszystkiemu winne uzależnienia...

Link do opinii

Może nie było to wybitne young adult, ale na pewno interesujące. Sam wątek nie odnajdowania się w świecie zadowoli wiele nastolatek, a w odbiorze tegoż ogromnie pomoże umiejętne kreowanie bohaterów przez autorkę. Jak dla mnie w porządku - choć czasem ciężko się było połapać w narracji, która mimo iż trzecioosobowa była prowadzona raz z perspektywy Baileya, a raz ze strony Indigo. Nie było to łatwe, ale finalnie jestem zadowolona. "Indigo" to takie przyjemne czytadło z ważnym przesłaniem i morałem. Polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence0
Okładka ksiązki - Orangeboy. Masz u nas dług

Szesnastoletniego Marlona od niedawna samotnie wychowuje owdowiała matka. Obiecał jej, że będzie dobrym człowiekiem. Nie tak, jak jego starszy brat Andre...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Kłamstwa działają wtedy, gdy są bliskie prawdy. I gdy są proste.


Więcej
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje