Recenzja książki: Jazda na maksa!

Recenzuje: Justyna Gul

Przepis na gwiazdę

Nie ma chyba współczesnej nastolatki, która nie słyszałaby o Hannah Montana. Jeszcze kilka lat temu ta sympatyczna blondynka o olśniewającym, iście amerykańskim uśmiechu, spoglądała na nas ze sklepowych witryn, z ekranu telewizora i ulicznych plakatów. Jestem przekonana, że w niejednym biurku znajduje się jeszcze piórnik czy zeszyt z wizerunkiem tej nastolatki. Fenomen tej artystki tkwi nie w wyjątkowym talencie, ale w fakcie, że stała się ona doskonale wykreowanym produktem. Jest pierwszą gwiazdą DisneyChannel, której rola nie ograniczyła się tylko do wystąpienia w filmie. W krótkim czasie Hannah Montana stała się marką, której wartość sięga milionów dolarów. I choć dziś jej gwiazda nieco przygasła, nie zmienia to faktu, że Miley Cyrus – bowiem o niej mowa – przejdzie do historii biznesu.

Cyrus doczekała się nawet własnej biografii, napisania której podjęła się Sarah Oliver, dziennikarka i pisarka specjalizująca się w utrwalaniu postaci celebrytów. Jazda na Maksa. Biografia Miley Cyrus, opublikowana nakładem wydawnictwa Burda Książki, to kolejna już pozycja przybliżająca postaci z pierwszych stron gazet. Napisana przystępnym językiem książka, wzbogacona o fragmenty wywiadów, dyskografię, zdjęcia artystki z planu filmowego czy z koncertów, będzie z pewnością prawdziwą gratką dla tych, którzy Hannah Montana uwielbiają, bądź też miłym wspomnieniem z dzieciństwa dla tych, którzy marzenia o cudownej przemianie w piosenkarkę mają już za sobą. Pozostali czytelnicy mogą śmiało tę pozycję ominąć – chyba że są zainteresowani działaniami promocyjnymi i zabiegami, które wyniosły dziewczynę na szczyt, dając jej pieniądze i sławę.

Z kart książki wyłania się przebojowa nastolatka, której wypowiedzi nie są może błyskotliwe, ale za to działania wskazują na doskonałe wyczucie rynku. Determinacja bijąca od Miley, która już od najmłodszych lat brylowała na scenie, jest godna podziwu, podobnie jak stosunek do rodziny i traktowanie jej jako wartości samej w sobie. Jako córka znanego ojca, piosenkarza i aktora Billy`ego Raya Cyrusa, robiła wszystko, by nie można było posądzić jej o korzystanie ze sławy taty. Wręcz przeciwnie – po zwycięstwie Miley w castingu na Hannah Montana to ojciec skorzystał, wracając do aktorstwa i grając w serialu… samego siebie.

Sarah Oliver opisuje w książce skomplikowaną sytuację rodzinną Miley, jej początki na scenie, trwające prawie dwa lata przesłuchania do roli Chloe-Hannah. Dowiadujemy się, kiedy tak naprawdę artystka przeżyła swój pierwszy pocałunek, jak potoczyły się historie jej romansów, uczestniczmy w trasach koncertowych. Towarzyszymy jej również w chwilach smutnych, takich jak śmierć przyjaciółki czy ukochanego dziadka, poznajemy szczegóły z życia jej rodzeństwa. Dla prawdziwych fanów artystki niespodzianką będą pojawiające się na wybranych stronach ciekawostki o niej, pozwalające lepiej poznać jej zainteresowania czy zabawne zdarzenia z jej udziałem.

Życie Miley to historia sukcesu, choć jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że dziewczyna nieco przedwcześnie wkroczyła w dorosłość. Co dalej? Jak deklaruje autorka: Miley jest ciekawa co jej przyniesie przyszłość. Wie, że przeżyje jeszcze mnóstwo wzlotów i upadków, ale jest zdecydowana zawsze zachować uśmiech na twarzy! Być może za kilka, kilkanaście lat znów na rynku pojawi się kolejna biografia celebrytki? A być może jej gwiazda zgasła, wyparta przez inne talenty, „wyprodukowane” w fabryce show biznesu? Na pocieszenie zawsze zostanie jej biografia, napisana przez Sarah Oliver. Może nie najlepsza, ale składająca się na pewną całość wizerunku artystki.

Kup książkę Jazda na maksa!

Zobacz opinie o książce Jazda na maksa!
Autor
Jazda na maksa!