Recenzja książki: Janek i tata. Pożar w stadninie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pożar zawsze jest niebezpieczny. Szybkość rozprzestrzeniania się ognia sprawia, że numer alarmowy straży pożarnej każdy powinien mieć zakodowany. W książeczce Ratownicy świata Janek & tata. Pożar w stadninie na szacunek zasługuje brawurowa akcja Janka i jego taty. Kogo tym razem uratują? Treść niewielkiej książeczki, opublikowanej przez Wydawnictwo Słowne Młode wszystko wyjaśni.

Kąpiel w lodowatej wodzie jeziora była dla Janka najlepszym sposobem na witezką (należał do prastarego rodu Witeziów) regenerację sił. Nagłe przerwanie jej mogło oznaczać tylko jedno – misja: na ratunek. Po wypiciu potęgującego unimoc wywaru mocy, Janek i jego tata rozpoczęli walkę o najwyższą stawkę. Po kogo ogień – najgorszy wróg Ratowników świata – tym razem wyciągnął swoje języki? Sytuacja była dramatyczna: przerażone konie rżały, ludzie krzyczeli, a syreny strażackie wyły. Nie brakowało też w sąsiedztwie ognia kur, krów, czarnych owiec i białego barana. Wewnątrz palącej się końskiej porodówki została źrebna klacz Bettina. Nagle… tak silnego podmuchu wiatru (tata przez chwilę szybował w powietrzu, zatoczył pętlę, obniżył lot i…) nie pamiętali nawet najstarsi górale. Czyżby to jednak było za mało? I tym razem (jak w poprzednim tomiku serii) nie zawiodła mama – Pierwsza Dowódczyni Międzygalaktycznych Sił Ratunkowych. Ile sekund potrzeba, by połączony z ręką Janka gigaświder wydrążył podziemny tunel? W czym pomocny okazał się kurs języka lisiego? Jak przekonać Bettinę, żeby weszła do tunelu? No i skąd Zosia wiedziała, że Ratownicy świata mieli na kolację kupić grahamki? Odpowiedzi na wszystkie pytania czytelnik odnajdzie w lekturze.

Ewa Nowak skierowała swoją opowieść do dzieci od szóstego roku życia. Zainteresuje je wartka akcja oraz doskonały pomysł na fabułę, gdzie w zdarzenia fikcyjne wplecione zostały informacje z zakresu nauk przyrodniczych. Wewnętrzne skrzydełka okładki zdobi herb rodu prasłowiańskich wojowników Witeziów oraz schemat Furonu – używanego przez Janka i tatę pojazdu ze zbiornikiem na biopaliwo. Niewielki format książeczki, umiarkowana ilość tekstu, wzbogaconego kolorowymi ilustracjami autorstwa Anny Teodorczyk-Twardowskiej, a także duża czcionka i powiększone odstępy między wierszami, stanowią zachętę do samodzielnego czytania.

Publikacja pobudza dziecięcą wyobraźnię, rozwijając tym samym myślenie abstrakcyjne. Warto się nią zainteresować.

Tagi:

Kup książkę Janek i tata. Pożar w stadninie

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Janek i tata. Pożar w stadninie
Inne książki autora
Krzywe 10
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Krzywe 10

Tym razem autorka zabiera nas na Mazury, gdzie grupa nastolatków spędza wakacje. Ta mądra i pogodna książka pozwala nam podpatrzyć, jak współczesna...

Pierwsze koty
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Pierwsze koty

To nie jest zwyczajny rok dla Ady. Szesnastolatka, która chodzi do trzeciej klasy gimnazjum, jest bardzo uzdolniona plastycznie, ale nie do końca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy