Recenzja książki: Izabela i sześć zaginionych koron

Recenzuje: Danuta Awolusi

Są takie książki, które porywają od pierwszej strony. A kiedy na scenie pojawia się absolutnie oryginalna Izabela Czartoryska, która zanurza się w śledztwo i bada tajemnice – nie tylko przeszłości – to już w ogóle można się zatracić. Krzysztof P. Czyżewski w swojej powieści Izabela i sześć zaginionych koron zachwyca rozmachem i wyobraźnią!

recenzja Izabela i sześć zaginionych koron

Powieść garściami korzystająca z historii, aczkolwiek stanowiąca fikcję literacką, zaskakuje na każdym kroku. Zacznijmy od tego, że cesarz Otton III w roku 1000 przekazuje Chrobremu koronę. W roku 1764 jej właścicielem staje się Stanisław August Poniatowski. Pytanie: gdzie korona znajduje się w chwili obecnej? Okazuje się, że jej poszukiwania pochłoną właśnie Izabelę Czartoryską.

Krzysztof P. Czyżewski stworzył duet bohaterów, który kradnie serca czytelnikom. Moje też skradł! Migdał, czyli Fryderyk Skarbek, młody chłopak zakochany w dobrym jedzeniu (zawsze ma ze sobą apetyczny prowiant na drogę, na przykład toruńskie pierniki), jest dla Izabeli Czartoryskiej jak syn. Wspólnie ruszą tropem zaginionych, wawelskich klejnotów. I – jak możecie się domyślić – nie oni jedni!

Ta dwójka zabierze czytelników we wspaniałą i barwną podróż. Kraków, Wrocław, Berlin, Toruń – to tylko kilka przystanków na ich trasie. Oczywiście, wszyscy zastanawiają się nad tym, kto odważył się ukraść insygnia królewskie. Być może jest to jeden z zaborców, a być może jest to ktoś, kogo nikt nie podejrzewa…

Krzysztof P. Czyżewski to pisarz, który tworzy dzieła równie pyszne i doskonałe, co katarzynki w czekoladzie. Smak złożony i głęboki, nie za słodki, idealnie zbalansowany. I – co najlepsze – jego książka wciąga bez reszty! W tej powieści poznamy między innymi historię nieziemskich wypieków, ale też masę faktów historycznych, które Czyżewski z godną podziwu pomysłowością wykorzystuje.

Chyba nie muszę dodawać, że akcja jest wartka, postaci – wielowymiarowe, a cała zagadka i intryga – angażująca. Izabela i sześć zaginionych koron to powieść przygodowa, w której czytelnik zanurza się bez reszty. Cieszy, że ktoś tak zdolny wybrał legendarną Izabelę Czartoryską na główną bohaterkę swoich powieści. Majstersztyk! Dodam, że książka jest świetnie wydana i zawiera wiele autentycznych ilustracji.

Tagi: historyczne

Kup książkę Izabela i sześć zaginionych koron

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Izabela i sześć zaginionych koron
Książka
Inne książki autora
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski0
Okładka ksiązki - Izabela. Świat w płomieniach

Księżna Izabela Czartoryska, kobieta renesansu, której przyszło żyć w kraju wymazanym z mapyEuropy, dostaje szansę uratowania swojej ukochanej ojczyzny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy